چه کسانی باید لکنت زبان را ارزیابی کنند؟

مدیر مرداد ۹۷ ({{ avg }})

  • مارتین کاپلان

 ارزیابی  لکنت زبان  : به نظر من ارزیابی باید در ابتدا توسط پزشک تحویل دهنده، ماما و یا یک IBCLC انجام شود. زیرا آنها اولین افراد پس از تحویل جنین (در طول ساعت اول) که به مادر در اولین شیردهی کمک می‌کند.

غیر از‌‌‌ این فکر نمی‌کنم دستورالعمل بهتری برای ارزیابی لکنت زبان وجود داشته باشد. در حال حاضر به تمام IBCLC‌ها یا پرسنل دیگر تغذیه با شیر مادر آموزش داده می‌شود.

 ارزیابی  لکنت زبان

به عنوان یک گروه، پزشکان و دندانپزشکان در ارزیابی لکنت زبان بسیار محدود هستند. همین محدودیت بر سلامت و رفاه نوزاد تاثیر می‌گذارد. تعداد کلاس‌های آموزشی و فرصت‌های وب سایت در پزشکی و دندانپزشکی افزایش پیدا کرده‌اند.

بسیاری از ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی اصلی معتقدند هیچ مزیت گزارش شده‌‌ای برای سلامتی و بهزیستی نوزادان ، وجود نداشته است و حتی زمانی که آنها بهبود پیدا کرده‌اند. مثلا داروهایی مانند زانتاك رانیتیدین، لوزوپرازول و سیلیتیکون و مایلیکون وجود دارد که بدون پیشرفت قابل توجه بالینی بهبودی علائم ریفلاکس را نشان می‌دهد (نه مبتنی بر شواهد، فقط علائم).

برخی حتی معتقدند که استفاده فعلی از درمان لیزر توسط شرکت‌های دندانپزشکی لیزر به عنوان یک منبع مستمر تأیید شده برای فروش و درآمد بیشتر برای دندانپزشکان است .

  • روبرت مارتینلی و‌‌ایرن مارکتسن

ما معتقدیم که بررسی ویژگی‌های آناتومی زبان نوزاد و جنبه‌های کاربردی آن برای داشتن تشخیص صحیح لازم است. در برزیل، اکثر ارزیابی‌های مربوط به زبان توسط گفتار و پاتولوژ‌‌ایست زبان (SLPs) انجام می‌شود . با‌‌‌ این حال، برخی متخصصان اطفال، گوش، بینی و گلو (ENT)، و عمدتا دندانپزشکان اطفال، زبان و کارکردهای آن را ارزیابی می‌کنند.

  • پاملا داگلاس

همه گروه‌های بهداشت حرفه‌‌ای که با نوزادان در ارتباط هستند و باید ارزیابی دهان و دندان نوزادان را انجام دهند، قادر به شناسایی عوامل مشکل ساز زبانی نیستند. متخصصان تغذیه با شیر مادر یعنی (BSPs)‌ها را به عنوان متخصصان سلامت تعریف می‌کنم که در حمایت بالینی تغذیه با شیر مادر دخیل هستند. معمولا ماماها، مشاوران تغذیه و پرستاران بهداشت کودک و سایر متخصصان بهداشت نیز ممکن است جزو BSPs‌ها باشند.

  • آلیسون کی.هازل باکر

چه کسی باید روی صفحه نمایش تشخیص دهد؟ در واقع، لکنت زبان نوزادان باید در عرض یک یا دو روز بعد از تولد تشخیص داده و درمان شود. چه کسی عملکرد زبان نوزاد را بررسی و غربالگری را انجام می‌دهد.

لکنت زبان فقط در مورد تغذیه با شیر مادر نیست بلکه یک موضوع رشدی است، با وجود‌‌‌ اینکه غربالگری عادی در بسیاری از کشورها انجام نمی‌شود. با‌‌‌ این حال، هر یک از‌‌‌ این متخصصان نیاز به آموزش روش غربالگری صحیح دارند.

به طوری که در مورد هیچ نوزادی تشخیص نادرست و اشتباه که به طور بالقوه باعث آسیب میشود، انجام نگیرد. کودکان و بزرگسالان زیادی هستند که واقعا دچار لکنت زبان هستند، زیرا در‌‌ایالات متحده اجباری برای غربالگری نوزادان وجود ندارد.

پاتولوژیستهای زبان و درمانگران در بهترین موقعیت برای ارزیابی عملکرد زبان در کودکان و بزرگسالان به گفتار و سخنرانی آنها توجه می‌کند. با‌‌‌ این حال، متخصصانی که‌‌‌ این گروه از افراد به آنها مراجعه می‌کنند، باید آموزش لازم را در زمینه ارزیابی و تشخیص ببینند.

متأسفانه، در حال حاضر هیچ ابزار غربالگری معتبر و قابل اعتمادی که پزشکان و دندانپزشکان برای شناسایی دقیق لکنت زبان کودکان و بزرگسالان استفاده کنند، وجود ندارد. حرفه‌‌ای‌ها هر گونه تجربه و قضاوت شخصی را برای موارد بحث برانگیز و دفاعی کنار می‌گذارند.

  • کریستینا اسمبلی

من فکر می کنم باید به چیزی که زیر زبان می بینیم و باعث تحرک بیشتر و عملکرد بهتر زبان می شود، به ویژه محدوده حرکت لازم برای شیردهی ، توجه داشته باشیم.

وقتی زبان نوزاد را بلند می کنیم اگر شکاف فک به صورت غیر طبیعی جلوتر یا عقب تر باشد، مانع حرکت طبیعی زبان نوزاد برای خوردن شیر می شود. بسیاری از ما دارای یک فرونولوم خلفی کششی هستیم که حرکت زبان را مهار می کند.

ما می توانیم بستنی بخوریم و بوسه بزنیم. متخصصان می توانند فرونولوم زیر زبان را با انگشت حس کنند. اما آیا این فرونولوم خلفی، زبان را به طور کامل برای حرکت و خوردن شیر محدود می کند. این معاینه باید توسط متخصصان حرفه ای انجام گیرد.

به طور کلی مشاوران تغذیه برای بررسی مسائل تغذیه با شیر مادر آموزش دیده اند، اما آموزش و تشخیص در داخل و خارج متفاوت است. IBLCE ها برای تشخیص، درمان و تمرین در محدوده قوانین عمل می کنند اما در متن زیر مشاهده کنید که از لحاظ سیاسی از اهمیت خاصی برخوردار است.

من تصور می کنم تعداد متخصصانی که برای تشخیص آناتومی و فیزیولوژی دهان نوزاد و تغذیه با شیر مادر آموزش دیده اند کمتر از کسانی است که به صورت خودآموز این کار را انجام می دهند. شناسایی لکنت زبان قدامی کار آسانی است اما برای تشخیص و درمان لکنت زبان خلفی به متخصصان حرفه ای نیاز داریم که دانش و شجاعت کافی را برای تصمیم گیری داشته باشند.

 

موارد بالا توسط تئوری دکتر محمد احسان تقی زاده رد شده است.

 

مترجم دکتر محمداحسان تقی زاده

عضو هیئت علمی و انجمن روانشناسان آمریکا (APA)

 

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید . در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

آدرس : تهران، بالاتر از میرداماد، خیابان آفریقا، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14، طبقه 4
تلفن تماس در ساعات اداری:  88193960و 88190733
تلفن تماس در ساعات غیراداری 09120576846 :

برچسب ها : درمان تضميني لكنت زبان هزینه درمان لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان قطعی لکنت زبان شبیه سازی ذهن دکتر تقی زاده درمان لکنت زبان توانمندسازی ذهن تمرینات گفتار درمانی گفتار درمانی بزرگسالان گفتار درمانی در منزل

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام