اختلال واج‌شناسی چیست؟

مدیر آذر ۹۷ ({{ avg }})

اختلال واج‌شناسی : مشخصۀ اصلی اختلال واج‌شناسی ناتوانی در تلفظ اصوات گفتاری مورد انتظار، متناسب با سن و زبان محلی فرد است. این وضعیت ممکن است شامل اشتباه هایی در تولید و کاربرد، بیان یا سازمان دادن به اصوات مانند جانشین کردن یک صوت به جای صوت دیگر (مانند ک به جای ت) یا حذف اصوات (مانند صامتهای آخر واژه ها) باشد – که تنها به این موارد محدود نمی‌شود.

اختلال واج‌شناسی

مشکلاتی که در تولید اصوات گویشی وجود دارند بر پیشرفت تحصیلی و شغلی و یا ارتباط اجتماعی فرد تاثیر میگذارند (ملاک ب). اگر عقب ماندگی ذهنی، یک نقیصه گفتاری - حرکتی یا حسی و یا محرومیت محیطی وجود داشته باشد، مشکلات گویایی به مشکلاتی که معمولا با این اختلالها همراه است افزوده می شوند. (ملاک ج). اگر یک نقیصه گفتاری - حرکتی با حسی و یا بیماری عصبی وجود داشته باشد باید روی محور ۳ کدگذاری شود.

اختلال واج شناختی شامل اشتباهات تولید آوایی (یعنی تولید گفتار) است که در آن ناتوانی در ایجاد اصوات گفتاری صحیح و مشکلات آوایی در شکلهای شناختی آن دیده می شود که شامل نارسایی در طبقه بندی اصوات گفتاری از نظر زبان شناختی است (یعنی اشکال در تشخیص اینکه کدام اصوات زبان معنا را تغییر می دهند). این نوع اختلال را نمیتوان با لکنت زبان یکی دانست.

دامنه شدت اختلال واج‌شناسی

دامنه شدت این اختلال از تاثیر اندک و یا عدم تاثیر بر قابل فهم بودن گفتار تا غیر قابل فهم بودن کامل گفتار گسترش می یابد. حذف اصوات به طور معمول شدیدتر از جانشینی اصوات و آن هم شدیدتر از تحریف اصوات تلقی می شود. اشتباه در تلفظ اصواتی که در جریان رشد دیرتر آموخته می شوند (مانند ل، ر، ت، س، ز، ث، ج) بیشتر دیده می شود.

ولی کودکان خردسال و یا افرادی که این اختلال در آنان شدید است، حروف صامت و صداداری را هم که زودتر یاد گرفته می شوند ممکن است اشتباه تلفظ کنند. در این اختلال به ویژه تكلم نوک زبانی (یعنی اشتباه در تلفظ حروفی مانند س، ز، ژ، ش، چ) شایع است. همچنین اختلال واج شناختی ممکن است شامل اشتباهاتی در انتخاب و رعایت ترتیب اصوات در داخل هجاها و واژه ها باشد (مانند عسک به جای عکس).

ملاک های تشخیصی اختلال واج شناسی

الف: ناتوانی در تلفظ اصوات گفتاری مورد انتظار و متناسب با سن و زبان محلی فرد (که شامل اشتباهاتی در تولید، به کاربردن، بیان یا سازمان دادن اصوات مانند جانشین کردن یک صوت به جای صوت دیگر یا حذف صوت است).

ب: مشکلات مربوط به تولید اصوات گفتاری بر پیشرفت تحصیلی و شغلی یا ارتباط اجتماعی تأثیر میگذارد.

ج: اگر عقب ماندگی ذهنی، نقیصۀ گفتاری – حرکتی یا حسی و یا محرومیت محیطی وجود داشته باشد، مشکلات گفتاری بر مشکلاتی که معمولاً با این اختلالها همراه است افزوده می شوند.

تذکر درمورد کدگذاری : اگر یک نقیصۀ گفتاری – حرکتی یا حسی و یا بیماری عصبی وجود داشته باشد روی محور 3 کدگذاری می شود.

برچسب ها : درمان تضميني لكنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان قطعی لکنت شبیه سازی ذهن چیست درمان قطعی لکنت زبان در بزرگسالان اختلال واج شناسی درمان لکنت زبان هزینه درمان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام