چیکار کنیم کودکان و نوجوانان تمرین ها را انجام دهند و شبانه روز با تکنیک صحبت کنند؟

مدیر مرداد ۹۸ ({{ avg }})

انجام تمرین و تکنیک درمان لکنت زبان

در ادامه پست قبلی "سوالات متداول درمورد لکنت زبان" به راه حل هایی جهت انجام تمرین و تکینک ها توسط کودک و نوجوانانی که از انجام آن کوتاهی میکنند می پردازیم

•    قانع سازی کلامی کنیم، خطرات و تبعات فردی، اجتماعی، خانوادگی، شغلی، تحصیلی و آسیب های همه جانبه لکنت زبان را برای آنان با حوصله و مهربانی توضیح دهیم.
•    از اصل پریماک در روان شناسی استفاده کنیم.
اصل پریماک یا قانون مادربزرگ یک دیدگاه مشهور در روا نشناسی است که می تواند در مدیریت زندگی و کلامی به والدین و معلمان کمک کند.

دیوید پریماک یک روانشناس در دهه 1950 و 60 بود که به مطالعه انگیزش درونی برای رفتارهای خاص علاقه مند شد.
اصل پریماک می گوید که رفتارهای ترجیحی، یا رفتارهایی که بالاترین میزان تقویت درونی را دارند می توانند به عنوان پاداش یا تقویت هایی برای رفتارهایی مورد استفاده قرار گیرند که کمتر مورد توجیح فرد هستند.

 

کودکان و نوجوانان چه فعالیت هایی را بیشتر دوست دارند؟

خرید بستنی، بازی با کامپیوتر، بازی با تلفن های همراه پیشرفته اندروید، تلویزیون تماشا کردن، سینما و پارک رفتن، بای با اسباب بازی ها، فیلم انیمیشن یا فیلم های مورد علاقه تماشا کردن، بازی با همسالان، رفتن خانه همسایه یا پدر و مادربزرگها، بازی با پلی استیشن، دوچرخه سواری، بیرون رفتن با دوستان یا توی کوچه، نقاشی و عروسک بازی.

همه ما صرفا به این دلیل انواع مختلف رفتارها را انجام می دهیم که از آن ها لذت می بریم، مثلا کارهای تفریحی یا علایق شخصی، در این رفتار ها ما انتظار پاداش خارجی و بیرونی را نداریم. پاداش صرفاً لذتی است که از انجام آن رفتارها دریافت می کنیم. این رفتارهای برای ما لذت بخش، آرامش بخش، یا چالش انگیز هستند و در نتیجه عمل انجام دادن آن رفتارها پاداش است که دریافت میکنیم.
روان شناس می گوید از این رفتارها که دارای انگیزش درونی است برای رفتارهایی که ما انتظار داریم کودکان و نوجوانان مثل انجام دادن تمرین ها و رعایت تکنیک ها برای درمان لکنت زبان بعنوان یک مبنا استفاده کنیم.

پریماک میگوید که با رده بندی فعالیت افراد با توجه به احتمال رخ دادن آن ها می توانیم انگیزش درونی فرد را برای انجام هر فعالیت را بشناسیم. مثلا اگر شما میبینید بچه ها به بازی های نصب شده روی گوشی ها و کامپیوتر ها علاقه مند هستند جهت ایجاد تغییرات در ان ها یا وادار کردن آن ها به انجام تمرین ها  تکنیک ها می توانید از این اطلاعات (علاقه مندی بچه ها به چیز و فعالیت خاص) بهره برداری مثبت و مناسب بکنید. وقتی شما به بچه می گوید پس از انجام و اتمام تمرین ها و صحبت کردن با تکنیک، 20 دقیقه مجاز هستید بازی کامپیوتری یا ا گوشی و تبلت استفاده کنید در واقع بابت این فعالیت (تمرین و تکنیک) رفتار بچه را با دادن پاداش تقویت می کنید.

یا اینکه به کودک میگوییم برای هربار انجما دادن تمرین ها و صحبت با کنیک 15 دقیقه فلان بازی و فعالیت مورد علاقه ات را انجام بده این ها مثال هایی از استفاده از اصل پریماک است.

 

برچسب ها : درمان تضمینی لکنت زبان درمان لکنت لکنت درمان لکنت زبان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام