پارت دوم مصاحبه دکتر محمداحسان تقی‌زاده در برنامه دکتر سلام

مدیر اردیبهشت ۹۸ ({{ avg }})

قبل از دیدن این ویدیو پیشنهاد میکنم پارت اول مصاحبه دکتر محمد احسان تقی زاده در برنامه دکتر سلام را مشاهده کنید.

چرا در هنگام  قرآن و شعرخوانی لکنت زبان از بین می­رود؟

پاسخ عملکرد گفتاری ذهن است و آن حالت­ سینوسی گفتار دارد  و از انجایی که قرآن و آهنگ حالت ریتمیک دارند شخص دچار لکنت نمی شود.  و اما زمانی که دچار هیجان ، استرس و اضطراب و یا در جمع قرار میگیرند بیشتر دچار لکنت می شوند. در این شرایط نمی توانند به حالت ریتمیک حرف بزنند.

بر این اساس بحث روش ریتم و ریتمیک جز روش­هایی است که از قدیم الایام در زمان اختلالات گفتاری برای کسانی که لکنت داشتند و ناروانی گفتار داشتند وجود داشته است.

البته در روش ما تمرین­ ها و تکنیک ­ها با هم و توام با روش های روان­شناسی است.

 

آیا لکنت زبان جنبه ژنتیکی دارد ؟

آیا برای بچه ­ها لازم است که غربال­گری خاصی انجام دهند یا خیر؟

آن چیزی که DSM-5 مطرح می­کند. برخی از افرادی که جنبه­ های عصب ­شناختی دارند، هوشی و  ذهنی مشکل دارند. کاملا به ابعاد و جنبه ­های ژنتیکی بر­می­گردد.

اما طبق تحقیقات بنده ( دکتر محمد احسان تقی زاده ) اکثر کسانی که لکنت زبان دارند که بالای 98 درصد این افراد را تشکیل می دهد. مشکل این­ها جنبه آموزشی، تربیتی در اثر نوع برخورد­های خشونت­ آمیز، خشن، فیزیکی و همچنین ترس است.

حالا ترس واقعی اعم از حیوانات یا ترس در حالت خواب باشد.

 

همچنین دلیل لکنت ....

عامل یادگیری­ های مشاهده ­ای  یا شرطی­ سازی مشاهده ­ای است که دکتر "بندورا" مطرح می­کند و فرد تقلید می­کند.

عامل ­های ژنتیکی در درمان لکنت زبان 1 تا 2 درصد موارد است در کسانی که مشکلات ذهنی و عصب شناختی دارند.

سوال بیینده از دکتر تقی زاده:

پسر من لکنتش  بسته به بعضی خوراکی­ ها است مثل سس یا پنیر پیتزا که می­خورد لکنتش بیش­تر می­شود.

درمان قطعی لکنت زبان

آیا خوراکی­ ها لکنت را بیش­تر می­کند؟

 خوراک در لکنت بی ­تاثیر نیست ولی در شیوه­ شبیه­ سازی ذهن و روان­شناسی که ما به آن دست پیدا کردیم آن روش ­هایی که می­گویند: "ترشی و سردی نخورید یا خوراکی ­ها تشدید می­کند". این شیوه را طبق تحقیقات تجربی و پژوهش ­های بالینی و همچنین درمان­ های تجربی و بالینی خودم رَد میکنم.

چرا که در شیوه ما تمرین­ ها و تکنیک­ ها آن­قدر قدرت دارند که هر خوراکی می­شود مصرف کرد.

یا بعضی­ها می­گویند من در تابستان لکنتم کم­تر و در زمستان بیش­تر می­شود.

مراجعین ما در مرکز توانمندسازی ذهن همواره این سوال را مطرح می­کنند که مادر سرکار نرود یا سن مناسب یادگیری زبان دوم هنوز نرسیده و یا ترشی و سردی نخورد.

من می­گویم بچه همه چیز بخورد و ده تا زبان یاد بگیرد به خصوص در رنج 2 تا پنج و نیم سالگی  می تواند 10 تا زبان یاد بگیرد علاوه بر زبان ­مادری و مادر سرکار برود و بچه مهد کودک برود، مشکلی  ندارد.

متاسفانه یکسری توصیه ­های غیر علمی می­شود و به مردم آسیب می­رساند. من این روش را طبق تجربه بالینی و تجربی و علمی خودم منتفی می­دانم و تاثیری در درمان لکنت زبان ندارد و نمونه تعداد مراجعینی که به کلینیک ما رفتند و تمرین­ ها و تکنیک­ ها را انجام می­دهند. فقط بین جلسات فاصله نیندازند. که معمولا در شیوه ما ماهی ­یکبار است و نتیجه لازم را خواهند گرفت.

سوال بیینده : خواهرزاده ­ام درشروع حرف زدن خیلی روان صحبت می­کرد. اما از نزدیک 3 سالگی دچار لکنت زبان خیلی شدید شد. و هیچ یک از کلمات را نمی­توانست بگوید و بعد از دوره ­های گفتار درمانی هم خوب نمی­شود. یک دوره ­ای خوب می­شود اما دوباره اوج می­گیرد . متاسفانه با یکسری از شیوه­ های سنتی هم هیچ نتیجه قطعی نگرفتیم.

 

برای درمان لکنت زبان چه اقداماتی لازم است؟

پاسخ دکتر تقی زاده: همیوپاتی، استفاده از دستگاه­ لکنت شکن PFF , RHS  و شیوه ­هایی که الان وجود دارد لیزرتراپی و مگنت تراپی هست که متاسفانه افراد نتیجه لازم را نمی­گیرند و متوسل میشوند به جن­گیری، دعانویسی و کارهای این­چنین و خدمت خانم عرض می­کنم که با این شیوه به نتیجه نخواهند رسید اما با روش درمانی ما که در کلینیک انجام می­دهیم به درمان قطعی خواهند رسید.

علت درمان لکنت با شیوه ما این است که ما دلیل اصلی لکنت را در مغز نمی بینیم بلکه در ذهن میبینیم.

داروی لکنت زبان فقط استرس بچه ­ها را کاهش می­دهد. این شیوه­ های موجود در دنیا حتی خود انجمن­ های بزرگ درمانی که در آمریکا و اروپا هست می­ گویند این شیوه ­ها درمان کامل نمی­کند بلکه کنترل می­کند.

اما چرا این بچه­ ها این چنین ­اند؟

 این حالت­های در واقع سینوسی است گاهی ممکن است یک هفته خوب باشد. یک ماه و چند ماه خوب باشد و چند ماه بد باشد و این ادامه دارد. البته 45 تا85 درصد بچه ­ها قبل از 7 سالگی به طور خود به خودی و طی یک فرآیند رشدی درمان می­شوند. کودکانی که مورد تمسخر قرار میگیرند از لحاظ آسیب روانی، آسیب عاطفی و گفتاری و آسیب­ شناختی، ذهنی صدمه میبینند و حتما باید تحت درمان قرار بگیرد.

و اینکه منتظر باشیم که طی فرآیند رشدی درمان شود این کاملا اشتباه است.

حتی فصد زبان برای درمان لکنت می­برند جراحی و حجامت می­کنند. ولی من عرض می­کنم خدمتتون طبق تحقیقات بنده و با آن 1500 نفری که تا الان با این شیوه درمان شدند. این شیوه اصلا لازم نیست که انجام بگیرد. چرا  مردم  هزینه درمان لکنت زبان و وقت خود را تلف می­کنند. با این شیوه جدید به درمان کامل خواهند رسید و جای نگرانی نیست.

 

برچسب ها : درمان لکنت زبان جدیدترین روش درمان لکنت زبان خوراکی های مفید برای لکنت زبان فیلم لکنت زبان دعای قرآنی برای رفع لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

مهدی تندرست
فروردین ۰۰

سلام من ۱۴ سالم هست و لکنت زبان بسیار شدیدی دارم و حتی موقع قرآن خوندن و شعر خوندن هم لکنت زبان دارم

مدیر
اردیبهشت ۰۰

با شماره های کلینیک تماس بگیرید

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام