مقیاس مراحل رشد نوجوان

مدیر آبان ۹۷ ({{ avg }})

 

مقیاس مراحل رشد نوجوان : مرکز توانمند سازي ذهن تنها مرکز تخصصي درمان لکنت زبان می باشد که با در نظر گرفتن علل ایجاد لکنت زبان از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان قطعی لکنت زبان استفاده می نماید.  نوجوانی دوره ای از زندگی انسان است که با بلوغ آغاز گشته و با شروع دوره بزرگسالی پایان می پذیرد. این دوره به پلی بین کودکی و بزرگسالی تشبیه شده که فرد برای یافتن جایگاه خود به عنوان بزرگسالی رشد یافته ناگزیر از عبور از آن است.

بی شک می توان مرحله نوجوانی را به عنوان آستانه شکلگیری شخصیت فردی از مهمترین مراحل رشد شخصیت دانست. واژه نوجوانی معادل واژه Adolescence به معنای رشد کردن به سوی رسش است که مفاهیمی چون رشد فیزیکی، رشد شناختی، رشد هیجانی و رشد اجتماعی را در بر میگیرد.

مقیاس مراحل رشد نوجوان

نوجوانی قبل از هر چیز با رشد سریع جسمی و سپس با رشد جنسی شروع می شود و در پی سلامت رشد در این جنبه رشد است که تحولات وسیع روانی و اجتماعی در این دوره میسرتر می شود. در واقع نوجوانی با تغییرات بیولوژیکی آغاز می‌شود و با تغییرات فرهنگی پایان می پذیرد.

پیاژه معتقد است با شروع دوره عملیات صوری تمام ساختارها و تجهیزات لازم برای اندیشیدن رشد و گسترش می یابد. تفکر عملیاتی صوری میدان فعالیت شناختی را گسترش می‌دهد، به گونه‌ای که نوجوان نه تنها در مورد وقایع حال فکر کند، بلکه می تواند وقایع گذشته و آینده را نیز به خاطر داشته باشد.

رشد هیجانی نوجوانان

رشد هیجانی نوجوانان به مقوله رشد احساسات آنان و بیان این احساسات در ارتباط با خود آن ها، والدین، همتایانشان، سایر افراد و در واقع هر آنچه در جهان وجود دارد می پردازد. رشد هیجانی بی نهایت اهمیت دارد زیرا هیجان ها در تضمین بقای فرد نقشی انطباقی دارند. همچنین هیجانها نوعی وسیله ارتباطی، عامل مهمی در روابط اجتماعی و انگیزش رفتاری قدرتمندی به شمار می آیند و به عنوان منبع لذت یا درد نیز نقش مهمی در رشد اخلاقی ایفا می کنند.

رشد اجتماعی نوجوان

رشد اجتماعی نوجوان در بافت خانواده، محله، جامعه، کشور و جهان صورت میگیرد. نوجوانان تحت تأثیر والدین، خواهران و برادران، دوستان و همتایان، مدرسه و گروهی که در آن عضویت دارند قرار می گیرند. در میان تمام عوامل اجتماعی اثرگذار بر رشد نوجوان، هنوز هم خانواده انتقال دهنده اصلی ارزشها، اصول اخلاقی، آرمانها، عادت ها و شیوه های تفکر و عمل به شمار می آید.

این مقیاس با توجه به چنین وجوه ممتازی مراحل رشد نوجوان را مطرح کرده است.

برچسب ها : مقیاس مراحل رشد نوجوان پرسشنامه مراحل رشد نوجوان درمان قطعی لکنت زبان در بزرگسالان شبیه سازی ذهن چیست درمان قطعی لکنت دکتر محمد احسان تقی زاده مرکز توانمندسازی ذهن لکنت زبان درمان تضميني لكنت زبان هزینه درمان لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام