انواع تیک عصبی و درمان

مدیر مرداد ۹۸ ({{ avg }})

انواع تیک عصبی

از نگاهی دیگر تیک ها انواعی دارند :

تیک های حرکتی : تیک های عصبی که منجر به حرکات  بدنی می شوند و به عنوان موتور تیک ها  شناخته می شوند نظیر:
پلک زدن و چرخاندن چشم ها، چین انداختن بینی و شکلک در آوردن، گاز گرفتن لب ها یا تکان دادن زبان، تکان دادن سر، چرخاندن گردن، چمباتمه زدن، خم شدن برای لمس کف اتاق، گاز گرفتن انگشت ها، بالا انداختن شانه ها، لمس کردن افراد یا چیزهای دیگر، انجام حرکات و ژست های خاص.

برخی اوقات تیک ها ممکن است به نظر عادی باشند اما نمی توان آنها را کنترل کرد. برخی افراد می توانند یک تیک را برای مدتی کوتاه به تعویق بیاندازد، اما در نهایت میل به انجامش خیلی قوی می شود.

 

تیک های صدایی یا صوتی :

مثال هایی معمول تیک صوتی شامل موارد زیر هستند :
سرفه، خرخر کردن، سر و صدای حیوانات از قبیل واق واق کردن، خرناس، فیش فیش کردن، گلو را صاف کردن، جیر جیر کردن، تکرار یک صدا یا عبارت، استفاده از کلمات و عبارات زننده و توهین آمیز (این امر غیر معمول است). گاهی اوقات جریان عادی گفتار ممکن است قطع شود. یا تیک عصبی ممکن است در آغاز یک جمله به روش مشابه با لکنت زبان رخ دهد.

 

تیک های صدایی چگونه هستند ؟

تیک ها، حرکات یا صداهای ناگهانی، کوتاه، متناوب، نشانه سندروم تورت هستند آن ها می توانند از حد ضعیف تا شدید وجود داشته باشند. علائم شدید ممکن است به طور قابل توجهی با ارتباط کارکرد روزانه و کیفیت زندگی تداخل داشته باشند.
تیک ها سریع و حرکات عضلانی تکراری هستند که بطور ناگهانی و سخت برای کنترل تکان های بدن و یا صدا به وجود می آیند. آن ها در دوران کودکی تا سن 5 سالگی رایج هستند، گاهی اوقات ممکن است تا بزرگسالی هم ادامه پیدا کند.
تیک ها معمولا جدی نیستند و در طول زمان بهبود می یبابند اما آنها می توانند ناامید کننده باشند ودر فعالیت های روزمره دخالت کنند.

 

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد؟

تیک ها معمولا جدی نیستند، اگر تیک هایتان ملایم و خفیف هستند و باعث ایجاد مشکلی نمی شوند همیشه نیازی نیست که به دکتر مراجعه کنید. گاهی اوقات آن ها می توانند به همان سرعتی که ظاهر می شوند، ناپدید می شوند. اگر مکرر و شدید هستند و ایجاد مشکل و باعث انزوای اجتماعی می شوند و درد و ناراحتی تولید می کنند و فعالیت های روزمره را مختل می کنند و شما را عصبی و افسرده کرده می توانید برای درمان به دکتر مراجعه کنید.

 

درمان تیک ها :

خود درمانی، کاهش استرس، رفع خستگی و کاهش تنش های زندگی و یک فعالیت لذت بخش و آرام بخش درمان معکوس عادت، این روش به شما یا کودکتان کمک می کند  تا حرکات ارادی را یاد بگیرید که با تیک هایتان رقابت کنید، بنابراین پرش تیک  دیگر نتواند در آن زمان اتفاق بیفتد.

خواب و استراحت کافی، منیزیم از سیستم عصبی مرکزی پشتیبانی می کند و عمل و واکنش ماهیچه های مناسب را ترویج می کند. محلول خوراکی منیزیم و ویتامین B6  مجموع میزان تیک کودکان مبتلا به سندوم تورت را کاهش می دهد.  محققان هیچ گونه عوارض جانبی در این باره  کشف نکرده اند. عصاره گل ساعتی برای مدیریت استرس و اضطراب موثر است و میزان اختلال عملکرد را در مقایسه با اگزازپام بیشتر کاهش می دهد.

ویتامین های B  و D،  مصرف بابونه، تمدد اعصاب و آرامش کامل بدن، اسیدهای چرب امگا 3، طب سوزنی، ورزش تمرینات هوازی در طول ورزش و پس از ورزش به میزان قابل توجهی تیک ها را کاهش می دهد. در حالی که این مطالعه شدت و یا طول زمان برای جلسات تمرین مشاهده شده را مشخص نکرده است اما هر روز فعالیت هوازی معمولی را برای تیک ها در نظر گرفته اند.
 

روش درمان تیک توسط دکتر محمد احسان تقی زاده :

هر قسمت از صورت و یا سر و گردن که دچار تیک شده است و فرد با 5 شماره همان حرکت تیک را انجام بدهد.  و با 5 شماره حرکات معکوس آنرا انجام دهد  مثلا اگر کسی تیک چشم دارد 5 شماره با همان حالت فعلی این حرکت را انجام دهد با 5 شماره حرکت برعکس یعنی به سمت بالا با 5 شماره به سمت چپ  چشم ها را حرکت دهد با 5 شماره به سمت راست و با 5 شماره چشم ها ثابت بمانند. این روش ابداعی طبق نظر مراجعان بیشترین تاثیر گذاری را در درمان و توقف کامل تیک ها داشته است.

این تمرین با فاصله 10-5 بار در طی روز و هر روز 1 دقیقه بایستی انجام گیرد. این تمرین ضمن مقابله با عادت منفی، عمل غیر ارادی را به عمل ارادی تبدیل می کند و فرد آگاهانه و با اختیار و آگاهی عادت خود را کنار می زند و به آگاهی لازم می رسد.
این تمرین ها یک عمل  نورو پلاستی سیتی یا نورون زایی و تغییرات سیناسپی را در مغز انجام می دهد.

برچسب ها : قرص برای درمان تیک عصبی دکتر متخصص تیک عصبی دکتر متخصص تیک عصبی درمان تیک عصبی گردن درمان تیک انواع تیک درمان تیک عصبی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام