طبقه‌بندی لکنت زبان

مدیر مرداد ۹۷ ({{ avg }})

 

  • آلیسون کی. هازل باکر

طبقه‌بندی لکنت زبان : روش های زیادی برای طبقه بندی لکنت زبان براساس سن وجود دارد. وقتی تحقیق اولیه را انجام دادم و کتابم را نوشتم، در مورد بسیاری از انواع طبقه بندی مختلف لکنت زبان را مطالعه کردم (کاریلوس - واتسون ژننا،2016، فلینک پالودان، ماسون، هلم، & اکسلسون، 1994؛ پولا گونزالس، مارتین، گالاس و سون لئون، 2002؛ کانلو، 1999؛ تاد و هوگان، 2015:هانسون؛ نا‌یمر، ب‌یتون، وردی و زوولونوف، 2003).

طبقه‌بندی لکنت زبان

به طور کلی، در طبقه بندی لکنت زبان از معیارهای ظاهری مانند صحبت کردن به جای معیارهای عملکردی برای طبقه بندی این پدیده استفاده می کنند. بنابراین، ابزارهای ارتباطی حساسیت لازم برای تشخیص دقیق مشکلات کارکردی لکنت زبان را ندارند.

طبقه بندی لکنت زبان به دو دسته خلفی و قدامی یکی از معمولی ترین سیستم های طبقه بندی لکنت زبان می باشد. متخصصان تمایل دارند از ابزار های طبقه بندی شگفت انگیز استفاده کنند. من ترجیح می دهم که کودکانی که لکنت زبان دارند را به سادگی شناسایی و برای درمان لکنت زبان آنها اقدام کنم.
کودک دارای لکنت زبان نیاز به مداخله دارد: مدیریت تغذیه خوب و احتمالا انجام عمل جراحی.

  • کاترین واتسون ژننا

اکثر طبقه بندی هایی که بر اساس ظاهر می باشند، باید با عملکرد زبان در ارتباط باشد. طبقه‌بندی کوریلس (واتسون ژننا، 2016) اغلب موارد استفاده زیادی دارد. دکتر کوریلس همیشه می گوید که کارکرد زبان باید دچار اختلال شود که فرد دچار لکنت زبان شود.او تخمین زد که حدود 50 % از کودکان دارای زبان قدامی یا کوتاه بودند.

  • جیمز مورفی

در افراد دارای لکنت زبان نوار ضخیم فیبری وجود دارد که با یا بدون بادبان نازک بالای آن است و اولین بار به عنوان لكنت خلفی نامگذاری شده است. دومی لکنت قدامی است که با استفاده از انواع 1، 2، 3 و 4 تنها یک مورد را در تمام تصاویر توصیف می کند.

  • مارتین کاپلان

طبقه بند‌ی لکنت زبان به قدامی ، خلفی و "submucosal" بحث برانگیز است. آنها همچنین به 1 ، 2، 3، و 4 طبقه بندی می شوند. همچنین کانلو (2013) دارای ابزاری است که برای ارزیابی ایتم های ظاهری زبان و تاثیر محدودیت کارکردی آن را اندازه گیری می کند.

  • کریستینا اسمبلی

من از کوریلس 1-4 استفاده می کنم. بااین حال،این طبقه بندی ها فقط توصیفی هستند و لزوما ما را در تشخیص یا مدیریت لکنت زبان راهنمایی نمی کنند. اعداد به ما کمک می کند تا فرونولوم غشایی زبان را توصیف کنیم.

آنها ما را دراین مورد که چگونه فرونولوم کوتاه یا بلند می شود و یا درباره کارکرد های زبان راهنمایی نمی کند. نوزادی که لکنت زبان نوع 1یا2دارد به آسانی تشخیص داده می شود. وقتی فرونولوم زبان بلند باشد، به نظر می رسد نوک زبان بزرگ است و نوزاد در تغذیه با شیر مادر دچار مشکل می شود.

در حالیکه نوزادان با فرونولوم خلفی کوچکتر و کوتاهتر بیشتر در توالی کارکردهای زبان محدود هستند. معمولا، نوزادان با کوریلس بلند IIls نیاز به هیچ مداخله‌ای ندارند.

  • روبرت مارتینلی واین مارچس

تفاوت های آناتومیکی زیادی بین فرونولوم زبان های افراد مختلف وجود دارد. برخی کوتاه و برخی دیگر بلند هستند. آنها ممکن است ضخیم یا نازک باشند.

بر اساس این جوانب ، فرونولوم زبانی را به انواع طبیعی یا تغییر یافته طبقه بندی می کنیم و در صورت لزوم نوع تغییرات مانند کوتاه یا بلند، ضخیم یا نازک، و غیره را توصیف می کنیم. محدودیت حرکات زبان مهم ترین جنبه‌های است که باید به آن توجه کرد زیرا حركات زبان به عملکرد آن بر می گردد.

  • پاملا داگلاس

تعار‌یف فعلی ankyloglossia بر کارکردهای دهان و زبان متمرکز است که تحت تاثیر چندین متغیر است.) با ساختار (که بر آناتومی زبان در دو متغیر‌ طول و ظاهر زبان متمرکز است ). شناسایی زبان کلاسیک دراینجا لکنت زبان کلاسیک (CIT) را به دو نوع 1 و 2 در مقیاس واتسون ژئنا کوریلس تعریف می کنم.

در مقیاس corylos - Genna - Watson (واتسون ژئنا، 2016). در تجربیات بالینی، همچنین فهمیدم که مقیاس طبقه بندی گریفیتس برای اندازه گیری عملکرد های دو دسته اول با سیستم طبقه بندی مفید است.

طیف گستردهای از مورفولوژی فرونولای زبان وجود دارد. انعطاف پذیری و تصمیم گیری در مورد کشیدن خطی برایاینکه نوع معمولی و CTT  را از یکدیگر جدا کند به قضاوت بالینی در مورد ظرفیت نوزاد برای انتقال موثر شیر، بدون درد بستگی دارد.

 

موارد بالا توسط تئوری دکتر محمد احسان تقی زاده رد شده است.

 

مترجم دکتر محمداحسان تقی زاده

عضو هیئت علمی و انجمن روانشناسان آمریکا (APA)

 

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید . در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

آدرس : تهران، بالاتر از میرداماد، خیابان آفریقا، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14، طبقه 4
تلفن تماس در ساعات اداری:  88193960و 88190733
تلفن تماس در ساعات غیراداری 09120576846 :

برچسب ها : درمان تضميني لكنت زبان هزینه درمان لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان قطعی لکنت زبان شبیه سازی ذهن دکتر تقی زاده درمان لکنت زبان توانمندسازی ذهن طبقه بندی لکنت زبان انواع لکنت زبان علت لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام