ریشه یابی لکنت زبان - عصر خانواده 7 اسفند 97

مدیر اسفند ۹۷ ({{ avg }})

 

کسانی که لکنت زبان دارند از نظر هوشی در چه وضعیتی هستند؟

کودکان دارای لکنت زبان مثل سایر کسانی که در رنج متوسط به بالای جامعه هستند، بچه‌های باهوشی هستند. یک نگاه اشتباهی که متاسفانه بعضی‌ها دارند این است که بچه‌های لکنتی از نظر ذهنی مشکل دارند. 70% از نظر جمعیت جهانی هوش متوسط  دارند. 12% باهوش هستند و 2% خیلی باهوش هستند. و یک درصد آن برگزیده‌ها (نابغه ها) هستند. و 85% از کودکانی که لکنت زبان دارند، متوسط به بالا تا نابغه هستند.

 

آیا لکنت زبان در برگسالان با کودکان متفاوت است؟

تفاوتشان در این است که در کودکان بیشتر حالت تکرار دارد. ولی در بزرگسالان بیشتر حالت قفل دارند.

 

مدت زمان درمان بزرگسالان چه تفاوتی با کودکان دارند؟

طول مدت درمان لکنت زبان برای بزرگسالان از 12 الی 15 جلسه آغاز می‌شود. و در کودکان 15 جلسه است. که بیشتر بستگی به انجام تمرین و تکنیک‌ها دارد. هرچه بیشتر تمرین و تکنیک‌ها را انجام دهند، بهبود لکنت زبانشان تسریع‌تر خواهد شد. و همچنین اگر جَو خانواده مثبت باشد و سیگنال مثبت به کودک بدهند بیشتر و زودتر درمان می‌‌شوند.

 

اولیت درمان در خانواده هایی که دو یا چند عضو آنها لکنت دارد چگونه است؟

همانگونه که قبلا صحبت کردیم لکنت ژنتیکی نیست و ریشه در ذهن دارد. بهتر است درمان همزمان شروع شود. برای مثال اگر خانواده ای که پدر و مادر لکنت دارند فقط فرزند را برای معالجه به مرکز توانمندسازی ذهن بیاورند، کودک دیرتر به درمان می رسد. اما بهتر است همزمان بایکدیگر به درمان برسند.

 

آیا درمان لکنت زبان حتماً باید به صورت حضوری انجام شود؟

حتماً به صورت حضوری باید باشد. مانند اینکه فرد کتاب آئیین نامه راهنما رانندگی را بخواند و راننده شود. تا پشت فرمان نشیند، تا عملاً تمرین نکند، راننده نخواهد شد. در روش اینجانب (دکتر محمد احسان تقی زاده) باید ابتدا ارزیابی انجام دهم، تمرین و تکنیک را بدهم. مراجعین شبانه روز با تکنیک ها صحبت کند. و در جلسه بعدی مجدداً ارزیابی شده و ضعف و قوت های فرد را سنجیده و در درمان گروهی قرار گیرد. متناسب با ویزیت های شخصی راهکارهای درمانِ ذهنی و گفتاری می‌دهیم.

 

کمک افراد خانواده در درمان لکنت فرزندان چه تاثیری دارد؟

اگر مادران نباشد، فرزند درمان نخواهد شد. درست است که طراحی پکیج های درمانی ما مناسب با کودک است، ولی تا مادر همکاری نکند به درمان نمی‌رسند. گاهی مادران دلسوز خود یک سال با تمرین ها و تکنیک ها قدم به قدم با کودکان همراهی میکنند تا کودک درمان شود.

بزرگسالان هم مستقل و خودمختار هستند و تمرین ها و تکنیک هارا انجام می دهند و بی نیاز هستند. ولی در درمان لکنت زبان کودکان، حتما باید والدین، بالاخص مادر همکاری کند.

 

مصاحبه دکتر محمداحسان تقی زاده درمورد ریشه لکنت زبان در برنامه عصر خانواده

زمان پخش 7 اسفندماه 1397

برچسب ها : درمان لکنت زبان لکنت ریشه لکنت زبان درمان لکنت زبان کودکان در خانه مدت درمان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام