اختلال در هنگام لکنت

مدیر تیر ۹۸ ({{ avg }})

اختلال در هنگام لکنت

تاثیر زبان گفتاری

حروف بی صدای ابتدایی

لکنت بطور تصادفی در هنگام سخن گفتن روی نمی دهد. در ابتدای قرن پیش، تحقیقات اولیه از سوی دانشگاه آیوا نشان داد که روی دادن لکنت زبان تا اندازه قابل توجهی بسیار بد و ناخوشایند است. چنین نشان داده شد که لکنت، در اکثریت گسترده ای از مواقع، بطور معمول تر بر روی حروف بی صدا روی می دهد تا حروف صدادار - بیش از ۹۰ درصد - که بیشتر بر روی حروف بی صدای ابتدای کلمات رخ می دهد. این یافته ها به دفعات بسیار زیادی تکرار شده اند، هرچند عدم موفقیت هایی نیز در این تکرارها یافته ها روی داده است.

 

اولین کلمه در بیان

علاوه بر روی دادن معمول لکنت بر روی اولین صدای یک کلمه، لکنت بطور معمول بر روی اولین کلمه ی بیانی روی می دهد هرچند، دوباره اینکه، عدم موفقیت هایی در تکرار این یافته ها روی داده است. تاثیراتی نیز بر روی اولین کلمه عبارات گزارش شده است.

 

نادر بودن لکنت در پایان کلمات

گاهی اوقات، اما به ندرت، مشاهده میشود که لکنت ممکن است در حرکات تکرار شده در پایان کلمات روی دهد. هرچند، پرسش هایی ایجاد شده است که آیا چنین حرکات تکرار شده ای ممکن است مرتبط با لکنت باشند. در مورد روی دادن لکنت در پایان کلمات، یک گزارش دریافت که انواع دیگر عدم روان بودن در گفتار نسبت به حرکات تکرار شده بیشتر در پایان کلمات روی می دهند اما چنین گزارش شده است که شناسایی این انواع دیگر بصورت ادراکی دشوار است.

 

صداهای دشوار در لکنت زبان

مراجعه کنندگان بطور معمول صداهای مشخصی را بشکل ویژهای دردسرساز می یابند زیرا این احتمال وجود دارد که لکنت با آنها اتفاق افتد. گزارش اولیه ای که قبلا از آن یاد شد نشان دهنده ی شخصی بودن در میان افرادی بود که صداهایی را با لکنت بیان می کنند که غالبا لکنت بر روی آن روی می دهد و بنابراین این صدا را مشکل در نظر می گیرند.

گزارش دیگری از سوی همان آزمایشگاه این یافته را تصدیق نمود که نشان داد که هیچ قانون کلی در مورد اینکه کدام صداها مشکل هستند برای افرادی لکنتی وجود ندارد. گزارشهایی وجود دارد که این احتمال وجود دارد که لکنت بیشتر در بیان زبان دوم روی دهد تا در بیان زبان اول. (دکتر محمد احسان تقی زاده)

برچسب ها : جدیدترین روش درمان لکنت زبان لکنت زبان اختلال در هنگام لکنت

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام