آیا فرقی بین تربیت کودک مبتلا به لکنت و غیر لکنت وجود دارد ؟

۱۳۹۷/۷/۳۰

فرق بین تربیت کودک مبتلا به لکنت و غیر لکنت : قبلاً توضیح دادم که قوانین و اصول تربیتی که مربوط به کودک غیر لکنتی است با کودک دارای لکنت زبان تفاوتی ندارد. کودک شما که لکنت دارد یک انسان سالم وعادی است. لکنت نه بیمار است و نه مرض خاص است بلکه یک مشکل ذهنی و گفتاری است و با روش شبیه سازی و تصویرسازی ذهنی متعلق به مرکز توانمندسازی ذهن قابل درمان است.

مرکز توانمند سازي ذهن تنها مرکز تخصصي درمان لکنت زبان می باشد که با در نظر گرفتن علل ایجاد لکنت زبان از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان قطعی لکنت زبان استفاده می نماید.

فرق بین تربیت کودک مبتلا به لکنت و غیر لکنت

هر نوع مسئولیت و انتظاری که از کودک عادی دارید از کودک دارای لکنت زبان هم می‌توانید داشته باشید. روش تربیتی ویژه‌ای برای کودک دارای لکنت زبان نداریم. کودک دارای لکنت زبان بایستی احساس عادی بودن کند (به غیر از گفتار) ،  البته بایستی روش‌های تربیتی متناسب با ویژگی‌های شخصیتی کودک باشد، برخی کودکان لازم است به آنها دستور داده شود، برخی نیاز است در برخی امور با آنها مشورت شود، برخی عاطفی و برخی از طریق روش حل مسئله با آن‌ها رفتار شود ولی محبت و احترام متعادل برای همگان لازم است.

کودکی که لکنت دارد، وقتی صحبت میکند گفتارش به خاطر حالت تکرار یا توقف یا کشیده گویی، طولانی میشود. در هر صورت ما موظف هستیم به حرفهایش گوش دهیم و اطمینان بدهیم که به حرف‌های او با دقت گوش فرا میدهیم. با احترام به او و شنیدن حرفهایش مهارت اجتماعی و مهارت خوب گوش دادن را به او یاد داده‌ایم.

درچه حدّی از کودک انتظار داشته باشیم؟

انتظار بایستی بر اساس سن، جنس، توان هوشی و سایر توانمندی‌های کودک باشد. انتظار پایین تر و بالاتر از استعداد و توانایی کودک هیچ کدام منطقی نیست. انتظار معقول کودک را به سمت موفقیت و توانمند شدن پیش می‌برد. و انتظار نامعقول کودک را به سمت استرس، تنش روحی، ناکامی و شکست سوق می‌دهد. کودکی که هوشمند است انتظار بالا از او منطقی است.

محمد احسان تقی زاده

عضو هیئت علمی و عضو انجمن روانشناسان آمریکا (APA(

 

کلینیک توانمندسازی ذهن اولین مرکز درمان قطعی و بدون بازگشت لکنت زبان در جهان

آدرس : تهران، بالاتر از میرداماد، خیابان آفریقا، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14، طبقه 4
تلفن تماس در ساعات اداری:  88193960و 88190733
تلفن تماس در ساعات غیراداری 09120576846 :

 

 

برچسب ها: توانمندسازی ذهن درمان لکنت زبان دکتر تقی زاده شبیه سازی ذهن درمان قطعی لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی هزینه درمان لکنت زبان درمان تضميني لكنت زبان لکنت زبان مرکز توانمندسازی ذهن درمان قطعی لکنت درمان قطعی لکنت زبان در بزرگسالان