جدایی و طلاق پدر و مادر برای کودک دارای لکنت زبان بهتر است یا ادامه خانواده متزلزل و متشنج؟

مدیر آبان ۹۷ ({{ avg }})

تاثیر جدایی والدین بر کودک لکنتی

تاثیر جدایی و طلاق پدر و مادر برای کودک دارای لکنت زبان :

آیا داشتن یک زندگی بدون جر و بحث، جنگ و دعوا ممکن است؟ در جواب باید گفت چرا ممکن نیست ما نباید کودکان را جوری تربیت کنیم که فکر کنند بحث و دعوا جزئی از زندگی خانوادگی است، مگر ما کودک هستیم که هنوز دعواها و مشاجره هایمان باید وجود داشته باشد؟!!

مشاجره و دعوا اگر به صورت یک عادت رفتاری درآمد، در چنین شرایطی کودکان شروع به قضاوت میکنند یکی از والدین را ظالم و ستمگر و دیگری را مظلوم میپندارند، سپس شروع میکنند به جبهه گیری یا نقش حامی را بازی می کنند یا ناجی و والدین هم کودکان را به وجه المصالحه قرار میدهند و اینجاست که شیرازه زندگی ارتباطی و عاطفی خانواده از هم میپاشد.

تاثیرجدایی و طلاق پدر و مادر برای کودک دارای لکنت زبان

چنین اتمسفر و فضایی دیگر مناسب برای رشد و بالندگی فرزندان نیست و عمدتاً در این چنین زندگیهایی برخی مادران با مظلومنمایی و بازی با احساسات بچه ها آنان را به سمت خودشان جلب می کنند و علیه پدر بدگویی، نا مهربانی، تصویر منفی، بدرفتاری و احیاناً اقدام میکنند و نتیجه چنین کارهایی فقط و فقط باخت-باخت برای تمام اعضای خانواده بالاخص کودکان و از جمله کودکان لکنتی است.

جدایی و طلاق پدر و مادر برای کودک دارای لکنت زبان بهتر است یا ادامه خانواده متزلزل و متشنج؟

جواب هیچ کدام است، بزرگترین نیاز روحی و عاطفی بچه ها سازگاری و صفای بین والدین است. باید فکر کرد و مشورت نمود که آسیب کدام یک بیشتر است، در این خصوص نسخه واحدی وجود ندارد ممکن است با مداخله روانشناس خانواده، تنش ها و جر و بحث ها و دعواهای خانوادگی فروکاسته و خانواده به سمت ثبات و آرامش برود در این حالت مفارقت و جدایی با آن همه تبعات دیگر اتفاق نمیافتد.

گاهی تنش، دعوا و ناسازگاری به حدی است که شرایط روحی و گفتاری کودک دچار لکنت را بدتر میکند و با راهنمایی یک روانشناس و مداخله ایشان بهترین تصمیم را والدین بایستی اتخاذ نمایند.

برخی مواقع طلاق بهتر است تا تحمل شرایط آزاردهنده و نفس گیر در محیطهای پر تنش

حداقل این است که فرزند پدر یا مادر را انتخاب میکند ولیکن آن شرایط دیگر تکرار نمی شود، در چنین مواردی والدین به کودکان اطمینان بدهند که آنان را دوست دارند، آنها عامل جدایی نبوده اند (برای اینکه احساس گناه نکنند) و برای همیشه پدر و مادر آنان باقی خواهند ماند و دیگر اینکه بعد از جدایی هرگز از همدیگر بدگویی نکنند و اظهار نمایند برای خوشبختی شما تمام تلاشمان را به کار خواهیم گرفت به کودکان بگوییم هم من خوبم هم تو، هم پدرتو یا مادرتو، گاهی دوتا آدم خوب نمی تواند کنار همدیگر زندگی کنند.

جدایی به معنای بد بودن پدر یا مادر نیست. نکته مهم دیگر درد و دل نکردن والدین بالاخص مادرها یا بچه ها است، پژوهشهای روانشناسی نشان میدهد که والدینی که تمام گذشته تلخ خود را با کودک در میان میگذارند و هر چند گاهی این کاست، ویس یا نوار را تکرار میکنند به اندازه مورد تجاوز واقع شدن کودک تاثیر منفی روی روح و روان کودک خواهد داشت.

برچسب ها : بیشتر شدن گرفتگی زبان بعد از طلاق پرخاش کودک دارای لکنت زبان اثر حالات عاطفی در لکنت زبان تاثیر جدایی والدین بر لکنت کودک

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام