برای متوقف کردن انتقاد، از روش های محافظت از خود استفاده کنید

مدیر مرداد ۹۷ ({{ avg }})

متوقف کردن انتقادها : انتقاد یکی از سلاح های اصلی شخص عصبانی است. این اسلحه معمولا کورکورانه به کار می رود و کاملا بی هدف است.

مردم هر چقدر در زمان خونسردی شان، جرأت مند، بردبار و مهربان باشند، در موقع عصبانیت ممکن است هم به شدت گزافه گو باشند و از برچسب های کلی استفاده کنند (برای مثال، «تو درست مثل تمام زنان، مردان دیگری هستی که می شناسم!») و هم کوهی از ایرادهای جزئی و بی اهمیت را مطرح کنند.

باید چنین رفتاری را پیش بینی کنید و روش مقابله با آن را یاد بگیرید. فکر نکنید می توانید شخص عصبانی را از غیرمنصفانه و غیر منطقی بودن تهمت هایش در همان زمان نگاه دارید. هدف فوری شما باید محافظت از خودتان از طریق جلوگیری از تداوم و افزایش حملات باشد.

این کار را می توانید از طریق بهانه ندادن به دست او انجام دهید. روش صفحه خش افتاده سودمند خواهد بود. روش جرأت مندی دیگری به نام در ابهام گذاشتن نیز به شما کمک خواهد کرد.

انتقاد کردن از افرادی که دچار لکنت زبان هستند باعث تشدید مشکل آنها و از بین رفتن اعتماد به نفس در آنها می شود .

متوقف کردن انتقادها

هدف این روش آن است که به سادگی با گفتن این که ممکن است بخشی از گفته های طرفتان حقیقت داشته باشد یا با قبول کردن تمام حرف های او، رویش را کم کنید. شما در واقع موافق نیستید، اما با مخالفت کردن وارد، جنگ هم نمی شوید. مانند:

الف: «دوباره دیر کردی! اصلا وقت شناس نیستی. به هیچ کس غیر از خودت و کار عزیزت توجه نمی کنی، واقعا خودخواهی!»

ب: آره، شاید من هم کمی خودخواه باشم.» یا

الف: «این جا طويله است ... در این خانه هیچ کس کاری غیر از تماشای تلویزیون نمی کند؟ تو فقط بیکار می نشینی و توقع خدمت ۲۴ ساعته اداری و فکر می کنی من نوکر توام!

ب: «درست است، شاید گاهی وقتها قدر تو را نمی دانم.»

منتقد شما دیگر چیزی برای گفتن پیدا نخواهد کرد و بیشتر مواقع قضیه را رها خواهد کرد، به ویژه اگر چند بار انتقاد او را در ابهام قرار دهید. اما استفاده از این روش، هر از گاهی ممکن است طرف مقابل را ستیزه جوتر کند.

در این صورت، قطعا نباید پافشاری کنید. در عوض، می توانید با آرامش از یک جمله صفحة خش افتاده حاکی از این که بعدا درباره انتقاد بحث خواهید کرد استفاده کنید.

اگر انتقاد به گونه ای استادانه انجام شود و واقعا موجب رنجش و آزردگی شما شود، چه کار باید کرد؟

خب، مهم است به خاطر داشته باشید که هدف کوتاه مدت شما باید دقیقا مثل زمانی باشد که انتقاد مطرح شده نابجا و غیرمنصفانه است.

اولویت شما محافظت از خود و کنترل کردن احساس هایتان است. اکنون وقت آن نیست که شرایط تخفیف مجازات را مطرح کنیم یا این که توقع داشته باشیم ما را درک کنند و ببخشند. برای مثال احتمال این که تقاضایی مانند

«باید مرا درک کنی، چون تازگی ها خیلی تحت فشار بوده ام... وقتی که تو را بخشیدم»

به احتمال قوی بی پاسخ خواهد ماند و ممکن است بهانه دیگری برای سرزنش کردن شما در اختیار شخص مقابل قرار گیرد، مانند

«تو هم با این فشارت متنفرم از این که انتظار داشته باشی دلم برایت بسوزد!»

اکنون وقت شماتت کردن خودتان هم نیست. اگر حرفی مانند این بگویید:

«وای می دانم که کارم افتضاح بود. نمی دانم چطور توانستم کاری تا این حد احمقانه انجام دهم!»

فقط دو دستی خبرهای جالبی درباره خودتان تقديم منتقد عصبانیتان خواهید کرد .حریف شما می تواند با این جمله جواب شما را بدهد:

«می توانم بفهمم تو چطور کاری تا این حد احمقانه انجام دادی، چون تو مخ نداری به جای مغز، خاک اره داری!»

استفاده از روش جرأت مندانه دیگری به نام دفاع منفی راه بسیار مؤثرتری برای پاسخ دادن به انتقاد درست است. برای این کار، فقط با آرامش و با لحنی جدی و بی احساس و بدون افزودن حرفهای خود تحقیرکننده با حالت های افراطی تأسف با توجیهات غیر ضروری، با منتقدتان موافقت کنید. برای مثال

الف: «و در مورد هفته گذشته چطور؟ تو، توی احمق کودن، فراموش کردی بچه ها را با ماشین از مدرسه بیاوری.»

ب: «بله، حق با توست. تازگیها فراموشکار شده ام.» یا

الف: «یادم می آید فقط به دلیل این که قطعه نادرستی را نصب کردی، مشتری را از آن شرکت آلمانی از دست دادیم.»

ب: «بله، اشتباه بدی بود.»

به خوبی می دانم که نوشتن این توصیه برای من و خواندن آن برای شما بسیار آسان تر از اجرا کردنش است.

نقش بازی کردن در پاشخگویی به انتقادها و درمان لکنت زبان

مؤثرترین روش برای بازآموزی پاسخ های خود، استفاده از «نقش بازی کردن» است. می توانید این کار را فقط با یک دوست انجام دهید، اما معمولا به صورت گروهی جالب تر است.

راه دیگر این است که از ضبط صوت استفاده کنید یا مطالب را بنویسید و سپس آن را با صدای بلند بخوانید. می توانید با انجام تمرین زیر، این فرایند را شروع کنید.

تمرین: روشهای محافظت از خود در مقابل انتقاد

  • یک برگ کاغذ بردارید و در وسط صفحه از بالا به پایین خطی بکشید. در یک طرف نمونه هایی از انواع انتفادهایی را بنویسید که در یک مواجهه خشمناک با آن ها رو به رو می شوید. یا ممکن است روبه رو شوید. هر نوع انتقاد، انی کنایه های زشت و احمقانه تا تفسیرهای روان شناختی زیرکانه را که واقعا به هدف می زنند، بنویسید مانند تو درست مثل پدر و مادرت رفتار می کنی یا انسو مثل کسی  هستی که در مورد احساس گناه می کند...)
  • در طرف دیگر صفحه، پاسخ های جرأت مندانه و خود محافظت کننده را با استفاده از روش های بالا بنویسید تا به شما کمک کند. به یاد داشته باشید حتی در جواب هایی که به خنده دار ترین اتهام ها می دهید، لحن جدی داشته باشيد و يا از توجيه اتهام های درست با کم و بیش درست یا دفاع کردن از آنها خودداری کنید. (می توانید این کارها را بعدا بررسی کنید!)
  • در یک دوره چند هفته ای پاسخ هایتان را چندین بار بخوانید و بازخوانی کنید تا جایی که آنها را کم و بیش از بر شوید. می توانید با شميط صوت یا دستگاه ویدئویی ضبط دار صدای خودتان را ضبط کنید. هر چقدر صدای خودتان را در حالی رفتار جرات مندانه و همراه با آرامش، بیشتر بشنوید، آن رفتار برای شما طبیعی تر خواهد شد، - و پس از آن خواهید دید که بر هدایتگر خودکار تان پیروز شده اید

به تازگی این نقل قول جالب را که به بیسمارک نسبت می دهند شنیدم:

وقتی کسی می گوید که با نقشه ای در اصول موافقت دارد، معنای آن این است که او کوچکترین قصدی برای اجرایش ندارد.

خوشبختانه بیشتر مردم در موقع عصبانیت به اندازه این ژنرال مشهور، زیرکانه فکر نمی کنند، به همین دلیل راهبردهای جرأت مندانه ای که پیشنهاد کرده ام معمولا مؤثر واقع می شوند!

درمان لکنت زبان ، قطعي و غيرقابل بازگشت در مرکز توانمند سازي ذهن تنها مرکز تخصصي درمان لکنت زبان. در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

برچسب ها : لکنت زبان درمان تضميني لكنت زبان هزینه درمان لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان قطعی لکنت زبان شبیه سازی ذهن دکتر تقی زاده درمان لکنت زبان توانمندسازی ذهن

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام