من دیگر روان حرف می‌زنم

مدیر دی ۹۶ ({{ avg }})

من دیگر روان حرف می‌زنم :  وینستون چرچیل، نخست‌وزیر بریتانیا، لکنت زبان داشت. او علاوه بر لکنت، دچار اختلال گفتاری نوک‌زبانی صحبت کردن هم بود، با این وجود ملت خود را در سرتاسر جنگ جهانی دوم رهبری کرد. ‏

دموستن، خطیب یونانی، لکنت داشت و در جوانی فاقد قدرت بیان بود، اما از طریق تمرین اختصاصی با استفاده از روش‌هایی همچون قرار دادن ریگ در دهانش، تبدیل به سخنوری توانا در یونان باستان شد.

پادشاه جرج ششم اقدام به استخدام یک گفتار درمان کرد تا او را برای سخنرانی در محضر ملت‌اش یاری دهد. فیلم‌هالیوودی «سخنرانی پادشاه» محصول سال ۲۰۱۰ میلادی که برنده جایزه اسکار شد، این ماجرا را بازگو می‌کند. ‏

جیمز ارل جونز،‎ ‎هنرپیشه و دوبلور برجسته‌هالیوود، دچار لکنت زبان شدید بود. در دوره دبیرستان، یکی از معلمان او را تشویق می‌کند که نمایشنامه‌های شکسپیر را در فضای باز و با صدای بلند برای خودش بخواند.

من دیگر روان حرف می‌زنم

بعد از این که جیمز روی یک نمایشنامه تسلط نسبی پیدا می‌کرد، معلم از او می‌خواست که آن را با صدای بلند، این بار در کلاس و برای دیگر دانش‌آموزان بخواند. تدبیر معلم کار خودش را کرد و جیمز جوان به تدریج لکنت خود را به فراموشی سپرد.

از قضا معروف‌ترین نقشی که او در کارنامه هنری خود دارد به بازی در نقش اتللوی شکسپیر برمی‌گردد. به علاوه، صدای شخصیت «دارت وادر» در فیلم جنگ ستارگان نیز به او تعلق دارد. او در سال ۱۹۹۵ میلادی در فیلم «یک امر خانوادگی» نقش یک مرد دچار لکنت زبان را ایفا کرد که با استقبال زیادی نیز مواجه شد‎.‎

مل تیلیس،‎ ‎خواننده سرشناس سبک کانتری، از کودکی به لکنت دچار بود، اما در ۲۵ سالگی، در حالی که هنوز لکنت زبان داشت، به جرگه خوانندگان پیوست. جالب این که او به هنگام آواز خواندن، به هیچ وجه دچار لکنت نمی‌شد.

او حتی پا را از این هم فراتر گذاشت و از آنجا که خیلی بذله‌گو بود، تصمیم گرفت به عنوان مجری و سرگرم‌کننده به روی صحنه برود. جالب‌تر این که او در مورد اتفاقات بامزه‌ای که در رابطه با درمان لکنت زبان برایش پیش آمده بود، لطیفه می‌ساخت و برای مردم تعریف می‌کرد.

او که خیلی زود به چهره‌ای محبوب در میان بینندگان تلویزیونی تبدیل شد، می‌گوید: در ۱۸ سالگی برای کار به شرکتی مراجعه کردم. کارفرما به دلیل لکنت زبانم مرا استخدام نکرد، اما هنگامی که از دفترش بیرون می‌آمدم، دست‌نوشته‌ای به من داد و توصیه کرد که هر شب قبل از خواب آن را بخوانم.

آن تکه کاغذ زندگی‌ام را عوض کرد. روی آن نوشته شده بود: «خدایا، به من شهامت این را بده چیزی را که می‌شود عوض کنم، عوض کنم و به من آرامش خاطر بده تا چیزی را که نمی‌توانم عوض کنم، بپذیرم و آگاهی به من بده که فرق بین این دو را بفهمم».

شبیه سازی ذهن

اسامی افرادی که دچار اختلال گفتاری بودند، اما اجازه ندادند این موضوع موفقیت شان را تحت تأثیر قرار بدهد، فهرستی بلندبالاست. از روآن آتکینسون (مستر بین)، کمدین و بازیگر انگلیسی و ویلیام سامرست موام، نویسنده انگلیسی گرفته تا چارلز داروین و ارسطو و اسحاق نیوتن.

اگر به داستان زندگی این افراد دقت کنید، می‌ بینید که همه آنها با اعتماد به نفس و قدرت روحی خود توانستند بر مشکل شان غلبه کنند و این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که لکنت زبان، به درمان‌های روان شناسانه نیاز دارد، نه اقدام‌های پزشکی.‏
 

درمان قطعی لکنت زبان

دکتر محمد احسان تقی زاده ـ روان شناس، عضو هیأت علمی دانشگاه و مدعی روشی است که به وسیله آن می‌توان برای اولین بار در ایران و جهان، لکنت زبان را به شکل قطعی و بدون بازگشت، درمان کرد.‏
او در توضیح روش «شبیه سازی ذهن» می‌گوید: گستره وسیع شبیه سازی باعث می‌شود این طرح در حل مسایل اجتماعی، رفتاری، درمانی، انتزاعی و مکانیکی کاربرد داشته باشد. به طور ساده طرح شبیه سازی ذهن، نوعی مدلینگ است، یعنی از یک روش، سامانه یا تکنیک استفاده می‌کنیم تا روش، سامانه یا تکنیک دیگری شبیه سازی شود.

این کار صرفا یک تقلید ساده و کپی برداری نیست، بلکه پیداکردن فرآیند تفکر یک سامانه هوشمند و دریافتن فرآیند رسیدن به آن تفکر است.
مثلا اگر بخواهیم مانند یک گوینده برجسته سخنرانی کنیم یا شبیه به یک انسان موفق باشیم، این کافی نیست که صرفا رفتارهای آنان را تقلید کنیم، بلکه باید ببینیم آنان چطور می‌اندیشند و به حل مسأله می‌رسند و این یک فرآیند پیچیده شناختی است.‏

تئوری شبیه‌سازی ذهن در درمان لکنت زبان

وی همچنین می‌گوید: طبق تئوری شبیه‌سازی ذهن، لکنت زبان ۲۷ سطح دارد و شامل مواردی مانند بریده گویی، کشیده گویی، قفل کلام، تکرار یک واج از یک واژه و تکرار کلمات است و در ۳ درجه پایین، متوسط و بالا طبقه بندی می‌شود.

دکتر تقی زاده می‌افزاید: هرکس هر زمان به مرکز شبیه سازی ذهن مراجعه کند، در جلسات گروهی با دیگران حاضر می‌شود، یعنی افراد از سطوح مختلف در کنار همدیگر آموزش‌های عمومی را می‌گیرند و سپس به شکل انفرادی، به ادامه درمان خود می‌پردازند.

شبیه سازی ذهن

با شبیه سازی ذهن، هم مهارت‌های گفتاری در فرد ایجاد می‌شود – یعنی آموزش به یادگیری و یادگیری به مهارت تبدیل می‌شود- و هم درمان‌های ذهن انجام می‌گیرد تا درمان قطعی حاصل شود.
قراردادهای کلینیک دکتر تقی زاده با افراد، تضمینی است، به شرط آن که فرد عقب افتاده ذهنی یا بیمار فلج مغزی نباشد، به این روش درمانی باور داشته باشد و تمریناتش را با دقت انجام بدهد.

طول دوره درمان ۷ تا ۱۵ جلسه فشرده (ماهی یک جلسه و هر جلسه ۴ الی ۵ ساعت، دونفره) است؛ حدود ۱۲۰ ساعت. تعرفه درمان نیز طبق مصوبه سازمان نظام روان شناسی برای هر جلسه یک ساعته توسط دانشیار و عضو هیأت علمی در تهران در سال ۱۳۹۵، معادل ۸۴ هزار تومان و توسط استاد تمام (پروفسور) معادل ۱۰۰ هزار تومان است که این مبلغ باید در تعداد ساعات درمان (حدود ۱۲۰ ساعت) ضرب شود.
برای کسانی که ساکن کشور دیگری هستند و از راه دور برای درمان می‌آیند، این امکان فراهم شده است که طی یک هفته تا ۱۰ روزی که در ایران اقامت دارند، هر روز مراجعه کنند و ۳ یا ۶ ماه بعد دوباره بیایند، به طوری که در نهایت ۲۰ جلسه را بگذرانند.

از ادعا تا عمل

درباره شیوه ابداعی دکتر تقی زاده در درمان لکنت زبان، گزارش‌هایی در صدا و سیما و برخی خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها تهیه شده است.

این روان شناس می‌گوید: متأسفانه برخی گفتار درمانگران روش شبیه سازی ذهن را انکار و تخریب کرده اند، حال آن که ما حاضریم این روش را به آنان آموزش بدهیم، زیرا زکات علم، نشر آن است. شاید کار ما شبیه کار گالیله باشد که وقتی همه معتقد بودند زمین مسطح است و خورشید به دور آن می‌گردد، حرف دیگری زد و بعدها مشخص شد حق با او بوده است!‏

دکتر تقی زاده قرار است در آینده نزدیک در دانشگاه «واشنگتن دی سی» آمریکا و دانشگاه دیگری در اسپانیا درباره روش درمانی خود سخنرانی کند. او با بیش از یک دهه تحقیق بر روی این روش، از سال ۱۳۹۳ به صورت رسمی کار درمان را آغاز کرده است و اکنون با وجود افرادی که با این شیوه کاملا بر لکنت زبان خود غلبه کرده اند، برای اثبات درستی روش درمانی ادعایی خود می‌کوشد. ‏

خودش می‌گوید: مخالفان هر روز شایعه و ادعایی درست می‌کنند. یک روز می‌گویند دروغ است، یک روز مدارک تحصیلی من را زیر سوال می‌برند، یک روز هم می‌گویند افرادی که ادعا دارند توسط این روش درمان شده اند، از عوامل دکتر تقی زاده هستند! البته گفتار درمانگرانی هم کارآمدی روش «شبیه سازی ذهن» را باور دارند و مراجعان خود را از شیراز و تهران به این مرکز ارجاع داده اند.

یکی از آنها در ابتدا از مخالفان من بوده و در این مورد در سایت‌ها مقاله هم نوشته است!
با همه این حرف‌ها روش دکتر تقی زاده، می‌تواند زجر مراجعانش را کم کند و شادی را به خانه‌های آنها ببرد. کسی چه می‌داند چقدر شاد می‌شود مادری که برای اولین بار حرف زدن بدون لکنت فرزندش را می‌بیند و چه باری از دوش نوجوانی برداشته می‌شود که تا پیش از این برای حرف زدن در هر جمعی، از خانواده تا کلاس درس و کوچه و بازار، تحت فشار بوده و در معرض افسردگی و انزوا قرار داشته است؟

تصویرسازی ذهنی
 

همراه عده‌ای از افراد که برای غلبه بر لکنت خود به مرکز مراجعه کرده اند، در کلاس آموزشی گروهی آنان شرکت می‌کنم. موضوع‌های مطرح شده در جلسه، مباحثی عمومی و جذاب است که گاهی صدای خنده دسته جمعی حضار را به دنبال دارد. ‏

حسن که از دشتستان بوشهر آمده است، با افتخار می‌گوید: قبر مادر کورش کبیر هم در شهرستان ماست. بعد، از حس و حال اش حرف می‌زند و این که وقتی به اینجا می‌آید، اصلاً استرس ندارد.
برخی از افراد حاضر در کلاس، از یک جلسه تا ۱۵ سال به جلسات گفتاردرمانی رفته اند، اما نتیجه نگرفته اند.

افرادی از عراق، استرالیا، اروپا و آمریکا در این جلسات شرکت می‌کنند. آن که درست جلوی من نشسته، مردی ایرانی است که در هند، دوره کارشناسی ارشد مهندسی را می‌گذراند.

دکتر تقی زاده دوباره رشته کلام را در دست می‌گیرد و می‌گوید: به قول پروفسور گاتری، محقق انگلیسی، هر کاری را که بخواهی انجام بدهی، باید در لحظه آخر، آن را با خاطره‌ای خوب به پایان برسانی تا «نورون‌های آیینه ای» که کار تصویرسازی ذهنی را بر عهده دارند، به طور موثر، تصویر خوبی از آن کار به ذهن مخابره کنند.

تصویرسازی ذهنی از یک کار به همان اندازه قدرت دارد که انگار شما آن کار را انجام داده باشید. مثلا دیدن تصویر صحنه قتل برای نورون‌های آیینه‌ای همان قدر اهمیت دارد که گویی خود شما در صحنه قتل حضور دارید. برای همین است که توصیه شده است که هر چیزی را نبینید و نشنوید.

گاتری می‌گوید اگر با اسب، پرش از مانع کار می‌کنید، باید آخرین حرکت قبل از استراحت‌اش، یک پرش موفقیت‌آمیز از مانع باشد، زیرا سیستم عصبی اسب، این موفقیت را ضبط می‌کند و مقدمه‌ای می‌شود برای موفقیت‌های بعدی. ‏
شاید دقت کرده باشید که وقتی صبح زود با لکنت حرف بزنید، به هم می‌ریزید و تا شب حالتان گرفته است. پس باید سریع اشتباهتان را تصحیح و جمله را تکرار کنید.

تمرین‌های گروهی

قرار است افراد حاضر در کلاس، تمرینی عملی از «شبیه‌سازی ذهنی» را انجام بدهند. همه چشم بندهایی را که میانشان توزیع می‌شود، روی چشم می‌گذارند و حس می‌گیرند. استاد برایشان صدای امواج دریا را پخش می‌کند تا در حس گرفتن کمک شان کرده باشد. او می‌گوید: تصور کنید به کنار دریا یا دره عمیقی رفته اید، بعد همه احساسات و افکار منفی تان را دور بریزید.

کم کم می‌بینم که حرکاتی میان حاضران آغاز می‌شود. هرکدام به شیوه خودش، غم و غصه و بدبینی را به دره و دریا می‌ریزد. یک نفر را می‌بینم که گویی تکه‌های چندش آوری از احساسات بد را از روح خود جدا می‌سازد و به قعر دره‌ای بلند پرتاب می‌کند.

آن قدر واقعی این کار را انجام می‌دهد که گاهی خرده‌های جدا شده از تکه‌های اضطراب و اندوهش را از روی شلوارش می‌تکاند! همان طور که دکتر تقی زاده راهنمایی شان می‌کند، خودشان را مانند حوضی که باید لایروبی شود، بازسازی می‌کنند.

دکتر تقی زاده می‌گوید: در روان شناسی برای پاکسازی ذهن، از هیپنوتیزم استفاده می‌کنند که به ۲ شیوه فردی و جمعی انجام می‌شود. این تمرین، یک نوع هیپنوتیزم دسته جمعی و بسیار موثر است، اما بعد از کلاس هم مراجعه کنندگان باید هر شب پیش از خواب، ۵ دقیقه آن را انجام بدهند.

به ذهن تان کُدهای مثبت بدهید!

تمرین بعدی، ضبط صدای خود به هنگام گفتن این جملات است: من عالی هستم، من شجاع هستم، اعتماد به نفس من خیلی زیاد شده است، من صد در صد درمان شده ام، من با شجاعت در جمع غریبه و آشنا حرف می‌زنم، من بر لکنت پیروز شدم، من از استرس بزرگ ترم، پیروزی ام بر لکنت مبارک باد!

اسم این کار، «کدگذاری ذهن» است. دکتر تقی زاده در توضیح آن می‌گوید: کسانی که دائم می‌گویند خسته ام، همیشه خسته باقی می‌مانند. آن که معتقد است طلاق می‌گیرد، بالاخره روزی از همسرش جدا خواهد شد. اگر دائم به خودتان بگویید من در زندگی شانس نیاورده ام، هیچ وقت هم شانس نخواهید آورد.

ذهن ما هوشمند است و پیام‌های مثبت و منفی را که برایش تکرار می‌شود، عملی می‌سازد، مثلا این اعتقاد وجود دارد که یکی از مشکلات دیابتی‌ها این است که دائم می‌گویند زندگی تلخ است. کسانی که غم و اندوه عمیق دارند و همیشه خود را مورد آزار و زجر می‌بینند، با احتمال بیشتری دچار سرطان می‌شوند.

ذهن ما هوشمند است

برای همین است که حتی اگر حالت عالی نیست، باید بگویی عالی هستم. همیشه به خودت بگو من حافظه‌ای قوی دارم، با شجاعت حرف می‌زنم و عمل می‌کنم، من روزی پولدار و موفق می‌شوم. اثر این جملات بیشتر از قرص‌های رنگارنگی است که مثل نقل و نبات می‌خوریم. به ذهنتان کدهای مثبت بدهید، زیرا ذهن به آنها عمل می‌کند.

البته در کنار کدگذاری، باید عمل هم وجود داشته باشد. باید مقدمات را فراهم سازید و تلاش کنید تا به خواست‌های خود برسید. این جملات مثبت را ضبط کنید و شب قبل از خواب، برای ۵ دقیقه به آن گوش بسپارید. یادتان باشد که در نهایت به هنگام خواب، گوشی تلفن همراه را از خودتان دور کنید تا خوابی آرام و دور از اشعه‌های مضر داشته باشید.
به این ترتیب جلسه به پایان می‌رسد و حاضران برای ادامه درمان در جلسات انفرادی، کلاس را ترک می‌کنند.

تسهیل در صدور ویزا
 

سال‌ها پیش دکتر تقی زاده در برخورد با مراجعانی که دچار لکنت زبان بودند و با مشاهده زجر روحی که آنها متحمل می‌شدند، متأثر می‌شود و آشنایی با همان افراد، جرقه‌هایی آسمانی در ذهنش ایجاد می‌کند. او برای توضیح این اتفاق، بیتی را که با خط خوش نوشته شده و در اتاق آویخته است، نشان می‌دهد:
«من به سرچشمه خورشید نه خود بردم راه
ذره‌ای بودم و مهر تو مرا بالا برد».‏
او به بیت دیگری در این مورد نیز اشاره می‌کند:
«فیض روح القدس ار باز مدد فرماید
دیگران هم بکنند آنچه مسیحا می‌کرد!»


دکتر تقی زاده از وزارت امور خارجه درخواست دارد که روند صدور ویزا را برای کسانی که می‌خواهند به منظور درمان لکنت زبان به ایران سفر کنند، تسهیل کند. او می‌گوید: یکی از مقامات بلندپایه یکی از کشورها در این زمینه مشکل دارد و من حاضرم او را درمان کنم تا پرچم علمی کشورمان در آنجا بالا برود.

چند آمریکایی هم می‌خواهند برای درمان به ایران بیایند و سازمان روان شناسی و سفارت قطر هم تأییدشان کرده است، اما هنوز موفق نشده‌اند ویزا بگیرند. من برای دفتر دکتر ظریف هم پیغام گذاشتم، اما جوابی نگرفتم. علم و درمان کاری به سیاست ندارد.

این روان شناس می‌افزاید: من از دکتر‌هاشمی (وزیر بهداشت و درمان) سپاسگزارم، شخصا با ایشان صحبت کردم و مساعدت کردند. در حال حاضر خبر موفقیت ما دارد به گوش مسئولان می‌رسد. دست ما پر است که می‌توانیم خبرش را این طور اعلام کنیم، زیرا کسی جرأت ندارد که به مسئولان خبر کذب بدهد.

وی تأکید می‌کند: موفقیت یک مجموعه در دستاوردهای آن است و درمان شدگان در نمایشگاه انسانی ما، قضاوت را برای مخاطبان آسان می‌کنند. کافی است با عقل سلیم و وجدان بیدار قضاوت کنیم.
دکتر تقی زاده، سخنانش را با این بیت به پایان می‌برد:
«هرچه گفتیم جز حکایت دوست
درهمه عمر از آن پشیمانیم!» ‏
ارمغان زمان فشمی

لینک خبر در روزنامه اطلاعات : درمان قطعی لکنت زبان

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید . در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

برچسب ها : هزینه درمان لکنت زبان درمان تضميني لكنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان قطعی لکنت زبان شبیه سازی ذهن دکتر تقی زاده درمان لکنت زبان توانمندسازی ذهن

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام