مقیاس تشخیص وضعیت حرکات دست در کودکان5 تا 14 سال دچار فلج مغزی

مدیر تیر ۹۸ ({{ avg }})

درمان فلج مغزی

طی چندین ماه دنبال مقیاس بودیم که بطور جامع میزان و شدت حرکات دست در افراد دچار فلج مغزی (cerebral palsy) را مورد سنجش قرار دهد ولکن چه در میان مقیاس های داخلی و چه مقیاس های خارجی موردی یافت نکردیم لذا تصمیم گرفتیم شخصا چنین کاری را انجام دهیم.

این مقیاس 76 سوال دارد که متخصصان و درمانگران را یاری می دهد تا خیلی آسان بتوانند وضعیت و شدت حرکات دست کودکان 5 تا 14 سال دچار فلج مغزی را بسنجد. سوالات به گونه ای ساده طراحی شده و براساس مقیاس لیکرت شامل گزینه های خیلی زیاد ، زیاد ، کم و خیلی کم می شود. در این مقیاس هر چقدر نمره آزمون کمتر باشد یعنی شدت فلج دست بیشتر است و هر چقدر نمره آزمون بیشتر باشد یعنی شدت فلج دست ها کمتر است.

 

تشخیص حرکات دست کودک دارای فلج مغزی

از آزمون کرونباخ جهت بر آورد روایی و پایایی آزمون استفاده شد که به ترتیب 95% و 90% بدست آمد. ویژگی اصلی این مقیاس نسبت به سایر مقیاس ها مشابه این است که فقط روی حرکات دست ها تمرکز کرده و محققی که دنبال بهبود وضعیت حرکات دست کودکان 5 تا 14 سال دچار فلج مغزی است می تواند به راحتی از این مقیاس با کمک متخصص امر بهره ببرد.

حتی المقدور ضبط ویدئو دست ها و حرکات متفاوت آن ها جهت سنجش وضعیت حرکات دست کودکان فلج مغزی لازم است .این مقیاس به صورت انفرادی اجرا شده و دارای 76 ماده و مهارت های حرکتی متفاوت از دست ها ،انگشتان دست ،تعادل و فعالیت عضلات بزرگ و کوچک دست ها ، بازو ها ، ساعد ، پنجه دست را مورد بررسی و اندازه گیری قرار می دهد. این مقیاس یک شاخص حرکتی است و یک نوع شیب نسبتا تدریجی و رو به رشد را نشان می دهد. هدف اصلی این مقیاس سنجش رشد حرکتی دست کودکان است.

 

محمد جواد بیمار فلج مغزی در مرکز توانمندسازی ذهن است که طبق گفته پزشک وی بعد از انجام تمرین و تکنیک های مرکز توانمندسازی کانکشن های مغز وی 70 درصد طی 3 جلسه  بهبود یافته است.

 

برای خرید این مقیاس به آزمون یار پویا مراجعه کنید.

برچسب ها : فلج مغزی در بزرگسالان فلج مغزی خفیف درمان دارد درمان فلج مغزی مقیاس تشخیص وضعیت حرکات دست در کودکان5 تا 14 سال دچار فلج مغزی علائم فلج مغزی در بزرگسالان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام