فنون آرامش سازی در مرکز توانمندسازی ذهن

مدیر شهریور ۹۸ ({{ avg }})

فنون آرامش سازی

ما در مرکز توانمندسازی ذهن برای اماده سازی مراجعین جهت درمان لکنت زبان ابتدا با مدیتیشن شروع میکنیم. درمانگران به این علت در آغاز کار آرامش دهی را به کار می برند که تقریبا به آسانی توسط همه مراجعین یاد گرفته می شود و از اعتبار صوری خوبی برخوردار است. در روش آرام سازی بدون ایجاد تنش، شما به تک تک عضلات خود فرمان "آرام باش" می دهید.

البته فرمان شما به ترتیب به این عضلات القا می شود:

  1. پای راست
  2. پای چپ
  3. دست راست
  4. دست چپ
  5. شکم و کمر
  6. صورت
  7. سینه و کتف ها
  8. پوست سر

ما هیچ وقت یک باره بدن را شل نمی کنیم؛ این کار، کم تاثیر و تا حدی نادرست است. ذهن ما فرمان های کلی را نمی پذیرد. وقتی می گوییم:

"بدن من، به تمامی شل و راحت شو"، مغز در صدد اجرای این فرمان بر می آید. اما چون این فرمان خیلی کلی است، مغز در انجام آن کاملا موفق و مؤثر نیست و بنابراین از آن سر باز می زند. مغز ما فرمان های جزیی و مشخص را بهتر می پذیرد. هرچه فرمان جزیی و مشخص ترباشد، پذیرش و اجرای مغز بهتر خواهد بود. دقیقا به همین دلیل است که ما عضلات را به هشت گروه تقسیم کردیم و به طور جداگانه به هر گروه فرمان راحت باش دادیم.

حتی برخی از یوگایی ها، آرامشی را پیشنهاد می کنند که فرمان ها در آن به مراتب جزیی تر است: ابتدا انگشت کوچک پا، بعد پاشنه، قوزک ها و ... را شل می کنیم تا به بالای صورت برسیم. با وجود این که این آرامش تاثیری عالی و نتیجه ای فراوان دارد، ما آن را به شما توصیه نمی کنیم چرا که طولانی بودنش ممکن است برای شما که تازه می خواهید به طور جدی این تمرینات را دنبال کنید، خسته کننده به نظر برسد.

برای این که هم از فرمان های کلی اجتناب کرده باشیم و هم از آن تمرین های بسیار جزیی و خسته کننده، ما پس از قرار گرفتن در وضعیت مطلوب - که جلوتر آن را توضیح می دهیم –

عضلات را در هشت مرحله شل میکنیم

1-    پای راست خود را از انگشتان تا کمر در ذهن خود مجسم کنید. آن را احساس کنید و فرمان شل شدن بدهید: ”پای راست من، راحت و آرام شو". هر جا که انقباض و تنشی احساس می کنید به طور ارادی آن را شل کنید و به خود تلقین کنید: ”پای راست من لحظه به لحظه شل تر و آرام تر می شود". اکنون انبساط و شل بودن و آرام بودن را در پای راست خود حس کنید.

2-    پای چپ خود را به همان صورت مجسم و احساس کنید. فرمان دهید: “ پای چپ من راحت و آرام شود. به طور ارادی پای چپ خود را شل تر و شل تر کنید و به خود تلقین کنید که لحظه به لحظه چنین می شود. پای چپ آرام شده و شل شده ی خود را احساس کنید.

3-    اکنون هر دو پای تان در نهایت راحتی و آسودگی است. ذهن خود را متوجه دست راست خود کنید. از انگشتان تا شانه را در ذهن خود ببینید فرمان دهید:" دست راست من منبسط و آرام شو". دست راست خود را شل کنید و به خود بگویید که لحظه به لحظه شل و شل تر می شود

4-    حالا دست چپ خود را به همان صورت مجسم کنید و فرمان دهید: "دست چپ من راحت و آرام شود. ببینید که دست چپ شما هر لحظه آرام تر و شل تر می شود.

5-    حالا عضلات شکم و پشت من، سنگین و آرام شوید. به خود تلقین کنید که عضلات شکم و پشت شما هر لحظه شل و آرام می شوند و به طور ارادی عضلات شکم و پشت شما هر لحظه شل و آرام می شوند و به طور ارادی عضلات پشت و شکم خود را شل کنید.

6-    حالا نوبت به عضلات سینه و پشت کتف ها می رسد. مجسم کنید و فرمان ذهنی بدهید و شل کنید.

7-    اکنون که بدن شما از گردن به پایین، کاملا شل و راحت است به عضلات صورت خود فکر کنید. عضلات صورت، بسیار مهم هستند. به خود فرمان دهید: "عضلات صورت من شل، راحت و افتاده شوید" پیشانی را بیندازید. ابروها افتاده باشد. به ویژه دور چشم ها را راحت کنید. گونه ها را افتاده و شل کنید و فک پایین را کاملا شل کنید. به خود تلقین کنید که عضلات شما هر لحظه شل تر و آرام تر می شوند.

8-    در مرحله آخر، آرامش را در پوست سر و ذهن خود گسترش دهید. احساس گستردگی، خلا و انبساط را در ذهن خود به وجود آورید. در این وضعیت، چند دقیقه بمانید. به هیچ چیز به جز آرامش جسم تان فکر نکنید. این بی فکری و خلأ، توانایی تمرکز حواس شما را پس از این به شکل چشم گیری افزایش می دهد.

برچسب ها : آموزش تصویری مدیتیشن فواید مدیتیشن مدیتیشن صوتی عکسهای مدیتیشن آموزش مدیتیشن مدیتیشن در اسلام meditation music

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام