لجبازی چیست؟

مدیر دی ۹۷ ({{ avg }})

لجبازی چیست

لجبازی چیست؟

مهم‌ترین مشخصه اختلال لجبازی و نافرمانی الگوی رفتاری مکرر منفی گرایی، لجبازی، نافرمانی و خصومت در برابر مظاهر قدرت است و هیچ ارتباطی با عوامل تشدید لکنت زبان در فرد نیست که حداقل 6 ماه دوام یافته (الف) و با رخداد مکرر حداقل چهار مورد از رفتارهای زیر مشخص می‌شود:

 • از کوره در رفتن (الف ۱).
 • مشاجره با بزرگسالان (الف ۲).
 • سرپیچی عمدی و سرپیچی از دستورها با قواعد بزرگسالان (الف ۳).
 • انجام عمدی کارهایی که باعث ناراحتی دیگران می‌شود (الف ۴).
 • سرزنش دیگران برای اشتباهات با بدرفتاری خود (الف ۵).
 • زودرنجی، حساسیت و دلخوری سریع از اعمال دیگران (الف 6).
 • عصبانیت و اوقات تلخی (الف ۷).
 • کینه توزی و انتقام‌جویی (الف 8).

 

شخصیت لجباز

برای آنکه رفتاری جزو اختلال لجبازی و نافرمانی محسوب شود باید با فراوانی بیشتر از آنچه به طور اخص در افراد همسن و با همان سطح از رشد دیده می‌شود، وجود داشته باشد و باعث اختلال قابل ملاحظه در کارکرد اجتماعی، تحصیلی و شغلی گردد (ب).

اگر اختلال رفتاری فقط در طی دوره یک اختلال روان پریشی یا اختلال خلقی رخ دهد، تشخیص اختلال لجبازی نافرمانی داده نخواهد شد (ج).

و یا اگر ملاکها با اختلال سلوک یا اختلال شخصیت ضد اجتماعی (در افراد بالاتر از ۱۸ سال) مطابقت کنند، این تشخیص مطرح نمی‌شود (د).

ممکن است در درمان لکنت زبان کودکان ، لجبازی تاثیر داشته باشد و کودک با نافرمانی از انجام تمرین ها و تکنیک ها امتناع کرده و درمان صورت نگیرد

درمورد لجبازی

رفتارهای منفی گرایانه و لجبازی به شکل یکدندگی مستمر، مقاومت در برابر دستور عمل‌ها و عدم تمایل به مصالحه و سلطه‌پذیری یا جروبحث با بزرگسالان با همسالان ظاهر می‌شوند. لجبازی و نافرمانی ممکن است شامل تخطی عمدی و یا مداوم از محدودیتها باشد که معمولا به شکل نادیده گرفتن دستورها، مشاجره و ناتوانی در تحمل سرزنش به دلیل بدرفتاری دیده می‌شوند.

امکان دارد خصومت متوجه بزرگسالان با همسالان باشد و به شکل ناراحت کردن دیگران یا پرخاشگری کلامی (و معمولا بدون پرخاشگری بدنی جدی که در اختلال سلوک وجود دارد) ظاهر می‌شود. تظاهرات اختلال تقریبا همواره در محیط خانه دیده می‌شود ولی در مدرسه یا اجتماع چندان آشکار نیست.

نشانه های اختلال به طور اخص در تعامل با بزرگسالان با همسالانی که شخص به خوبی آنها را می شناسد بیشتر آشکار می‌شود و در نتیجه ممكن است در جریان معاینه بالینی ظاهر نشوند. معمولا افرادی که این اختلال را دارند خود را لجباز و نافرمان تلقی نمی‌کنند ولی رفتارهای خود را به عنوان واکنشی در برابر شرایط یا فشارهای غیر عادلانه توجیه می‌کنند.

 

خصوصیات افراد لجباز

ملاک‌های تشخیص لجبازی و نافرمانی

الف: الگویی از رفتار منفی گرایی، خصومت و لجبازی که حداقل 6 ماه دوام داشته و در طی آن چهار (یا بیش از چهار) مورد از موارد زیر وجود داشته باشد:

 1. اغلب از کوره در می‌رود.
 2. اغلب با بزرگسالان مشاجره می‌کند.
 3. اغلب به طور فعال از انجام خواسته‌ها و رعایت قواعد بزرگسالان سرپیچی می‌کند.
 4. اغلب به طور عمد موجب ناراحتی دیگران می‌شود.
 5. اغلب دیگران را برای اشتباهات یا بدرفتاری خود سرزنش می‌کند.
 6. اغلب حساس و زودرنج است.
 7. اغلب خشمگین و اوقات تلخ است.
 8. اغلب کینه توز و انتقام جو است.

تذکر : تنها زمانی مطابقت یک ملاک مدنظر قرار میگیرد که رفتار مورد نظر با فراوانی بیشتر از آنچه به طور معمول در افراد همسن و با همان سطح از رشد دیده می‌شود، رخ دهد.

راه های تشخیص لجبازی

ب: اختلال در رفتار باعث اختلال قابل ملاحظه بالینی در کارکرد اجتماعی، تحصیلی و شغلی می‌شود.

ج: این اختلال منحصراً در طی یک دوره اختلال روان‌پریشی یا اختلال خلقی ظاهر نمی‌شود.

د: ملاک‌ها با اختلال سلوک مطابقت ندارد و اگر سن فرد 18 سال یا بیشتر باشد ملاک‌ها با اختلال شخصیت ضداجتماعی تطبیق نمی‌کنند.

برچسب ها : خصوصیات افراد لجباز لجبازی در رابطه تعریف لجبازی لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام