تیک عصبی و راه درمان آن

مدیر مرداد ۹۸ ({{ avg }})

تیک عصبی و راه درمان آن

آیا ممکن است کودک، نوجوان، جوانان و بزرگسالان مبتلا به لکنت زبان دچار تیک شوند؟

بلی ممکن است، زیرا فشارهای روانی و عصبی ناشی از لکنت زبان ممکن است فرد را دچار تیک کند و یا اسپاسم های عضلانی اندام های گفتاری سبب همچین مشکلی بشود.

 

تیک عصبی چیست؟

تیک ها معمولا در مکان یا زمان خاص رخ نمی دهند، تیک حالتی غیر ارادی است و ممکن است به طور ناگهانی اتفاق بیوفتند
در روان شناسی رویکرد های منطقی وجود دارد، که هرکدام از منظری به این مشکل نگاه می کنند، رویکرد روانکاوی، رفتاری، شناختی، عصب شناختی
تیک عصبی درواقع یک واکنش فیزیولوژیکی در بدن است و بستگی به محرک های درونی و بیرونی در هر فردی دارد. محرک درونی مربوط به ارگانیسم بدن است و محرک بیرونی مربوط به محیط زندگی ما دارد.

 

انواع تیک های عصبی:

پرش در عضلات بدن متفاوت است و به شکل های مختلفی خود را نشان می دهند نظیر : چشمک زدن، تیک صورت، کتف، به هم خوردن پلک ها، تکان های ناحیه سر، اخم غیر ارادی و چروک شدن مدام بینی، تمامی انگشت ها به حالتی شبیه بشکن زدن و ناخن خوردن، آب بینی را مدام بالا کشیدن، پرش دست و گردن، تکرار حرف یا عبارت ها که باعث خستگی و کلافه شدن خود و اطرافیان می گردد.

تیک های عصبی اختیاری نیست، در زمان مشخصی اتفاق نمی افتند، مکیدن انگشت در کودکان کاملا اختیاری است و کودکان این حرکت را در زمان مشخص انجام می دهند، در صورتی که تیک های عصبی کاملا غیر ارادی است و ممکن است به طور ناگهانی در فرد رخ دهد.

تیک های عصبی محصول مشترک واکنش ارگانیسم به محرک ناخوشایند در بدن فرد است. این ارگانیسم ها انواع مختلفی در بدن دارد. ارگانیسم یک حرکت پیچیده از اعضای بدن است که بر یکدیگر اثر می گذارند. این حرکت با محیط سازگار است و تا حدی ادامه زندگی را برای فرد دچار مشکل می کند.

 

سندرم توره، سندرمی خطرناک در تیک عصبی است.

گاهی تیک عصبی با سندرمی به نام توره ترکیب می شود و مشکلاتی برای فرد به وجود می آورد. از علائم این سندرم این است که چند تیک، همزمان با هم در بدن فرد اتفاق می افتد. ممکن است در زمانی که پلک های چشم فرد پرش دارد هم زمان دست های فرد شروع به لرزش و تکان خوردن کند و فرد شروع به ناخن خوردن یا همان ناخن جویدن کند، اما ممکن است فقط یکی از اعضای بدن فرد پرش داشته باشد که به آن تیک عصبی می گویند.

ممکن است تیک عصبی ریشه هورمونی در فرد داشته باشد، زمانی که هورون در بدن تغییر کند وقتی فرد دچار استرس و اضطراب شود به تیک عصبی مبتلا می شود.

 

راه های درمان تیک عصبی


1.    آموزش درست والدین، زیرا نباید در مقابل تیک عصبی فرزندشان واکنش نشان دهند، باید با یک برخورد درست، خونسرد، فقط رفتار فرزند خود را مشاهده کنند تا عادت به انجام آن را فراموش کند.
2.    درمان رفتاری می گوید فرد در مقابل آینه بایستد و مدام حرکت تیک عصبی خود را تکرار کند؛ به این راه درمان غرقه سازی می گویند که به مرور زمان در فرد تاثیر می گذارد و فرد درمان می شود.
3.    رویکرد زیستی عصبی: داروی مسکن داده می شود مانند هالید یدول، ویموزاید، نوروپستیک های آتیپیک، کلونازیام، پاکلوفن  کلونیدین که در این راه درمان به این فرض استوار است که با کاهش آدرنالین، تیک عصبی در فرد از بین می رود.

در سندرم توره (تورت) اختلالاتی با تیک عصبی در فرد به وجود می آید که همراه با تحرک و خارج از اختیار فرد است، به همین دلیل روان پزشکان سندرم توره را سندرم خطرناکی می دانند و فرد باید سریعاً تحت درمان قرار گیرد.

 

چه زمانی به روانپزشک و روان شناس مراجعه کنیم؟

زمانی که با کاهش استرس ها و تنش ها در خانواده و همچنین درمان های خانگی مشکل حل نشود.

 

تیک عصبی در پسران بیشتر است یا دختران ؟

در پسران به خاطر ویژگی های شخصیتی و رفتاری که دارند بیشر دیده می شود.

 

آیا استرس در ایجاد تیک های عصبی موثر است؟

بله موثر است.

 

ترساندن کودک در ایجاد تیک عصبی دخالت دارد؟

بلی، ترساندن و هر محرک ناخوشایندی ممکن است سبب ایجاد تیک عصبی در کودک شود.

برچسب ها : درمان تیک عصبی هنگام لکنت زبان تیک عصبی وسواس فکری و تیک عصبی دکتر متخصص تیک عصبی درمان گیاهی تیک عصبی چشم درمان تیک عصبی گردن درمان قطعی تیک عصبی تیک عصبی در خواب

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام