آیا تند و کند صحبت کردن لکنت محسوب می شود؟

مدیر اردیبهشت ۹۸ ({{ avg }})

آیا بچه هایی که تند و سریع صحبت می کنند لکنت محسوب می شود؟

طبق آن چه چیزی که من از انجمن روان شناسی و روان پزشکی عرض کردم خدمتون در کنار سایر علائم و نشانه ها.  بچه یا بزرگسالانی که تند صحبت میکنند جز لکنت محسوب میشود.
اما اگر آن علائم وجود نداشته باشد و یک نفر کند صحبت کند و یک نفر تند صحبت کند ولی هیچ کدام از آن علائم نباشد طبق نظر بنده (دکتر محمد احسان تقی زاده) لکنت محسوب نمی-شود.

هرچند برخی از کتاب ها آورده اند که تند صحبت کردن و کند صحبت کردن یکی از علائم لکنت است ولی طبق تجربه علمی بنده در کنار سایر علائم که در ابتدای برنامه عرض کردم. اگر فرد آن علائم را دارد تند صحبت می کند، چون معمولا اکثر بچه هایی که لکنت دارند بالای 90 درصدشان  تند صحبت می کند و لکنت دارد. اما اگر فقط و فقط بدون علائم کند صحبت می کند یا تند صحبت می کند لکنت محسوب نمی شود.

سریع صحبت کردن جز لکنت است یا شیوه صحبت؟

ببینید بچه های لکنتی می خواهند در کوتاه ترین زمان کپسولی صحبت کنند و بیش ترین صحبت ها را مطرح کنند. استرس و اضطراب در لکنت زبان، کپسولی صحبت کردن، تلگرافی صحبت کردن جز خصوصیات و ویژگی های گفتاری و رفتاری این افراد است. و در واقع تانی ندارند و صبوری به خرج نمی دهند.

و به خاطر آسیب هایی که لکنت بهشان وارد کرده است هم از نظر ارتباطی و هم اعتماد به نفس نه همشون، یک تعدادی از آن ها معمولا این افراد اعتماد  به نفس لازم را ندارند، وقتی با شخصی صحبت می کنند بالاخص با مافوقشون یا پدرشون یا مادرشون و پدر و مادری که با بچه هاشون رفیق نیستند، بچه همین که به چشم پدر و مادر نگاه می کند دچار لکنت میشود. این چنین افرادی تندتند صحبت میکنند و اعتماد به نفس لازم را ندارند. با صبوری و متانت و خیلی متین صحبت کنند دچار لکنت بیشتر میشوند . اما به تنهایی فرد تند تند صحبت کند جز لکنت محسوب نمی شود.

حل مشکل تند صحبت کردن کودکان لکنتی

بچه هایی که لکنت دارند مدرسه بروند و یا غیر حضوری درس بخوانند؟

یکی از سوالات والدینی که در مرکز توانمندسازی ذهن از ابنجانب میپرسند همین سوال و "با دانش آموزانی که در مدرسه بچه دارای لکنت زبان را دست می اندازند چه کنیم؟ " است.
تمام آن اصول رفتاری، تربیتی و ارتباطی که ما با سایر بچه های نرمال و غیر لکنتی داریم، در محیط خانواده باید با بچه های لکنتی داشته باشیم و آنها تافته جدابافته نیستند.

همان طور که 85 درصد انسان های دنیا باهوش و متوسط به بالا فوق العاده باهوش و جزء افراد خاص و نابغه هستند. لکنتیها هم جزء این افراد هستند. 85 درصد این بچه ها با هوش متوسط به بالا و حتی نابغه و حتی برخی از جهان گشایان بزرگ دنیا و یا خیلی از نخست وزیر های دنیا یا دانشمندان برجسته دنیا لکنت داشتند. باید رفتارهامان با این بچه ها عادی باشد. چرا که بچه های غیر عادی نیستند. اختلالی در ریتم گفتاری ذهن و عدم مهارتهای گفتاری  و ضعف در مهارت های گفتاری است.

اما اینکه  مدرسه برود یا نرود باید مدرسه و مهد کودک برود. و این بچه ها نباید منزوی از جامعه یا در حالت انزوا  به سر برد و به عنوان یک فرد غیرعادی بهش نگاه کنیم. بچه های لکنتی بچه های نرمالی هستند.
ممکن است آسیبهایی از نظر ذهنی و یا گفتاری  و یا اعتماد به نفس کودکان دیده باشند ولی قابل ترمیم است و همواره ما به مادران میگوییم که از بچه های شما یک قهرمان میسازیم به خاطر آن شبیه سازی ذهن و متدهای روانشناختی که ما اجرا میکنیم.
چون ما بیس روانشناسی وذهنی  روی اینها کار میکنیم. در کنار مهارت های گفتاری واقعا این افراد گذشته خود را نیز میتوانند جبران کنند، مهد بروند و مدرسه بروند و البته ممکن است عده ای نظریات دیگر داشته باشند.

 

با خشونت وادار نکنیم

طبق آن چیزی که از نظر اجتهادی و تخصصی، بالینی و تجربی و آنچه که در سمینارهای بزرگ دنیا حتی امسال که ما سمینارهایی در تازه های روانشناسی داریم آنجا مطرح میکنیم که این یک بیس علمی است  که ما داریم مطرح میکنیم. پس هم مهد و هم مدرسه بروند و بچه را با روشهای خوب و مسالمت آمیز و نه با خشونت وادار کند خرید کنند، تلفن بزنند، تلفن جواب دهند و یک انزوا نمانند که در را قفل کنند یا مادر به جای من حرف بزن.

شیوه ما این نیست که استرس به بچه وارد نکنید. ما اتفاقا در برخی از موارد با روش های دیگر خودمان بچه را در معرض استرس قرار میدهیم که آن پختگی لازم را پیدا کنند که بتوانند مدیریت بر استرس  را یاد بگیرند. شیوه ما شیوه فعال است و شیوه انفعالی نیست که بچه های منزوی از جامعه بار بیاوریم.

برچسب ها : درمان لکنت زبان با روش شبیه سازی درمان لکنت زبان جدیدترین روش درمان لکنت زبان درمان لکنت زبان ناشی از ترس علت لکنت زبان ناگهانی در بزرگسالان تند تند حرف زدن نشانه چیست

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام