هورمون‌های استرس

مدیر تیر ۹۷ ({{ avg }})

هورمون‌های استرس : کانن نقش آدرنالین وسیستم سمپاتیک را در هیجان نشان داده بود. سلیه توجه خود را به غدد فوق کلیوی و ترشح آن‌ها معطوف کرد؛ این غدد از دو بخش تشکیل شده‌اند: بخش مرکزی و بخش پیرامونی یعنی قسمت قشری آن.

بخش مرکزی غدد فوق کلیوی که در مبنای جنین شناسی آن مانند سیستم عصبی سمپاتیک است، از سلول‌های کرومافين تشکیل شده که با اعصاب احشایی یعنی فیبرهای عصبی سمپاتیک که از نخاع شوکی خارج می‌شوند مرتبط اند تحت تأثیر تحریک‌های عصبی سمپاتیک یعنی تحریک‌هایی که از هیپوتالاموس (مغز) خارج می‌شوند، اعصاب احشایی استیل کولین را آزاد می‌نمایند که بر دریافت کنندگان آن روی زایده‌های سلول‌های کرومافین قرار دارند تثبیت می‌شود و بدین ترتیب، آدرنالین و نورآدرنالین وارد جریان خون می‌گردند.

هورمون‌های استرس

به نظر می‌رسد که در حالت ترس یا حالت‌های افسردگی و اضطراب، مقدار آدرنالین و در حالت‌های خشم و پرخاشگری، مقدار نورآدرنالین بالاتر است.

قسمت قشری غدد فوق کلیوی، هورمون‌هایی را با ساخت استروئیده که کورتیکوئید یا هورمون استرس نیز نامیده می‌شوند، ترشح می‌کند گلوکوکورتیکوئیدها منجمله کورتیزول و کورتیزون ( که بر سوخت و ساز گلوکو پروتئیک اثر می‌کنند و به طور مستقیم در حالت‌های استرس در کارند)، و مینرالوکورتیکوئیدها منجمله الدسترون ها کورتیکوسترون‌ها .

گلوکوکورتيکوئيدها یک اثر ضد حساسیتی و ضد هیستامینی دارند پروتیدها و لیپیدها را به صورت گلوسیده در می آورند و واکنش های حساسیت زای تورمی را دچار بازداری می کنند.

افزایش مفرط مینرالوکورتیکوئیدها اثر نامساعدی بر بافت های پیوندی دارد، سرعت انعقاد را تسریع کرده و بیماری‌های فشار خون را تسهیل می کند و به علت تصلب شرایین، فشار خون را به وجود می آورد و مقدار زیاد آنها باعث ضایعات مفصلی از نوع روماتیسمی می شود (استورا، به نقل از دادستان، ۱۳۸۶).

 

محمد احسان تقی زاده

عضو هیئت علمی و عضو انجمن روانشناسان آمریکا (APA(

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید . در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

آدرس : تهران، بالاتر از میرداماد، خیابان آفریقا، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14، طبقه 4
تلفن تماس در ساعات اداری:  88193960و 88190733
تلفن تماس در ساعات غیراداری 09120576846 :

برچسب ها : درمان تضميني لكنت زبان هزینه درمان لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان قطعی لکنت زبان شبیه سازی ذهن دکتر تقی زاده درمان لکنت زبان توانمندسازی ذهن افزایش هورمون کورتیزول هورمون مقابله با استرس هورمون استرس زا

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام