خلاصی از لکنت برای همیشه

مدیر خرداد ۹۸ ({{ avg }})

خلاصی از لکنت زبان برای همیشه

لکنت عمده اختلال گفتاری است که از سنین 2.5 سالگی شروع می شود. در سنین شروع دوران مدرسه این اختلال گفتاری به دلیل مسخره شدن در محیط مدرسه و پایین اومدن اعتماد به نفس و افزایش استرس در کودکان، لکنتشان تشدید پیدا میکند.

لکنت در پسرا شایع تر از دختران است و گزارشات نشن داده که 70 درصد پسران و 30 درصد دختران اختلال گفتاری از نوع لکنت زبان را دارند. در دیدگاه اکثر گفتار درمانان و کسانی که لکنت را در جسم میداند ، کندی زبان زمانی شروع می شود که سیستم تکلمی انسان دچار پاره ای از تشنج ها شود؛ از این رو کلمات به مانعی برخورد کرده و بریده بریده یا به صورت مکث طولانی و یا تکرار ادا می شوند.

 

چند نکته درمورد درمان لکنت زبان کودکان در منزل

درمان لکنت زبان به صورت گروهی تاثیر بیشتری نسبت به انفرادی داشته؛ چرا که فرد زمانی که در اجتماع قرار میگیرد بیشتر دچار استرس شده و لکنتش ظاهرمی شود. لکنت زبان شاید با وقوع برخی حوادث ناگوار ویا ... اتفاق افتاده باشد اگر کودک لکنت خود را به عنوان یک مشکل بپذیرد، درمان آن سریعتر و بهتر انجام می شود. درصورتی که کودک لکنتش را نپذیرد و روی گفتارش حساس شود، مشکلات گفتاری او افزایش خواهد داشت.

اگر کودک مورد تمسخر همسالان خود قرار گیرد سعی در صحبت نکردن می کند و لکنتش افزایش پیدا می کند. استرس نیز موجب شده کودک لکنتش را مخفی کرده و سخن نگوید.
برخی کودکان تا قبل از سنین 5 الی 6 سالگی لکنتشان خود به خود بهبود پیدا میکند. اگر منتظر باشیم تا این احتمال رخ دهد صدمات جبران ناپذیری را به اینده ی کودک وارد میکنیم.

 

آیا زبان دوم موجب لکنت زبان می شود؟

برخی گفتاردرمانگران معتقد هستند که زبان دوم باعث لکنت می شود درحالی که بنده (پروفسور محمد احسان تقی زاده) این نظریه را رد میکنم و معتقدم کودکان باید به چند زبان دیگر از سنین 5 سالگی مسلط شوند. و داشتن زبانی غیر از زمان مادری به هیچ عنوان موجب لکنت نمی شود.

 

چند راهکار ساده برای کسی که دچار لکنت زبان شده:

  • سعی کنید هم زمان با درمان لکنت زبان، آرام صحبت کنید.
  • تمرین ها و تکنیک های مرکز توانمندسازی ذهن را به طور مداوم و با توجه به تعداد دفعات استفاده در روز به کار ببرید.
  • از جایگزین کردن کلماتی که نمیتوانید ادا کنید فرار نکنید.
  • هنگام صحبت کردن با طرف مقابل ارتباط چشمی برقرار کنید.
  • کارهایی که موجب تشدید لکنتتان شده را جستجو کنید.
  • در مواقع استرس و اضطراب صحبتش را طبیعی جلوه کنید و خجالت نکشید.
  • به مخاطبتان درمورد لکنتتان بگوید و به جای فرار با آن روبرو شوید.
برچسب ها : درمان لکنت زبان با روش شبیه سازی ذهن درمان لکنت زبان کودکان در منزل درمان لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان درمان تضمینی لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام