عوامل مؤثر در تشدید فشار روانی

مدیر تیر ۹۷ ({{ avg }})

عوامل مؤثر در تشدید فشار روانی : اثرات فشار روانی، مانند میزان اضطرابی که برمی‌انگیزد و میزان اخلال آن در توانایی‌های شخص برای کار و کوشش، به چند عامل بستگی دارد که از آن جمله است برخی ویژگی‌های خودفشار روانی، مانند موقعیتی که فشار روانی در آن روی می‌دهد و برآورده و ارزیابی فرد از موقعیت فشارزا و نیز منابعی که وی برای کنار آمدن با آن در دسترس دارد. این عوامل عبارت اند از:

 

  • پیش بینی پذیری

حتی وقتی فرد نمی‌تواند کنترلی بر فشار روانی داشته باشد اگر بتواند آن را پیش بینی کند از شدت آن کاسته می‌شود. امکان کنترل طول دوره فشار روانی کنترل داشتن بر طول دوره یک رویداد فشارزا، نیز از شدت فشار روانی می‌کاهد.

 

  • ارزیابی شناختی

 ادراک یک شخص از یک رویداد فشارزا، به برآورد او از درجه تهدیدآمیز بودن آن رویداد بستگی دارد. موقعیت‌هایی که شخص آن‌ها را به صورت تهدیدی برای زنده ماندن خود با به صورت تهدیدی برای اعتبار و ارزش خود ادراک می کند، بیشترین فشار روانی را ایجاد می‌کند.

 

  • احساس کارآیی

اطمینان خاطر آدمی به اینکه می‌تواند یک موقعیت فشارزا را به خوبی اداره کند نیز عامل عمده‌ای در تعیین شدت فشار روانی به شمار می‌رود.

 

  • حمایت های اجتماعی

 امکان دارد که حمایت عاطفی و توجه مردم، فشار روانی را تحمل پذیرتر کند. معمولاً اگر آدمی مجبور شود بدون یاری‌‌های دیگران و به تنهایی با رویدادهایی مانند طلاق، مرگ یک دوست محبوب یا بیماری سختی روبرو شود این رویدادها آسیب زا می شوند( کانینگهام به نقل از براهنی و همکاران).

 

                                                                                  محمد احسان تقی زاده

                                                عضو هیئت علمی و عضو انجمن روانشناسان آمریکا )APA(

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید . در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

آدرس : تهران، بالاتر از میرداماد، خیابان آفریقا، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14، طبقه 4
تلفن تماس در ساعات اداری:  88193960و 88190733
تلفن تماس در ساعات غیراداری 09120576846 :

برچسب ها : توانمندسازی ذهن درمان لکنت زبان دکتر تقی زاده شبیه سازی ذهن درمان قطعی لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی هزینه درمان لکنت زبان درمان تضميني لكنت زبان فشار روانی عوامل فشار روانی تعریف فشار روانی علائم فشار روانی عوارض فشار روانی عوامل ایجاد فشار روانی راه های مقابله با فشار روانی استرس

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام