چگونه میتوان لکنت زبان را شناسایی کرد؟

مدیر تیر ۹۷ ({{ avg }})

کارملا بئز

همانطور که می‌بینم، دو سطح شناسایی وجود دارد.

  • اولین سطح شناسایی مورفولوژیکی: در بازرسی از دهان کودک، ممکن است فرونولوم کوتاه شناسایی شود.
  • سطح دوم که می تواند یک شناسایی بالینی باشد: ممکن است بر تغذیه با شیر مادر تاثیر بگذارد.

 

شناسایی لکنت زبان  : این دو سطوح اغلب با هم تفاوت دارند و اعتقاد من بر این است مشکل اصلی در تشخیص لکنت زبان است. هر چه زودترلکنت زبان شناسایی می شود، بهتر است.

بنابراین، هر متخصص مراقبت های بهداشتی که از زمان تولد با نوزاد در تماس است ، باید قادر به شناسایی لکنت زبان و اثرات بالینی آن باشد، اگر یکی از این موارد وجود دارد: ماماها، متخصص زنان و زایمان، متخصص اطفال، پرستاران، مشاوران شیردهی باید ایده آل مداخله دومین مرحله باشند. شکل 1 نموداری برای شناسایی لکنت زبان اولیه را نشان می‌دهد.

کاترین واتسون ژئنا

هر متخصص مراقبت های بهداشتی که با نوزادان و کودکان تعامل دارد باید بداند که چگونه باید زبان و عملکرد های وابسته به آن را ارزیابی کند.

جیمز مورفی

یک خط میانی قابل لمس در بافت دهان که باعث محدود کردن کارکردهای زبان میشود، عامل لکنت زبان است، که یک اتصال نیمه شفاف "بادبان" دارد. فیبرهای زیرین زبان، به هر نقطه از نوک زبان متصل است، که به سختی در بالای نوار فیبرینی قابل مشاهده است.

مشاهدات فیزیکی نشان می دهد که خط اتصال نوک زبان نمیتواند حداقل تا 1 سانتیمتر یا بالاتر از خط متصل به گوشه های دهان افزایش یابد و در لبه زبان نمی تواند بیش از ¼ اینچ از پایین لب به صورت افقی گسترش یابد و این یکی از راههای شناسایی لکنت زبان می باشد.

وقتی انگشت کوچک خود را در دهان نوزاد می گذارید باید بتواند آن را خوب بمکد و در موقع شیر خوردن ، زبان بر روی انگشت قرار گیرد. افزایش وزن نوزاد باید به موازات منحنی های رشد طبیعی تغذیه با شیر مادر باشد.

طول مدت تغذیه کامل نوزاد نباید بیش از 40 دقيقه و بیشتر از میزان مورد نیازش باشد. همچنین فاصله زمانی بین دو نوبت شیردهی نباید بیش از 2-4 ساعت در طول روز باشد. مادر نباید در طول شیردهی احساس درد کند و نوک پستانش دچار آسیب فیزیکی شود.

آلیسون کی، هازل باکر

لکنت زبان ، بقایای جنین شناسی بافت همبند زیر زبان است که در عقب بردن آپوپتوز شکست خورده است و بر عملکرد زبان تاثیر می گذارد. این تعریف علاوه بر معیارهای کاربردی، ظاهری نیز می باشد.(Hazelbaker، 2010 ، 1993 ) و آن را به صورت ظاهری و عملکردی در امتداد یک پیوستار ارائه می دهد.

این ویژگی، طراحی یک ابزار غربالگری استاندارد را دشوار می سازد، ساده سازی بیش از حد فرایند غربالگری منجر به روند منفی و مثبت کاذب می شود. (به عنوان مثال فقط بلند کردن زبان و نگاه کردن به زیر آن نمی تواند معاینه دقیق و کاملی برای درمان لکنت زبان باشد).

 

مترجم دکتر محمداحسان تقی زاده

استاد دانشگاه و تنها درمانگر قطعی و بدون بازگشت لکنت زبان و ناروانی گفتاری در جهان

 

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید . در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

آدرس : تهران، بالاتر از میرداماد، خیابان آفریقا، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14، طبقه 4
تلفن تماس در ساعات اداری:  88193960و 88190733
تلفن تماس در ساعات غیراداری 09120576846 :

برچسب ها : درمان تضميني لكنت زبان هزینه درمان لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان قطعی لکنت زبان شبیه سازی ذهن دکتر تقی زاده درمان لکنت زبان توانمندسازی ذهن شناسایی لکنت زبان چگونه لکنت را شناسایی کنیم

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام