پرسشنامه همدلی عاطفی

مدیر تیر ۹۷ ({{ avg }})

مقدمه

پرسشنامه همدلی عاطفی : همدلی عبارت است از توانایی تجریه و درک آنچه دیگران احساس می‌کنند.

با آن‌که تعاریف متععددی از همدلی  ارائه شده است، در تمام مفهوم پردازی‌ها دو مؤلفه به طور ثابت وجود دارند: 1- یک واکنش عاطفی نسبت به دیگری، که اغلب اما نه همیشه شامل اشتراک در حالت هیجانی آن شخص میشود؛ 2- یک ظرفیت شناختی برای دریافت دیدگاه دیگری در حالی که «خود» و «دیگری» متمایز می‌مانند.

پرسشنامه همدلی عاطفی

دانستن آنچه دیگری احساس می‌کند، نقشی بنیادین در تعاملات بین فرد ایفا می‌کند. شواهد فراوانی از روان شناسی اجتماعی و علوم اعصاب شناختی نشان می‌دهند که همدلی هم اشتراک هیجانی (پردازش اطلاعات پائین به بالا) و هم فرایندهای شناختی برای تنظیم و تعدیل این تجربه (پردازش اطلاعات بالا به پائین) را شامل می‌شود و زیربنایش سیستم‌های عصبی متعاملی قرار دارد.

تمایز بین تجربیات خود و دیگران

علاوه بر این آگاهی از تمایز بین تجربیات خود و دیگران، جنبه‌ای کلیدی از همدلی را تشکیل می‌دهد. به طور کلی، همدلی به عنوان اولین مرحله ضروری در یک زنجیره شناخته می‌شود که با اشتراک در حالت عاطفی دیگران شروع می‌شود، با ادراک احساس دیگری ادامه یافته وسپس انگیزه توجه به دیگری را برمی‌انگیزد و بالاخره درگیر شدن در رفتارهای کمک رسانی را نتیجه می‌دهد.

بنابراین همدلی و رفتارهای جامعه پسند در یک سطح مفهومی به هم پیوسته‌اند. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که همدلی پدیده‌ای است بسیار پیچیده، انعطاف‌پذیر و واکنش‌های همدلانه با توجه به فاکتورهای شناختی اجتماعی متغیرند. این پرسشنامه توسط سیما رستم بیگی و دکتر تقی زاده در سال 1396 طراحی شد.

برای استفاده از این مقیاس به آدرس سایت موسسه آزمون‌یار پویا مراجعه کنید.

www.azmonyar.com

                                                                              محمد احسان تقی زاده

                                                     عضو هیئت علمی و عضو انجمن روانشناسان آمریکا )APA(

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید . در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

 

آدرس : تهران، بالاتر از میرداماد، خیابان آفریقا، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14، طبقه 4
تلفن تماس در ساعات اداری:  88193960و 88190733
تلفن تماس در ساعات غیراداری 09120576846 :

برچسب ها : پرسشنامه همدلی عاطفی دکتر تقی زاده محمد احسان تقی زاده لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان درمان لکنت زبان توانمند سازی ذهن درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام