فرایند مدیریت هیجان‌ها

مدیر مرداد ۹۷ ({{ avg }})

فرایند مدیریت هیجان‌ها : فرض کنید که در یک جلسه کاری هستید که رئیس تان به شما تلفن کرده و با رد طرحی که ارائه کرده بودید، آن را یک ایده ابلهانه و عاری از هرگونه منطق قلمداد می کند.

چنین توصیفی از طرح پژوهشی شما که با صرف زمان و مطالعه بسیار تهیه کرده بودید، شما را به شدت عصبانی و خشمگین می کند: ضربان قلبتان تندتر می شود، در سرتان احساس سنگینی می کنید، چهره تان برافروخته می شود، فشار خون و ریتم تنفستان افزایش می یابد و در این باره اشتغال ذهنی زیادی پیدا می کنید.

اگرچه دلتان می خواهد بر سر رئیستان فریاد بزنید، اما این کار می تواند اوضاع را بدتر کند و حتی ممکن است به اخراج شما بینجامد.

یک راه حل بهتر در این وضعیت می تواند این باشد که شما انفجار خشم تان را فرونشانی کرده و هیجانی که شما را فراگرفته را مدیریت کنید و با احترام، مخالفت خود با نظر رئیس را اعلام کنید و بعد راه مطمئن تری برای رسیدگی به احساسات جریحه دار شده تان پیدا کنید.

فرایند مدیریت هیجان‌ها

اگر از هوش هیجانی کافی و مهارت مدیریت هیجانها برخوردار باشید، در رویارویی با چنین موقعیتی، به طریق ذیل عمل می کنید.
اول، با بازشناسی نشانه های بدنی خود مثل سنگین شدن سر، برافروختگی یا افزایش ضربان قلب و تنفس درمی یابید که الآن عصبانی و خشمگین هستید (شناسایی هیجان خشم به محض رخ دادن آن)

سپس، با تفکر راجع به اهداف تان از رابطه خود و رئیس تان مثل باقی ماندن در سمت حرفه ای تان) با وجودی که دلتان می خواهد خشم تان را بر سر او فرو بریزید و احساس راحتی البته برای کوتاه مدت) کنید، متوجه می شوید که این کار عواقب جدی تری را بدنبال خواهد داشت.

بازشناسی این خطر به شما کمک می کند تا شما خودتان را به روشی دیگر آرام کنید مثلا به این نتیجه برسید که توصیف رئیس از طرح شما بی دلیل، نامعقول و حتی زورگویانه است و باید بدنبال راههای بهتری برای رسوخ در ذهن او باشید.

مدیریت هیجان

و سرانجام اینکه، پس از پایان جلسه ای که در آن قرار دارید می توانید در مورد روشهای تغییر نگرش رئیس راجع به شما و طرح تان بیندیشید.

درخواست حمایت فکری از سایر افراد مطلع و وارد به کار می تواند به شما کمک کند تا بهترین راه را برگزینید. داشتن یک ملاقات خصوصی با رئیس به همراه هیئت حمایت کننده شما می تواند یک راه حل موفق برای مشکل ایجاد شده باشد.

در نهایت شاید به این نتیجه برسید که باید شغل و یا محل کارتان را تغییر دهید اما مدیریت هیجان حداقل برای شما این امکان را فراهم ساخته است که راه حل های بهتر را امتحان کنید و خودتان نیز از عواقب آن هیجان آسیب نبینید.
یادگیری و تسلط بر مهارت مدیریت هیجانها نیازمند ان است که شما با حوزه هایی که در پست های دیگر درمورد هیجان به شما خواهیم گفت آشنا و در انها ماهر گردید.

 

دکتر علیرضا جزایری و سیدعلی سینا رحیمی

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید . در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

آدرس : تهران، بالاتر از میرداماد، خیابان آفریقا، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14، طبقه 4
تلفن تماس در ساعات اداری:  88193960و 88190733
تلفن تماس در ساعات غیراداری 09120576846 :

برچسب ها : درمان تضميني لكنت زبان هزینه درمان لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان قطعی لکنت زبان شبیه سازی ذهن دکتر تقی زاده درمان لکنت زبان توانمندسازی ذهن فرایند مدیریت هیجان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام