لكنت‌های لحظه‌ای

مدیر مرداد ۹۷ ({{ avg }})

 

لكنت‌های لحظه‌ای : لكنت لحظه‌ای، مفهومی مفید در درمان‌های بالینی است .‌ایده ی این مفهوم آن است که گفتار افراد دچار لکنت زبان لحظه‌ای در ظاهر مانند باقی افراد است و لکنت زبان در آن‌ها فقط در دوره‌های کوتاه (لحظه) رخ می‌دهد.

اولین شواهد از این‌ایده در اوایل قرن بیستم در دانشگاه‌ایووا ثبت شده اند. این‌ایده در منابع پژوهشی بعد از این پژوهش به صورت منظم ظاهر می شود ولی ظاهرا اولین اعلام رسمی از این‌ایده 30 سال بعد انجام شد:

با مشکل لکنت زبان می توان با تمرکز بر لكنت‌های لحظه‌ای به صورت اثربخش برخورد کرد؛ یعنی با مشکل لکنت زبان به صورت دنباله‌ای از لکنت‌ها برخورد شود و به آن نه به عنوان یک عارضه ی کم و بیش ثابت بلکه به عنوان واکنش‌های گذرا نگاه شود.

لكنت‌های لحظه‌ای

مجموعه‌ای از آزمایش‌ها که در اواخر دهه ی 1980 میلادی به خاتمه رسیدند، درمجموع اثبات کردند که گفتار افرادی که لکنت زبان دارند به غیر از لکنت‌های لحظه‌ای، در ظاهر طبیعی است. درنتیجه، از لحاظ بالینی می توان به لکنت زبان به عنوان اختلالات گفتاری لحظه‌ای اندیشید که در میان گفتار طبیعی محصور شده اند.

در واقعیت ممکن است فیزیولوژی گفتاری افرادی که لکنت زبان دارند، هرگاه که اقدام به صحبت کنند غیرطبیعی باشد ولی تنها مشکلات قابل درک، آن‌هایی هستند که ناظران به عنوان لکنت‌های لحظه‌ای می شناسند.

لکنت‌های زبانی (stutters)، لکنت‌های زبانی (stutterings)، غیرسلیسی‌ها (dysfluencies)، غیرسلیسی‌ها (disfluencies)

ایده‌ی لکنت‌های لحظه‌ای (درمان لکنت زبان)

ایده‌ی لکنت‌های لحظه‌ای از زمان پیدایش آن پرطرفدار بوده است و تاکنون پزشکان بالینی در فعالیت‌های خود از آن استفاده می‌کنند. پزشکان ممکن است در گزارش‌های رسمی از اصطلاحات لكنت لحظه‌ای، لکنت‌های لحظه‌ای یا لکنت‌ها استفاده کنند ولی این اصطلاحات عمومأ برای صحبت با بیماران پا والدین آن‌ها بیش از حد رسمی هستند.

پزشکان عموما در فعالیت‌های بالینی خود از لکنت‌ها یا لکنت استفاده می‌کنند. آن‌ها ممکن است از اصطلاحاتی که قبلا به آن‌ها اشاره شد نیز با وجود محدودیت‌های بالقوه ی آن‌ها برای توصيف لكنت‌های لحظه‌ای استفاده کنند: غیرسلیسی (dysfluencies)، غیرسلینسی (disfluencies) يا ناسلیسی (nonfluencies).

کلمات گیردار(stuck words)، کلمات ناهموار(bumpy words) هنگام صحبت کردن با کودکان کم سن و سال درباره ی لکنت زبان آن‌ها، پزشکان بالینی به زبان متفاوتی نیاز دارند.

اصطلاحات پرطرفداری که می توان در صحبت با کودکان به کار برد، کلمه ی ناهموار و کلمات ناهموار و گاهی کلمه ی گیردار و کلمات گیردار هستند. نکته ی مهمی که باید به یاد داشت، نیاز به برقراری مکالمه ی اثرگذار با کودک درباره‌ی لکنت زبان است، پس هر اصطلاحی که در این راستا کمک کند مفید است .

اطلاعات بنیادی درباره لکنت زبان

ترجمه و اضافات پروفسور محمداحسان تقی‌زاده

 

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید . در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

آدرس : تهران، بالاتر از میرداماد، خیابان آفریقا، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14، طبقه 4
تلفن تماس در ساعات اداری:  88193960و 88190733
تلفن تماس در ساعات غیراداری 09120576846 :

 

برچسب ها : درمان لکنت زبان توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده شبیه سازی ذهن درمان قطعی لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی هزینه درمان لکنت زبان درمان تضميني لكنت زبان لکنت زبان در بزرگسالان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام