مدیریت شناختی هیجان

مدیر مرداد ۹۷ ({{ avg }})

 

مدیریت شناختی هیجان : هیجان‌ها بنابر ماهیت‌شان، تحلیل رونده و تقریبا زودگذر هستند. آنچه که مهم است آن است که شما بتوانید در زمان اندکی از رخ دادن هیجان، آن را شناسایی کرده و سريعاً احساس خود را فرونشانی کنید تا این احساس منجر به صادر شدن رفتاری از سوی شما نگردد که بعد از انجام آن پشیمان شوید.

هرچه از خودآگاهی یا شناخت بیشتری نسبت به خودتان برخوردار باشید، بهتر قادر خواهید بود که هیجان‌ها  را به محض رخ دادن آنها شناسایی نمایید. شناسایی هیجان‌ها  این امکان را برای شما فراهم می سازد که یک گام به عقب رفته و در نظر بگیرید که این حالت برای شخص دیگری اتفاق افتاده است. با این کار شما از خود هیجان جدا شده و بنابراین بهتر می توانید تشخیص دهید که در حال تجربه چه هیجانی هستید و رفتار مناسب برای ابراز آن کدام است.

مدیریت شناختی هیجان

برای اینکه بتوانید در کمترین زمان هیجان‌های خود را شناسایی کنید، به حوزه‌های زیر در خودتان توجه نمایید:

نشانه‌های بدنی؛ هیجان‌ها  تظاهرات جسمانی نیز دارند و در حالات و وضعیت بدنی ما منعکس می شوند. به عنوان مثال گره کردن مشت‌ها و ساییدن دندان‌ها می توانند نشانه‌های خوبی برای تشخیص هیجان خشم باشند.

افکار و باورها؛ هيجان‌ها همچنین به عنوان افکار تجربه می شوند. به عنوان مثال انواع خاصی از افکار تنها زمانی که غمگین یا ناراحت هستید به سراغ شما می آیند. وقتی یاد بگیرید به افکار مرتبط با اندوه در خودتان توجه کنید، سرنخی برای شناسایی این هیجان در دست خواهید داشت.

برای مثال بیشتر افراد هنگامی که غمگین هستند افکاری از این قبیل دارند که همیشه همینطور است، هیچ چیز عوض نخواهد شد؛ اما زمانی که سرحال هستند از این نوع افکار در سر ندارند. اگر چنین افکاری در خودتان سراغ دارید که با هیجان‌ها ی شما گره خورده اند، می توانید با شناسایی آنها به شناخت بهتری از هیجانات تان دست یابید.

اعمال

هیجان‌ها  مؤلفه‌های رفتاری دارند و خود را در اعمال افراد نشان میدهند. توجه کنید که زمانی که ناراحت و با خشمگین هستید چه اعمالی انجام میدهید؛ مثلا آیا به طور ناگهانی صدایتان را بالا می برید، شروع به گریه می کنید، در اتاقی خودتان را حبس می کنید و یا اینکه با افرادی که شما باعث ناراحتی یا خشم شما شده اند صحبت می کنید؟

راه اندازها

راه اندازها عبارتند از موقعیت‌ها، افراد، مکان‌ها، احساسات، افکار یا چیزهایی که باعث شکل گیری تجربه هیجان خاصی در شما می گردند، و راه اندازها همچنین ممکن است ناهشیار باشند یعنی ممکن است در برخی مواقع بدون اینکه علت آن را بدانید احساس غمگینی کنید. سعی کنید راه اندازهای هیجان‌ها ی خود را شناسایی و آنها را یاداشت کنید. آگاهی از راه اندازها به شما کمک می کند تا هیجانات ناخوشایند را پیش بینی کرده و برای مدیریت آنها آماده باشید.

انگیزش‌ها

کمی فکر کنید و ببینید به عقیده شما افراد در موقعیت‌های مختلف چگونه باید رفتار کنند. برای مثال از خودتان بپرسید کدام مورد برای صحبت با یک همسر مناسب تر است: بحث آرام یا جیغ و داد کردن؟ سپس رفتارهای خودتان را با لیستی که از معیارهای خود برای رفتارهای مناسب دیگران تهیه کرده اید مقایسه کنید. با این روش انگیزشی برای خود فراهم می آورید که در زمانی که تحت تأثیر هیجان‌ها ی ناخوشایند قرار گرفته اید، رفتار خود را کنترل کرده و از معیارهای موجود برای رفتار شایسته منحرف نشوید.

خود را به عنوان یک مقابله کننده خوب باور کنید و اطمینان داشته باشید که می توانید از عهده کنترل هیجانات منفی تان برآیید.

برای کنترل هیجانات تان از سبک مقابله سرکوبگر استفاده نکنید، چرا که هیجان سرکوب شده در جای دیگر و به شکلی شدیدتر خود را نشان خواهد داد. به جای انکار و سرکوب نمودن هیجانات منفی، آنها را بپذیرید و آگاهانه به مدیریت آنها بپردازید.

افکار غیر منطقی زیربنای هیجانات خود را بررسی کرده و آنها را اصلاح نمایید.

می توانید برای مقابله با افکار نادرست از این عبارات استفاده نمایید:

دیگران را سرزنش نمی کنم؛

سعی نمی کنم دیگران را محدود کنم؛

باید ببینم چه کاری غیر از این می توانم بکنم؛

دیگران سعی در صدمه زدن به من ندارند، آنها درگیر نیازهای خود هستند؛

دیگران تنها کاری را انجام میدهند که فکر می کنند باید آن موقع انجام دهند؛

اگر من موقعیت دیگری میخواهم باید رفتارم را تغییر دهم.

 

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید . در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

آدرس : تهران، بالاتر از میرداماد، خیابان آفریقا، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14، طبقه 4
تلفن تماس در ساعات اداری :  88193960و 88190733
تلفن تماس در ساعات غیراداری 09120576846 :

برچسب ها : درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان قطعی لکنت زبان شبیه سازی ذهن دکتر تقی زاده درمان لکنت زبان توانمندسازی ذهن تعریف مدیریت هیجان مدیریت هیجان خشم مدیریت هیجانات منفی مقاله مدیریت هیجان هزینه درمان لکنت زبان درمان تضميني لكنت زبان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام