تاثیر مواد مخدر بر لکنت زبان

مدیر مرداد ۹۸ ({{ avg }})

تاثیر مواد مخدر بر لکنت زبان

آیا مواد مخدر نظیر گل تاثیری در روند درمان لکنت زبان دارد؟

از انجایی که لکنت زبان عمدتاً یک مشکل ذهنی است و تا ذهن درمان نشود، گفتار اصلاح و درمان نخواهد شد. و قطعاً مواد مخدر گل به مغز و ذهن آسیب جدی می رساند.

 

مصرف گیاه شاه دانه

طبق مطالعات جدید دانشگاه پزشکی ورمونت، مصرف گل حتی یک بار تاثیر شناختی مخربی روی ساختار مغز می گذارد. خبرگذاری تک تایمز یافته های یک مطالعه جدید موجب نگرانی درمورد تاثیر مصرف تفریحی ماری جوانا در نوجوانان شده است. محققان شواهدی را به دست آورده اند که نشان می دهد حتی استعمال مقداری از گیاه شاه دانه در نوجوانان موجب ایجاد تفاوت هایی در ساختار مغز آنها می شود.

 

اثر مواد مخدر بر روی مغز

هیوگاراوان از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه ورمونت و همکارانش، مغز 46 نوجوان از انگلیس، فرانسه، ایرلند و آلمان را بررسی کردند که در 14 سالگی یک یا دوبار به صورت تفریحی از ماری جوانا استفاده کرده بودند. تصاویر MRI نشان داد بچه هایی که از گل استفاده می کنند، مقدار ماد خاکستری بیشتری در مناطقی از مغز که غنی از گیرنده های کانابینوئید است نسبت به بچه هایی که از این ماده استفاده نمیکنند، وجود دارد. محققان همچنین دریافتند که بزرگترین تفاوت در میزان ماده خاکستری در ناحیه آمیگدال است که نقش مهمی در درک ترس و سایر فرایندهای مربوط به احساسات دارد. همچنین این تفاوت در هیپوکامپ که در شکل گیری حافظه و توانایی های درک فضا دخیل است، دیده شده.

 

اختلال در ترمیم مغز با مصرف گل

ماده خاکستری از جسم نورون ها، نوروپیل ها، آکسون های غیر میلینه، سلول های گلیال و مویرگ ها تشکیل شده است. در مغز بافت خاکستری سطحی تر از ماده سفید است. محققان نوشتند: این مطالعه شواهدی را ارایه می دهد که ساختار مغز و اثرات شناختی فقط با یک یا دو بار مصرف شاهدانه در نوجوانان تحت تاثیر قرار میگیرد. مصرف گل می تواند فرایند خود ترمیمی مغز را که باعث بهبود کارایی مغز می شود، مختل کند.

این مطالعه معنای افزایش جسم ماده خاکستری مغز را مشخص نکرده است، اما گاراوان توضیح داد که در 14 سالگی، مناطق غشایی مغز یک روند نازک شدن را پیش می گیرند که باعث بهبود کارایی مغز و ارتباط آن می شود.
و می گفت: بنابراین یک احتمال این است که استفاده از شاه دانه این فرایند رامختل کرده و درنتیجه باعث افزایش حجم ماده خاکستری در مغز و اختلال بلوغ در مصرف کنندگان می شود. احتمال دیگر این است که استفاده از شاه دانه به رشد نورون ها و ارتباط بین آنها منجر می شود.

 

تاثیر مواد مخدر بر لکنت زبان

این مطالعه اولین مطالعه ای نیست که اثرات گل کشیدن را در مغز نوجوانان و جوانان نشان می دهد، در یک مطالعه در سال 2016 محققان دریافتند گل می تواند باعث از دست رفتن حافظه شود.

همچنین یک مطالعه دیگر نشان داده است که نوجوانی که سال ها به صورت روزانه ماری جوانا مصرف می کنند در معرض خطر رشد غیرعادی هیپوکامپ هستند
مطالعه حاضر در مجله Jneurosci منتشر شده است.

برچسب ها : لکنت درمان لکنت زبان درمان لکنت زبان با گل تاثیر مواد مخدر بر لکنت زبان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام