مقیاس تشخیص شدت لکنت زبان

مدیر تیر ۹۸ ({{ avg }})

داشتن یک مقیاس معتبر برای سنجش میزان و شدت لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان یک ضرورت است. از سال 93 که درمان لکنت زبان را بصورت کامل و بدون بازگشت را شروع کردیم  (  به شرط انجام تمرین ها و تکنیک ها ،هوشمندی ، باورمندی ) تا کنون مقیاس فارسی و غیر فارسی که جامع و کامل باشد پیدا نکردیم. بر این اساس دست به کار شدیم تا بر اساس ملاک های تشخیصی Dsm5 و دانش و تجارب بالینی خویش مبادرت به درست کردن مقیاس فراگیر نماییم.

این مقیاس لکنت را در ابعاد فراوانی ،تاخیر حرکات دست و پا و بدن ، عوامل روانی ، حرکت سر، زبان ، دهان ، لب  و تنفس ، روخوانی ، فشار و ادای کلمات مورد سنجش قرار می دهد. با استفاده ازآزمون کرونباخ روایی پایایی به ترتیب 99% و 96 % بدست آمد.

 

ویژگی مقیاس شدت لکنت زبان

این است که تمام ابعاد جسمی و روانی با جزئیات بالینی هم بر اساس ملاک های تشخیص و آماری انجمن روان پزشکی و روان شناسی آمریکا و هم بر اساس دانش و تجارب علمی و بالینی و عملی ما تدوین و پژوهش شده است.

خرده مقیاس ها بطور جداگانه محاسبه می شوند ولیکن نمره کلی آزمون  نشانگر شدت کلی لکنت از طرف لکنت خیلی خفیف تا لکنت خیلی شدید و حتی بدون لکنت را نیز سنجش می کند. حتی المقدورضبط ویدئویی و صوتی ابعاد گفتاری ، جسمی و تشخیص جنبه های روان شناختی جهت سنجش لکنت برای فرد درمانگر لازم است.

این مقیاس حالت بدون لکنت را نیز می سنجد که در نوع خود بی نظیر است زیرا در شیوه درمانی اینجانب (محمد احسان تقی زاده ) طبق تجارب علمی و بالینی در دو دهه افرادی را از لکنت خیلی شدید به حالت بدون لکنت رساندیم و این روش یونیک و خاص است. ایجاد روش های انگیزشی جهت گفتگو با کودکان و پرسیدن سوالاتی که  به بلی و خیرو اشاره صرف ختم نشود و توضیح خواستن از کودک و بزرگسال علم ، هنر و تجربه  درمانگر را می طلبد.

 

برای خرید این مقیاس به آزمون یار پویا مراجعه کنید.

برچسب ها : جدیدترین روش درمان لکنت زبان لکنت درمان لکنت زبان مقیاس تشخیص شدت لکنت زبان برای لکنت زبان چی خوبه؟

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام