آیا به کودک دارای لکنت باید سخت گیری کنیم؟

مدیر آبان ۹۷ ({{ avg }})

سختگیری به کودک لکنتی

سخت گیری به کودکان مبتلا به لکنت درباره مرتب کردن اتاقشان :

به هیچ کودکی اعم از لکنتی و غیرلکنتی نبایستی سختگیری کنید. آموزش نظم و ترتیب و مرتب کردن وسایل و اتاق مسأله ای است که به مرور زمان باید انجام شود نه کوتاه مدت. در کلینیک توانمندسازی ذهن علاوه در درمان لکنت زبان فرد، از تمامی لحاظ فرد رشد خواهد کرد.

والدین مؤظف به انجام آموزش لازم هستند و آموزش هم بی تأثیر نیست، برخی والدین نگران هستند مبادا کودک هرگز نظم و ترتیب را یاد نگیرد، این نگرانی زمانی است که ما فقط حرص بخوریم و نگران باشیم، اگر آموزش ها درست، به موقع و متناسب با تفاوت های فردی و سن و شرایط کودک باشد، جای نگرانی نیست.

جنگ و دعوا بین کودکان طبیعی است یا غیر طبیعی؟

زندگی کودکان سرشار از انرژی، هیجان و بازی است، مثلث سلامتی از نظر اینجانب (دکتر محمداحسان تقی‌زاده)

                                                                    

سلامتی از آن یاد میکنیم، بازی به قول دکتر قاسم قاضی هم درمان است، هم رشد و هم آموزش.

متأسفانه اکثر والدین تصور مثبتی از دعوای کودکان ندارند و این مسأله هم آنان را آزرده خاطر می سازد و هم باعث قهر و دل شکستن والدین کودکان دیگر. خیلی قاطع و سریع عرض کنم که دعوا جزو اصلی و لاینفک سلامتی و رشد کودکان است و بخشی از چگونه زیستن را کودکان با دعوا و جنگ با خواهران، برادران و بچه های فامیل و همسایه و مدرسه و بازار می آموزند. در این خصوص کودکان لکنتی نظیر بچه های دیگرند و هیچ فرقی با بقیه ندارند.

 

جنگ و دعوای خانوادگی تأثیر منفی روی کودک دارای لکنت زبان دارد؟

به قول دکتر گریگوری در دعوای خانوادگی برنده ای وجود ندارد بلکه باخت-باخت است. ولیکن بحث و مشاجره چیزی است که تا حدودی در خانواده ها معمولاً وجود دارد. هرچند آرزوی قلبی هر انسان سلیم و سالمی است که هیچگاه در منزلش بحث و مشاجره وجود نداشته باشد چه رصد به جنگ و دعوا.

جنگ و دعوا سبب تشدید لکنت کودکان دارای لکنتی می شود و در درمان لکنت زبان وی تاثیر می گذارد. حتی بحث و مشاجره هم تاثیر منفی در گفتار این کودکان دارد. در مورد بچه های غیر لکنتی نیز باعث ناراحتی و احساس ناامنی در کودکان می‌شود زیرا کودکان جنگ و دعوا و بحث و مشاجره را به منزله عدم علاقه والدین و سپس مقدمه جدایی آنان از همدیگر تلقی می کنند که ما بایستی این اطمینان را به آنان بدهیم که جر و بحث معمولی منجر به جدایی نمی شود.

نکته مهمی که وظیفه خود میدانم به اطلاع برسانم این است که زاویه اختلاف از یک نقطه شروع میشود و گاهی آنقدر ادامه مییابد که سر از جدایی در می آورد.

برچسب ها : تاثیر دعوا بر لکنت زبان افزایش لکنت زبان هنگام دعوا درمان لکنت زبان سخت گیری به کودکان مبتلا به لکنت

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام