مقیاس عادت به مطالعه

مدیر تیر ۹۷ ({{ avg }})

مقدمه

مقیاس عادت به مطالعه : به نام خداوندی که والاترین تعلیم خویش را برای برگزیده‌ترین مخلوق حضرت محمد دل با امر بخوان آغاز نمود و به ایشان چنین وحی فرمود: «اقرأ بّسمِ رَبّكَ الّذی خَلَق» بخوان به نام پروردگارت که تو را آفرید (سوره علق، آیه ۱).

ایجاد علاقه به مطالعه و تحقیق و تشویق آن مدت زمانی طولانی است که در سرلوحه برنامه‌های توسعه و پیشرفت کتاب قرار گرفته است.

اگرچه دانستن آمار بیسوادان دنيا آسان است، اما اطلاعاتی مناسب از بزرگسالان باسوادی که دست به مطالعه کتاب، مجله یا روزنامه نمی‌زنند و از تعداد شاگردان مدارسی که غیر از کتاب‌های درسی مطالب دیگری نمی‌خوانند در دست نیست.

مقیاس عادت به مطالعه

چرا که خواندن و مطالعه به یک نوع ختم نمی‌شود، بلکه دارای انواع زیادی است و عادت به مطالعه با در نظر گرفتن گروه سنی، سطح آموزشی و زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی بسیار متفاوت است (شکوفی، ۱۳۷۷).

فراگرفتن به کمال، مستلزم احراز عادت‌های تازه‌ای چه در نحوه اندیشه و چه در شیوه‌های عمل است. امروزه بهبود اوضاع مطالعه و افزایش سرعت خواندن و درک مطلب یکی از اقدامات مهم آموزش به حساب می‌آید. تحقیقات مربوط به مطالعه و تحقیق که تقریبا شاخه جدیدی از علم است و رمزهایی را از این امر فراهم آورده است که هم برای فرد و هم برای جامعه مفید است.

سه عامل لازمه توفیق در فراگرفتن است:

١. شایستگی که گاه به عنوان هوش و استعداد از آن یاد می‌شود؛

2. علاقه به مطالعه که معمولا براساس ادراک صحیح از اهداف و مقاصد آینده پدید می‌آید؛

3. شیوه‌های مطالعه. (آل رسول، ۱۳۶۳)

آدریل جانسون در کتاب «هنر کتاب خواندن» می‌گوید: «کتاب‌ها می‌توانند در شمار دوستان ما در آیند. ما می‌توانیم به جست‌وجوی آن‌ها برویم تا ما را به خودمان بشناسانند.

اما این توانایی را نیز دارند که بر ما تأثیر گذاشته و درهای زندگی را به روی ما بگشایند یا ببندند؛ می‌توانند ما را در پناه خود گیرند یا از میان بردارند؛ از ما پشتیبانی کنند یا سرکوبمان سازند. کتاب‌ها چون زبانند که بهترین و در عین حال بدترین چیزها است» (اسعدی، ۱۳۸۹).

با در نظر گرفتن اهمیت این متغیر و با دقت نظر به نبود مقیاس های دارای روایی و پایایی بالا برای سنجش این بعد مهم از ابعاد روانی انسان، پرسشنامه عادت به مطالعه طراحی شد و شاخص های روان سنجی آن در ادامه ارائه گردیده است.

 

برای استفاده از این مقیاس به آدرس سایت موسسه آزمون‌یار پویا مراجعه کنید.

www.azmonyar.com

 

محمد احسان تقی زاده

عضو هیئت علمی و عضو انجمن روانشناسان آمریکا (APA(

 

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید . در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

 

آدرس : تهران، بالاتر از میرداماد، خیابان آفریقا، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14، طبقه 4
تلفن تماس در ساعات اداری:  88193960و 88190733
تلفن تماس در ساعات غیراداری 09120576846 :

برچسب ها : دکتر تقی زاده شبیه سازی ذهن درمان قطعی لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی هزینه درمان لکنت زبان درمان تضميني لكنت زبان درمان لکنت زبان توانمندسازی ذهن عادت به مطالعه فواید مطالعه

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام