علائم استرس

مدیر شهریور ۹۸ ({{ avg }})

علائم استرس

نشانه های عجیب استرس

  • تیر کشیدن ماهیچه ها
  • تیک چشم
  • پوست پوست شدن و کنده شدن مکرر پوست دور ناخن
  • پوسیدگی های دندانی
  • خارش پوست
  • حالت تهوع
  • خواب آلودگی
  • فراموشی
  • سردرگمی

 

1- تیر کشیدن ماهیچه ها

درد پشت گردن که ممکن است ساعت ها هنگام کار با رایانه شما را درگیر و کلافه کند، در واقع می تواند نشانه ای از استرس باشد. استرس قطعا روی سیستم عضلانی اسکلتی بدن تاثیر می گذارد و باعث گرفتگی و انقباض و یا اسپاسم ماهیچه ای می شود.

2- تیک چشم

آیا تا به حال دچار تیک یا حرکت غیر ارادی چشم شده اید؟

این اغلب یک حالت موقتی است که می تواند آزاردهنده و نگران کننده باشد و برای برخی افراد در اثر استرس بروز می کند. محققان می گویند: در این حالت اگر چشم های خود را ببندید و شادترین جایی که تاکنون رفته اید در مقابل چشمان خود تجسم کنید، می تواند به شما در رفع این تیک غیر ارادی کمک کند. اگر چشم هایتان در اثر مشاهده زیاد رایانه دچار استرس شده اند به چشم هایتان استراحت دهید، برای این کار ۲۰دقیقه از پنجره به یک منظره بزرگ تر در دوردست نگاه کنید، اگر تصویری برای دیدن ندارید، چشم هایتان را ببندید و یک منظره را تجسم کنید.

 

نشانه های استرس

3- پوست پوست شدن و کنده شدن مکرر پوست دور ناخن

آیا پوست دور ناخن های دستتان کنده شده و بریده بریده است؟ این حالت می تواند نتیجه ایک عادت عصبی ناشی از استرس باشد. عادت های عصبی مثل خوردن ناخن نحوه عملکرد ما برای گریز از استرس با پرت کردن حواسمان با این اقدام است.

بعلاوه خوردن ناخن با کندن پوست اطراف آن روشی معمول برای زنان به منظور غلبه بر احساسات، اضطراب و استرس است.

برای رهایی از این اقدام می توانید مثلا اگر در حال گفتگوی منطقی با یک مشت سرسخت هستید از یک توپ استرس روی میز کارتان استفاده کنید تا با استفاده از آن بتوانید استرس را بدون آسیب رساندن به خود از بدنتان خارج کنید.

4- پوسیدگی های دندانی

همه ما می دانیم که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان اولین عامل بروز پوسیدگی های دندانی است اما کارشناسان می گویند: استرس هم می تواند باعث پوسیدگی دندان ها شود بویژه وقتی که فرد به هنگام شب یا در طول روز دندان های خود را روی هم فشار دهد و یا به اصطلاح دندان قروچه کند.

این عادت بد می تواند به دندان ها آسیب برساند و احتمال پوسیدگی را در آن ها تشدید کند. متخصصان می گویند در وهله اول می توانید مشکلات خود را روی یک کاغذ بنویسید تا آن ها را به طور مجزا از هم مشاهده کنید و سپس چند راه حل برای آن پیدا کنید. اما اگر میزان دندان قروچه شدید باشد حتما باید به دندانپزشک مراجعه شود و از گاردهای محافظ دندان استفاده شود.

 

5- خارش پوست

هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد اما پوست می تواند که دستگاه سنجش مناسب برای اندازه گیری سطح استرس باشد. استرس می تواند باعث خارش و معمولا همراه با لکه های قرمز رنگ برای پوست ناحیه معده، کمر، بازوها و صورت شود. در حالی که محققان هنوز مکانیسم این تاثیر را نمی دانند. اما برخی از کارشناسان معتقدنند که این واکنش در واقع عوارض شدید استرس روی آزاد شدن هیستامین سیستم ایمنی بدن است که سبب بروز این لکه های خارش دار می شود. محققان می گویند، تنفس عمیق می تواند خارش پوستی را از بین ببرد. تنفس عمیق را به طور دوره ای ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز تکرار کنید.

 

نشانه و راه درمان استرس

6- حالت تهوع

آیا تا به حال پیش آمده که از وضعیت سلامت کسی که دوستش دارید، نگران باشید و در حالی که به این موضوع فکر می کنید، ناگهان احساس تهوع کنید؟ استرس می تواند باعث دل بهم خوردگی شود و حالت تهوع می تواند پیامد نگرانی باشد. نگرانی از سلامتی خود یا افرادیکه دوستشان داریم امری طبیعی است، اما اگر این نگرانی تبدیل به وسواس فکری آزاردهنده شود، نشانه عدم سلامت و بیماری است. اگر اضطراب شما باعث حالت تهوع شد، می توانید از این ترفند استفاده کنید، اجازه دهید آب ولرم از روی انگشتتان عبور کند، این کار باعث دور شدن تهوع ناشی از استرس می شود.

 

7- خواب

یا احساس وارفتگی و تنبلی دارید؟ این حالت هم می تواند نتیجه استرس باشد. هورمون های استرس باعث افزایش آدرنالین در بدن می شود که حاصل آن ایجاد خواب آلودگی است. استرس هم چنین کیفیت خواب را تحریک می کند. بنابراین خسته و تحریک پذیر از خواب بیدار می شوید برای حل این مشکل متخصصان توصیه می کنند که زودتر به رختخواب بروید یا در میان روز ۳۰ دقیقه چرت بزنید و از این کار احساس گناه نکنید در استراحت، ثمره زیادی کسب خواهید کرد از جمله اینکه قدرت تمرکزتان افزایش پیدا می کند.

 

8- فراموشی

تحقیقات نشان می دهد که استرس مزمن می تواند واقعا اندازه هیپوکامپ را در مغز کاهش دهد و این بخش از مغز در برخی از عملکرد های حافظه نقش دارد. خوشبختانه وقتی که سطح استرس کاهش یابد دوباره این عنصر به اندازه اولیه باز می گردد. برای اینکه عملکرد مغز را به شرایط مطلوب بازگردانید، می توانید با ورزش کردن علایم اولیه استرس را برطرف کرد، پیاده روی کنید یا از پله ها عبور کنید. ورزش مغز را هوشیار نگه می دارد و شما را برای لحظه های استرس زا در آینده آماده می سازد.

 

9- سردرگمی

زمانی که شما نمی توانید تصمیم بگیرید شام چه چیز بخورید، چه لباسی بپوشید و یا چه کاری انجام دهید، درگیر استرس هستید. استرس سبب آشفتگی و فقدان تمرکز می شود، هورمون های استرس مدت طولانی در مغز باقی می مانند. برای بازگرداندن تمرکز پیاده روی کنید، در نور روز پیاده روی کنید تا ریتم طبیعی بدن خود را دوباره بدست آورید و استرس را از خود برانید نور خورشید سبب آزاد شدن هورمون سروتونین شده که حاصل آن افزایش خلق و بهبود روحیه است و در نتیجه تماس با نور خورشید ویتامین D هم در بدن تولید می شود که در نتیجه سیستم ایمنی بدن تقویت می شود.

برچسب ها : علائم حمله عصبی علت استرس چیست نشانه های استرس در کودکان علائم استرس مزمن علائم استرس اعصاب علائم استرس عصبی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام