پرسشنامه سلامت اجتماعی

مدیر تیر ۹۷ ({{ avg }})

مقدمه

پرسشنامه سلامت اجتماعی : سلامت بنا به تعاریف رایج در ادبیات علمی، دارای ابعاد جسمانی، روانی و اجتماعی است؛ هر چند در جامعه، غالب افراد بیشتر به بعد جسمانی آن پرداخته و سلامت را مترادف با آن شناسایی می‌کنند.

لیکن واقعیت این است که سلامت افزون بر بعد جسمانی آن، ابعاد دیگری را نیز در برمی‌گیرد. در واقع سلامت حاصل شرایط و کیفیت زندگی اجتماعی - اقتصادی و فرهنگی است و با ثبات اقتصادی، محیط و شرایط حوزه خدمات درمان، حقوق شهروندی، آزادی مشارکت، عدالت اجتماعی، فرصت‌های شغلی و سطوح آموزش و آگاهی پیوند نزدیک دارد.

پرسشنامه سلامت اجتماعی

سلامت اجتماعی در این رویکرد به تحقق «جامعه سالم» گرایش می یابد و البته زندگی فرد در چنین جامعه‌ای دستاورد سلامتی بیشتری برای افراد را محقق می کند، (محمدرضا واعظ مهدوی، ۱۳۹۵).

«کییز» از جامعه‌شناسان پیشتاز، سلامت اجتماعی را عبارت از چگونگی ارزیابی فرد از عملکردش در برابر اجتماع می‌داند. شاخص‌های سلامت اجتماعی از دیدگاه «کییز» عبارتند از: انسجام اجتماعی، مشارکت اجتماعی، پذیرش اجتماعی و شکوفایی اجتماعی.

از نظر «کییز» فردی برخوردار از سلامت اجتماعی است که اجتماع را به صورت یک مجموعه معنادار، قابل فهم و بالقوه مفید برای رشد و شکوفایی بداند و احساس کند که به جامعه تعلق دارد، از طرف جامعه پذیرفته می‌شود و در پیشرفت آن سهیم است (کپیز، ۲۰۰۴).

سنجش سلامت اجتماعی

این پرسشنامه جهت سنجش سلامت اجتماعی افراد جامعه طراحی شده است. سلامت اجتماعی هنگامی معنا می‌یابد که فرد بتواند به خوبی با دیگران کنار بیاید، به راحتی با دیگران دوستی کند و دوستی‌اش را تداوم بخشد و در نظر دیگران قابل اعتماد به حساب آید .

از سوی دیگر، این مفهوم در سطح جوامع نیز قابل تعریف است، بدان معنا که می‌توان جامعه سالم را از منظر سلامت اجتماعی، جامعه‌ای دانست که فرصت‌های برابر برای همه در دستیابی و برخورداری از کارها و خدمات ضروری برای شهروندان فراهم شده باشد (دکتر احمدنیا، ۱۳۹۲).

برای استفاده از این مقیاس به آدرس سایت موسسه آزمون‌یار پویا مراجعه کنید.

www.azmonyar.com

                                                                           محمد احسان تقی زاده

                                             عضو هیئت علمی و عضو انجمن روانشناسان آمریکا )APA(

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید . در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

آدرس : تهران، بالاتر از میرداماد، خیابان آفریقا، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14، طبقه 4
تلفن تماس در ساعات اداری:  88193960و 88190733
تلفن تماس در ساعات غیراداری 09120576846 :

برچسب ها : لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان درمان لکنت زبان مفهوم سلامت اجتماعی تعریف نظری سلامت اجتماعی مقاله سلامت اجتماعی سلامت اجتماعی ابعاد سلامت اجتماعی توانمند سازی ذهن

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام