چند راه برای رسیدن به آرامش خاطر

مدیر اسفند ۹۷ ({{ avg }})

چند راه برای رسیدن به آرامش خاطر

کاری که بخواهید اتفاق نیوفتد، دوست نزدیکتان کاری کند که برایتان خوشایند نباشد و... . هرکس با اتفاقاتی روبرو میشود که در بعضی موارد خوشایند نیست. گاهی اوقات روبروشدن با واقعیت ساده ترین کاری است که باید انجام دهید. پذیرش وضعیت کنونی شما می تواند شما را خوشحال کند و منجر به آینده ای بهتر کند. با رسیدن به ذهنی زیبا می توانید درمان لکنت زبان را میسر کند.

 

وضعیت فعلی خود را بپذیرید

عدم پذیرش موقعیت. به این معنی نیست که شما آن را دوست دارید یا از اینکه در این موقعیت هستید مشکلی ندارید. با این حال، قبول نکردن زندگی کنونی شما می تواند بر روی سلامت روان و جسمی شما تاثیر گذاشته و دچار استرس و اضطراب و آسیب های بدنی همچون جویدن ناخون ها و یا مصرف غذاهای ناسالم و... شوید.
در این موارد بهتر است با دوست قابل اعتماد صحبت کنید تا به سمت پذیرش حرکت و راه حل پیدا کنید.
برای مثال، اگر شما منکر کنترل خشم خود هستید ولی هر روزه خشمگین می شوید و نمیتوانید خشم خود را کنترل کنید. اعتراف کنید و  یک برنامه درمانی برای خشم خود تعریف کنید.

 

تمرین پذیرش رادیکالی

انکار یک موقعیت باعث توقف آن نخواهد شد. همچنین می تواند عواقب منفی در پی داشته باشد. برای مثال منجر به احساس افسردگی یا اضطراب و استرس که قبلا هفت حلقه آن توضیح داده شد شود. بعضی افراد برای فرار از انکار دست به مواد و اعتیاد می زنند. به همین دلیل بهترین راه برای رسیدن به بهبودی، پذیرش رادیکال از یک موقعیت است.
سعی کنید یک قول قبولی برای خودتان ایجاد کنید و آن را چندبار در روز یا هروقت که فکر انکار به ذهنتان می رسد، تکرار کنید. برای مثال بگوئید: (این وضعیت کنونی من است. شاید دوستش نداشته باشم. ولی نمیتوانم آن را تغییر دهم.)

 

نقشتان را در موقعیت مشخص کنید

شرایط را به طور کامل قبول کنید، مسئولیت مشکلی که ایجاد کردید را برعهده بگیرید. سوالاتی پیرامون کمک در راستای حل مشکلتان از خود بپرسید. اگر اضافه وزن دارید و میخواهید وزن کمتری داشته باشید و به دلایلی فکر میکنید اضافه وزن دارید. آیا رژیم غذایی سالم از سبزیجات ، میوه ها، حبوبات و... یا ورزش منظم دارید؟ اگر نه، حتما دلیلی دارد که چرا نمی توانید به روش های خاصی تمرین کنید و آیا روش های دیگری وجود دارند که میتوانید به جای موارد بالا انجام دهید؟ اگر از یک رابطه ناراضی هستید، در نظر بگیرید که چرا همچنان با این شخص هستید. از تنهایی هراس دارید؟ یا نگران مشکلات مالیِ طلاق (راهنمای پرسشنامه طلاق) هستید؟

اگر از کار خود متنفر هستید، از خود بپرسید که چرا کار خود رو ادامه میدهید. آیا برای چیزی که واقعا میخواهید انجام دهید یه آموزش و تحصیل بیشتری نیاز دارید؟ اگر اینچنین است چرا هنوز آن را نگرفته اید؟ مشاغلی وجود دارند که برای ان درخواست کنید؟ اگر راحت باشد در ان شرایط می مانید؟ حتی اگر برای شما ناسالم باشد؟

 

فکر کردن به چیزی که میخواهیم

درمورد چیزی که دوست دارید در زندگیتان بشوید فکر کنید

برنامه ریزی برای اینده ای مثبت می تواند شما را در قرارگیری موقعیتی که هم اکنون هستید کمک کند. موقعیت ایده آل تان چه خواهد بود؟ یادداشت هایی در مورد آینده ی مورد انتظار خود بنویسید.

برای مثال، اگر هم اکنون با شریکی در یک رابطه خشونت آمیز هستید، تصور کنید در آینده با شریکی مهربان و خوش خلق هستید. افراد با ذهنشان یکیدیگر را جذب خویش میکنند. پس به چیزهای خوب بنگیریم تا جذب ما شوند.

 

با احساساتتان کار کنید

 

نوشتن کارهای روزمره

یادداشت برداری در دفترچه

نوشته ها به شما کمک میکنند که در شرایط دشوار احساسات خود را کنترل کنید. یادداشت برداری همچنین می تواند سلامت جسمی شما را ایمن کرده و استرس را کاهش دهد. با نوشتن مسائل میتوانید وضعیت واقعی را تصدیق کنید.

اگر دفترچه روزانه دارید، به نوشتن ادامه دهید و موارد جدیدی از جمله چیزایی که برای هر روزتان از آن سپاسگذارید اضافه کنید. یا کارهایی که در طول روز انجام داده اید را بنویسید و سپس بازتابی از انچه که در آن روز انجام داده اید برای تغییر موقعیت خود اضافه کنید.

 

تمرین ذهن آگاهی

می تواند به میزان زمان صرف شده برای یادگیری کمک کند. از جمله مزایایی که ذهن آگاهی دارد، تمرکز ذهن برای از بین بردن استرس است و می تواند باعث افزایش تمرکز شما شود. شما میتوانید در فعالیت های روزانه مانند مسواک زدن و یا شستن ظروف از این تمرین استفاده کنید. هنگامی که مسواک را بر روی دندان هایتان میکشید، تمرکزتان را روی صدای مسواک، احساس کردن فرچه مسواک و طعم خمیردندان بگذارید.

وقتی ظروف را می شوئید به دمای آب فکر کنید، صدای به هم خوردن ظروف را بشنوید، بوس مایع ظرفشوئی و چگونگی حرکات دستتان برای شستن ظروف را حس کنید. به جای اینکه به همه چیزهایی که باید انجام دهید فکر کنید، فقط روی شستن ظروف تمرکز کنید.

برچسب ها : چند راه برای رسیدن به آرامش خاطر راه ارامش اعصاب تمرین آرامش درون درمان لکنت زبان دکتر محمداحسان تقی زاده

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام