ابزارهای ارزیابی لکنت زبان چه چیزهایی می‌باشند؟

مدیر تیر ۹۷ ({{ avg }})

 

ابزارهای ارزیابی لکنت زبان : فرایند تشخیص باید با استفاده از ابزار غربالگری استاندارد، معتبر، قابل اعتماد، حساس و خاص باشد. کتاب "گرین هالف" (2014) چگونگی خواندن یک مقاله را به صورت واضح ارائه می‌دهد.

فقط دو ابزار واجد شرایط وجود دارد: ابزار ارزیابی کار کردهای فرونولوم زبانی(Hazelbaker،1993،20،ATLFF) و پروتکل فرونولوم برای نوزادان، که فقط اعتبار و قابلیت اطمینان را بررسی می‌کند ( کاسترو مارتینلی و همکاران، 2016).

که هر دو در این مقاله گنجانده شده اند. ATIFF برای استفاده در تمام نوزادان بدون در نظر گرفتن روش تغذیه طراحی شده است. ATLFF هفت جنبه عملکردی زبان و پنج ویژگی ظاهری زبانی را بررسی می‌کند.

ابزارهای ارزیابی لکنت زبان

هر کدام از این 12 مورد دارای ویژگی‌های زیرمجموعه ای برای افزایش حساسیت هستند. شماره 0، 1، یا 2 به ویژگی‌های فردی اختصاص داده شده است. نمره و ویژگی‌های طبیعی و بهنجار و نمره 2 ویژگی‌های نابهنجار است.

امتیاز بالاتر، نشانه عملکرد زبان و ظاهر طبیعی جنین است با نگاه کردن به نمره نهاییATLFF در هر بخش میتوان تشخیص نهایی را داد و برای جراحی تصمیم گیری کرد. کودکانی که نمره کمتر از 8 می گیرند، نیاز به عمل جراحی دارد. نوزادانی که نمره بالاتر از 11 تا 13 در بخش کارکردی و نمره 8 یا 9 در بخش خصوصیات ظاهری می گیرند، در مرز هستند.

در این شرایط، کودک باید مدیریت شود. کودکی با عملکرد 14 (بالاترین نمره ممکن در بخش کارکردی) صرفنظر از ویژگی‌های ظاهری، از لحاظ عملکردی طبیعی است. اگر این ابزار به درستی استفاده شود هیچ کودکی نمره کم در ظاهر و نمره کامل در عملکرد نخواهد داشت. این دو بخش، با قرار گرفتن در کنار هم به تشخیص دقيق لکنت زبان کمک می‌کند.

مارتین کاپلان

من هرگز چگونگی ارزیابی لکنت زبان را به صورت رسمی آموزش ندیدم . به این دلیل که کلاسهای آموزشی که نشان دهد چگونه لکنت زبان توسط پزشکان بررسی و درمان می‌شود، وجود نداشت.
من برای اولین بار در مورد فرنوتومی نوزاد و مشکلات مربوط به تغذیه با شیر مادر، در یک
سخنرانی که در دانشگاه دندانپزشکی لیزر (ALD) در سال 2005 بود، مطالبی را آموختم.

من یکی از اعضای فعال دانشگاه در سال 2003 بودم. از آن به بعد، یافته‌های جدید من بوسیله لیزر سینه و جراحی جنین جایگزین روش‌های دیگر شد. این روش جراحی پیشرفته توسط لیزر انجام می گرفت. بعد از آموزش، به قسمت دندانپزشکی نوزادان و گروه سنی جوانتر منتقل سپس، علاقه ام برای آموزش بیشتر مسائل مربوط به لکنت زبان نوزادان مرا به سمت کتاب آلیسون کی.

هازرباکر با عنوان « لکنت زبان، آسیب و درمان لکنت زبان» هدایت کرد. کتابی که بارها خوانده ام. کتابهایی که توسط دوستان IBCLC به من توصیه شد: کتاب کاترین واتسون ژئنا ( حمایت از مهارت‌های مکیدن)، کتاب مارشا واکر (مدیریت تغذیه با شیر مادر برای پزشک) و نوشته دیانا وست و مارکوس( راهنمای تغذیه با شیر مادر برای تولید شیر بیشتر) بیشترین ارجاعات به مطالعه برای سنجش لکنت زبان براساس "ظاهر" و "عملکرد" بر اساس ابزار ارزیابی عملکرد فرونولوم هازل باكر 1993 (HATLFF) وجود دارد.

ارزیابی فرونوتومی

در حال حاضر ارزیابی فرونوتومی بوسیله ابزار ارزیابی سرین واسان، دو بریچ، میتنیک و فلدمن (2006) انجام می‌شود و تعداد کمی از مراجع دیگر برای ارزیابی لکنت زبان در تحقیقات فعلی وجود دارد. من متوجه شدم که بسیاری از این ابزارهای ارزیابی برای جراحی مناسب نبودند.

بیشتر این ابزارها برای ارزیابی عملکرد و تغذیه با شیر مادر هستند. از آنجا که برای استفاده از لیزر نیاز به یک ابزار بالینی عینی برای کمک به شناسایی آیتم‌های فیزیکی و کاربردی برای تصمیم گیری در مورد چگونگی درمان بافتها دارم ،هیچ کدام از ابزارهای ارزیابی، این ویژ گی ها را نداشتند، تصمیم گرفتم ابزار لیزر جراحی خودم را برای کمک به شناسایی انواع بافتها و برنامه ریزی جراحی مناسب با بافت توسعه دهم.

به عنوان یک عضو از ALD و دیپلمات هیئت آمریکایی جراحی لیزر، در تماس دائمی با دیگر ارائه دهندگان لیزر هستم و دانش خود را با دیگران به اشتراک می گذارم. امیدوارم بتوانم که یک ابزار ارزیابی جهانی برای ارائه دهندگان در آینده بسیار نزدیک در اختیار داشته باشیم.

ما به یک ابزار ارزیابی بهتر برای تحقیق مبتنی بر شواهد (EBR) نیاز داریم. مشکل این است که چگونه عمل جراحی انجام می دهید؟ همچنین از IBCLC ها، متخصصان گوارش و سایر پزشکان گزارشاتی درخواست می کنم ، که به عنوان شواهدی برای شناسایی بالینی جنین کمک می‌کند . به عقیده من، نباید هیچ درمانی بدون ارزیابی دقیق مادر و نوزاد انجام گیرد. معاینه فیزیکی توسط متخصص تغذیه انجام می‌شود.

مترجم دکتر محمداحسان تقی زاده

استاد دانشگاه و تنها درمانگر قطعی و بدون بازگشت لکنت زبان و ناروانی گفتاری در جهان

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید . در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

آدرس : تهران، بالاتر از میرداماد، خیابان آفریقا، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14، طبقه 4
تلفن تماس در ساعات اداری:  88193960و 88190733
تلفن تماس در ساعات غیراداری 09120576846 :

برچسب ها : درمان تضميني لكنت زبان هزینه درمان لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان قطعی لکنت زبان شبیه سازی ذهن دکتر تقی زاده درمان لکنت زبان توانمندسازی ذهن راه‌های ارزیابی لکنت زبان تشخیص و ارزیابی لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام