انواع لکنت زبان

مدیر اسفند ۹۷ ({{ avg }})

انواع لکنت زبان

 

نوع اول لکنت رشدی است

سن معمول ابتلا در لکنت رشدی دو تا پنج سالگی ودر برخی موارد شروع در سال‌های مدرسه می باشد. سن شروع درمان لکنت زبان از 2.5 به بالا است. که علت آن شاید نوروفیزیولوژیکال [Neurophysiological] (ناهنجارهای در نیمکره چپ) که با محیط بدتر می شود، باشد. ویژگی های گفتاری آن، تکرار کل کلمه تک هجایی، تکرار در بخش از کلمه، کشیده گویی وگیر می باشد. که بسامد آن معمولاً بیش از سه هجای لکنت شده می‌باشد.

و رفتارهای ثانویه در آن دیده می‌شود. این نوع لکنت به پنج دسته تقسیم می‌شود. لکنت مرزی (5/1تا 6سالگی)، لکنت آغازین (دو تا هشت سالگی)، لکنت متوسط (شش تا سیزده سالگی) و لکنت پیشرفته (چهارده سالگی به بالا ) (گیوتر ،2013).

 

  • لکنت مرزی

کودکان با لکنت مرزی معمولاً مقدار بیشتری ناروانی را نسبت به کودکان طبیعی نشان می‌دهند. (بیشتر از 7 ناروانی در 100کلمه).

  • لکنت اولیه

در لکنت اولیه دوره هایی از لکنت افزایش یافته ممکن است برای چندین ماه طول بکشد. و دوره های روانی ممکن است تنها چند روز باشد.

  • لکنت متوسط

بچه ای با درجه لکنت متوسط که بین سنین سه تا سیزده سالگی است. دو ویژگی مهم دارد که او را از کودک با لکنت اولیه تمییز می‌دهد.

  • لکنت پیشرفته

آخرین درجه رشدی، لکنت پیشرفته است. که بیشتر به سن فرد دارای لکنت اهمیت می دهد تا تفاوت در الگوی لکنت یا فرآیندهای زیر بنایی آن این درجه پیشرفته به جوانان وبزرگسالان متعلق است. اما مهم است توجه کنید که بعضی از جوانان وبزرگسالان دارای لکنت تا این مرحله پیشرفت نمی کند. (گیوتر،2013).

 

در کلینیک توانمندسازی ذهن به درمان کامل و قطعی لکنت های رشدی و اکتسابی به صورت بدون بازگشت و تضمینی پرداخته می‌شود.

درمان لکنت زبان

نوع دوم لکنت اکتسابی است

لکنت اکتسابی [Stutter Acquired] به سه دسته روان زاد [Psychedelic] ، عصب زاد [Psychedelic] و پنهان [Hidden] تقسیم می شود. دکتر محمد احسان تقی زاده با روش درمانی کاملا ذهنی و بدون استفاده از هیچگونه ابزارهای گفتاردرمانی و جراحی و فصد و... به درمان لکنت می پردازد.

 

در پست های بعدی به تفضیل بحث لکنت رشدی و لکنت اکتسابی خواهیم رسید.

 

لکنت روان زاد

برخی از افراد بزرگسال به دنبال یک ضربه ی روحی رخداد استرس زاد یا پاره ای حوادث ناگوار به لکنت دچار می شوند. مرگ یک دوست خیلی صمیمی یا یک خویشاوند واز دست دادن یک رابطه عاطفی خیلی مهم تر از نتایج تلخ ترین عوامل بروز این نوع لکنت هستند.

 

علائم این لکنت عبارتنداز :

  1. شروع ناگهانی لکنت.
  2. همراه بودن لکنت با یک رخداد مهم.
  3. تکرار هجای اول کلمات یا هجاهای تکیه دار مهمترین علامت این لکنت است.
  4. در روزهای آغازین شروع این لکنت تمام کلمات (حتی گفتار خودکار مثل سلام واحوال پرسی) با لکنت ادا می شوند. (گیوتر ،2013).

 

  • لکنت عصب زاد

این نوع لکنت به دنبال بیماری های اکتسابی نورولوژیکی ایجاد می شود. که عموماً بعضی از آسیب های مغزی همراه سکته، تومورهای مغزی، فلج فوق هسته ای پیشرونده [Progressive core] ضایعات مغزی ناشی از ضربه [strike] ، بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون ومصرف دارو در درمان لکنت زبان رخ می دهد. (گیوتر،2013).

  • لکنت پنهان

برخی از افراد در سنین بزرگسالی بدون هیچ علت عصب شناختی یا روانشناختی دچار لکنت می شوند. برخی از موارد، این افراد در سنین کودکی سابقه ی لکنت داشته اند. اما پس از دوره ی طولانی بهبودی لکنت صورت می گیرد .

برچسب ها : لکنت زبان چیست علائم لکنت زبان انواع لکنت زبان جدیدترین روش درمان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام