اختلال وحشت زدگی چیست؟

مدیر اردیبهشت ۹۸ ({{ avg }})

اختلال وحشت زدگی

تشخیص اختلال وحشت زدگی

ویژگی اصلی اختلال وحشت زدگی وجود حمله های وحشت زدگی برگشت کننده و غیر منتظره است که در پی آنها به مدت حداقل ۱ ماه شخص نگران رخداد حمله ای دیگر بوده است. و یا درباره تلویحات یا پیامدهای احتمالی حمله های وحشت زدگی، با تغییر رفتاری عمده مرتبط با این حمله ها نگرانی داشته است (ملاک الف). حمله های وحشت زدگی ناشی از اثرات فیزیولوژیایی مستقیم مواد (مانند، مسمومیت با کوکایین) یا یک بیماری جسمانی (مانند، پرکاری تیرویید نیستند (ملاک ج). سرانجام، حمله های وحشت زدگی بر حسب یک اختلال روانی دیگر (مانند هراس مشخص یا اجتماعی، اختلال وسواس فکری - عملی، اختلال فشار روانی پس آسیبی، یا اختلال اضطراب جدایی) توجيه بهتری ندارند (ملاک د). بسته به اینکه آیا ملاکهای تشخیصی برای گذر هراسی نیز مطابقت دارند یا نه، ۲۱/ ۳۰۰ اختلال وحشت زدگی همراه یا گذر هراسی یا ۳۰۰ / ۰۱ اختلال وحشت زدگی بدون گذر هراسی تشخیص داده می شود (ملاک ب).

محرک های بیرونی و درونی وحشت زدگی

یک حمله وحشت زدگی غیر منتظره (خود به خود، بدون نشانه) به عنوان حمله ای تعریف می شود که با عامل راه انداز موقعیتی ارتباط ندارد (یعنی، غافلگیرانه روی می دهد). عوامل راه انداز موقعیتی ممکن است شامل محرک های بیرونی (مانند یک شیئی یا موقعیت هراس آور) یا درونی (مانند برانگیختگی فیزیولوژیایی) باشند. در برخی از موارد، گرچه یک راه انداز موقعیتی ممکن است برای متخصص بالینی آشکار باشد، اما ممکن است فردی که دچار حمله وحشت زدگی می شود نتواند آن را تشخیص دهد. در درمان لکنت زبان، اختلال وحشت زدگی فرد نیز به درمان می رسد.

برای مثال، فرد ممکن است بلافاصله متوجه نشود که برانگیختگی خود مختار ناشی از یک اتاق گرم و دم کرده، یا احساس ضعف ناشی از برخاستن سریع، راه انداز حمله وحشت زدگی است ولی این حمله ها غیر منتظره تلقی می شوند. این تشخیص مستلزم حداقل دو حمله وحشت زدگی غیر منتظره است، اما در اکثر افراد حمله های بسیار بیشتری ظاهر می شوند.

زمینه ی ابتلا به حمله پانیک

مبتلایان به اختلال حمله پانیک اغلب حمله های وحشت زدگی با زمینه موقعیتی نیز دارند. (یعنی، این حمله ها بیشتر احتمال دارد که با قرار گرفتن در معرض یک عامل راه انداز موقعیتی ظاهر شوند، اما همیشه با آن همراه نیستند). حمله های وحشت زدگی وابسته به موقعیت (یعنی، آنهایی که تقریبا همیشه و بلافاصله با قرار گرفتن در معرض یک عامل راه انداز موقعیتی ظاهر می شوند) می توانند روی دهند اما شیوع کمتری دارند.

فراوانی و شدت حمله های وحشت زدگی بسیار متغیر است. برای نمونه، برخی افراد حمله های مکرر متوسطی دارند (برای مثال، یک بار در هفته) که به طور منظم ماهها روی می دهند. سایرین بروز کوتاه مدت حمله های بیشتری را گزارش می کنند (برای مثال، هرروز به مدت یک هفته) که با فواصل چندهفته یا چند ماه بدون رخداد حمله ها یا رخداد کمتر آنها (برای مثال، دوبار در هر ماه) به مدت چند سال از هم جدا می شوند. حمله های با نشانه محدود. یعنی، حمله هایی که با حمله وحشت زدگی «کامل» همانند هستند به استثناء اینکه در آنها ترس یا اضطراب ناگهانی با کمتر از ۴ نشانه از ۱۳ نشانه اضافی همراه است. در مبتلایان به اختلال وحشت زدگی بسیار متداول است.

تمييز بين حمله های وحشت زدگی و حمله های با نشانه محدود تا اندازه ای اختیاری است، اما حمله های وحشت زدگی کامل با بیمارگونی بیشتر همراه هستند. اکثر افرادی که حمله های با نشانه محدود دارند در طی سیر این اختلال در زمانی دچار حمله های وحشت زدگی کامل شده اند.

افراد مبتلا نگرانیها یا علایم خاصی درباره تلویحات یا پیامدهای ناشی از حمله های وحشت زدگی نشان می دهند. عده ای از این واهمه دارند که این حمله ها دال بر وجود یک بیماری نامعلوم، و تهدیدکننده ( مانند بیماری قلبی، اختلال حمله ای در صرع) باشد.

علت وحشت زدگی

علت وحشت زدگی

با وجود آزمایشهای پزشکی بیشمار و اطمینان بخشی، آنان ممکن است وحشت زده باقی بمانند و متقاعد نشوند که بیماری خطرناکی ندارند. برخی دیگر از این می ترسند که حمله ها وحشت زدگی نشانه ای از «دیوانه شدن» یا از دست دادن کنترل یا ضعف هیجانی باشند. بعضی از مبتلایان به حمله های وحشت زدگی برگشت کننده، رفتارشان را در پاسخ به حمله های وحشت زدگی به طور قابل ملاحظه ای تغییر می دهند (مانند، رها کردن شغل، اجتناب از تلاش بدنی شدید)، اما ترس از رخداد حمله ای دیگر یا نگرانی درباره پیامدهای ناشی از حمله های وحشت زدگی را انکار می کنند.

ما در مرکز توانمندسازی ذهن مراجعینی داشته ایم که علاوه بر لکنت زبان، Panic attack نیز داشته اند و به درمان رسیده اند. نگرانیهای مربوط به حمله بعدی، یا پیامدهای آن، اغلب با ظهور رفتار اجتنابی همراه است که ممکن است با ملاکهای تشخیصی گذر هراسی مطابقت نماید، که در این حالت، اختلال وحشت زدگی همراه با گذر هراسی تشخیص داده می شود.

برچسب ها : درمان حمله هراس آیا بیماری پانیک خطرناک است اختلال هراس درمان قطعی پانیک اختلال وحشت زدگی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام