علت پیچیدگی در شناخت و درمان لکنت از دیدگاه مدل شبیه سازی ذهن

مدیر تیر ۹۸ ({{ avg }})

علت لکنت زبان

شناخت اولین و مهم ترین گام در درمان است اگر علم پزشکی با سرعت فراوان در حال پیشرفت است و روش های درمانی روز به روز قویتر می شوند علت آن کارهای علمی و پژوهشی، شناخت کافی از فیزیولوژی، آناتومی و مکانیزم های بدن انسان است که به علت مشاهدات بسیار دقیق توسط ابزارهای پیشرفته پزشکی روز به روز این اطلاعات وسیعتر و شناخت پزشکان و پژوهشگران بیشتر و بیشتر می شود این در حالی است که به علت غیر مادی بودن ذهن تا کنون اطلاعات کمتری نسبت به ماهیت ذهن و ترسیم یک نقشه جامع از ذهن بدست آمده و اطلاعات متخصصین این عرصه کم بوده و اطلاعات دقیق و وسیعی در دسترس بشر نیست. کمتر درمانگری می تواند مدت زمان دوره درمان را مشخص کند و این یک ضعف است. این در حالی است که در پزشکی برای هر بیماری براساس شناخت و نوع بیماری زمانی توسط پزشک با عنوان دوره درمان مشخص می شود (تقی زاده، ۱۳۹۶).

 

روش موثر درمان لکنت چیست؟

بر اساس مدل درمانی شبیه سازی ذهن عدم شناخت کافی از ذهن باعث شده بعضا تلاش های متخصصین، پژوهشگران و درمانگران برای دست یابی به عوامل اصلی ایجاد لکنت و درمان آن بی نتیجه باشد. این روش درمانی، شتاخت را اولین و مهمترین گام درمان دانسته و قائل به این امر است که ضعف مهارت گفتار در افراد دارای لکنت زبان سبب این اختلال است. مهارت گفتار به معنای شیوه بکار گرفتن چارچوب و نحوی اجرای چارچوب گفتار است.

پس از ده سال مطالعه، پژوهش و انجام آزمایشات میدانی فراوان و پس از مطالعه عوامل مختلف در بروز لکنت متوجه ضعف مهارت گفتار در افراد دارای لکنت شدیم. اکثر افراد دارای لکنت در اصول گفتار مشکلی ندارند. به همین علت است که همه افراد دارای لکنت وقتی در جایی تنها و با خود سخن می گویند مشکلی ندارند و بدون لكنت تکلم می کنند. درست مانند راننده ای تازه کار و آماتور که مهارت کمی در رانندگی دارد ولی اصول رانندگی را می داند. وقتی که این فرد در یک جاده خلوت و در مسیر مستقیم و بدون مانع قرار گیرد می تواند به آسانی رانندگی کند، ولی اگر وارد یک جاده شلوغ و یا پر پیچ و خم شود دچار ترس و استرس شده و کنترل خودرو را از دست می دهد، زیرا مهارت پایینی دارد او خود فرد نسبت به این ضعف آگاه است و ترس او کاملا طبیعی است چرا که برای عبور از موانع و پیچ و خم جاده یادگیری اصول کافی نیست و نیازمند مهارت است.

 

چارچوب و مهارت در گفتار

چارچوب شامل کلمات، تلفظ آنها، تنفس، مکث و جمله بندی است که معمولا کودکان تا سن 4 تا 5 سالگی چار چوب گفتار را فرا می گیرند. ولی نکته مهم دیگر مهارت گفتار است که باید در کنار یادگیری چار چوب در کودکان شکل گیرد. مهارت گفتار یعنی شیوه بکار گرفتن چار چوب و نحوه اجرای چار چوب گفتاری مانند زمان شروع، گام صدا، حالت صدا، زمان توقف، زمان تنفس، میزان تنفس، میزان کشیدن صدا و غیره، در مکالمات مختلف شرایط و موانع مختلفی وجود دارد که افراد عادی و دارای مهارت گفتاری بالا می توانند به سادگی از آنها عبور کنند.

مانند راننده حرفه ای که به سادگی از موانع پیش رو در جاده عبور می کند چرا که مهارت بالایی دارد و خود نسبت به این مهارت آگاهی دارد. به همین دلیل بدون ترس در هر شرایطی رانندگی می کند و هیچ استرس و فشاری نمی تواند رانندگی او را دچار اختلال جدی کند.

افراد دارای لکنت به دلیل ضعف در مهارت گفتار نمی دانند که چگونه باید از موانع پیش رو مانند مکالمه با تلفن، صحبت با افراد غریبه، ارائه کنفرانس، جواب دادن پرسش ها در مهمانی و غیره عبور کنند. هر محیط و هر جایی شرایط و حالت های روانی خاصی ایجاد می کند که گفتار باید متناسب با همان شرایط تغییر کند چرا که گفتار ما با مخاطبان مختلف عبور از موانع و چالش های گفتاری است که باید مهارت عبور از این موانع را دارا بود و افراد دارای لکنت زبان به دلیل نداشتن مهارت عبور از چالش های گفتاری دچار وقفه ها و آشفتگی کلامی می شوند استرسشان بالا می رود و کنترل کلام خود را از دست می دهند مانند راننده تازه کار و کم مهارت که در شرایط سخت رانندگی کنترل خودرو خود را از دست می دهند.

 

علت ترس و استرس افراد دارای لکنت

آگاهی آنها از فقدان مهارت کافی گفتاری است. هم چنین، افراد دارای لکنت نمی توانند با نگاه کردن به گفتار افراد نرمال و حتی دارای مهارت گفتاری بالا از آنها بیاموزند. علت شکست درمان های موجود تاکید آنها بر جنبه های فیزیکی و مکانیکی گفتار است. ذهن ما با داده های خطی کار نمی کند. ما طبق یک زمان بندی مشخص نفس نمی گیریم و میزان تنفس را هم اندازه گیری نمی کنیم، بلکه از آن جایی که نحوه شکل گیری آن به صورت طبیعی بوده است، این کار به صورت شکل گیری آنها را به صورت طبیعی باز سازی کرد، یعنی شبیه سازی شکل گیری مهارت گفتاری (محمد احسان تقی زاده، 1394).

برچسب ها : درمان لکنت زبان ناگهانی در بزرگسالان لکنت لکنت زبان در بزرگسالان نشانه چیست علت لکنت زبان درمان لکنت زبان درمان لکنت زبان ناشی از ترس

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام