مقیاس ترس از تاریکی (کودکان 9-3 ساله)

مدیر تیر ۹۷ ({{ avg }})

 

مقدمه

مقیاس ترس از تاریکی (کودکان 9-3 ساله) : ترس از تاریکی در حدود 2 تا 3 سالگی ظاهر میشود و ضمن تداوم در سال های بعد قدری کاهش مییابد، ولی تا حدود 10 تا 12 سالگی نیز ادامه پیدا میکند.

ترس بین کودکان متفاوت است. یک شب از هیوالا و شب دیگر از دزد، یک شب از جن و... میترسند. کودک در این سن توانایی تشخیص تاریکی – روشنایی، شب – روز و بیداری – خواب را تازه کسب کرده و این قابلیت هنوز در بُعد فوق ابتدایی آن عمل میکند.

در برخی موارد ترس کودک از تاریکی ناشی از تصورات ذهنی او درباره دزد و موجودات خیالی است که از اطرافیان خود میشنود یا گاهی خواب میبند.

مقیاس ترس از تاریکی (کودکان 9-3 ساله)

از نظر یک کودک 6 ساله تاریکی مظهر هیواا، غول، دزدها و... است که میتواند به او صدمه بزند. در بعضی موارد حتی فکر تنهایی در یک اتاق تاریک کودک را میترساند، کودکانی که از تاریکی و تنهایی شدیدأ دچار ترس و دلهره و اضطراب می شوند و از آن فرار می کند.

بنابراین ترس از تاریکی با درک کودک از تاریکی - روشنایی آغاز می شود و به علاوه در این سن کودک قادر نیست تا ترس خود را آگاهانه دریافت کند. همه ما این را تجربه کرده ایم که کودک به هنگام آماده شدن برای خواب در این سن احساس ترس از تاریکی را ابراز می کند (محمدی، ۱۳۸۶).

ترس از تاریکی همانند فوبیاهای دیگر به واسطه واقعه آسیب زایی در تاریکی در گذشته ایجاد می شود. مثلا فردی که در بزرگسالی از تاریکی می ترسد، شاید در کودکی دزدی در تاریکی وارد خانه آنها شده و او را در خطر قرار داده است یا در حالی که با دوستانش در شب قایم باشک بازی می کرده، گم شده است.

ترس از تاریکی

معمولا فردی که ترس از تاریکی دارد به خاطر شرمندگی از ترس خود یا حتی ترس از صحبت کردن درباره تاریکی، ترس خود را به دیگران و حتی اعضای خانواده اش نمی گوید. زمانی که ترس از تاریکی مشکلات و ناراحتی های زیادی برای فرد ایجاد می کند باید به دنبال کمک حرفه ای و درمانگر باشد تا بتواند بر مشکلاتش غلبه کند (قائمی، ۱۳۷۶).

افرادی که ترس از تاریکی دارند، معمولا وقتی در فضای تاریکی تنها می مانند، خیلی احساس نا آرامی می کنند. افرادی که نکتوفوبیای شدیدی را تجربه می کنند ممکن است احساس وحشت، نفس نفس زدن، سرگیجه، لرزیدن و تعریق کنند و نتوانند به بدترین شرایطی که ممکن است در تاریکی اتفاق بیفتد، فکر نکنند.

وقتی فردی که نکتوفوبیا دارد و نمی تواند ترسش را کنترل کند (در موارد شدید، ممکن است مدت کوتاهی پس از قرار گرفتن در تاریکی ضعف کند)، اگر فرد هیچ کاری برای غلبه بر فوبیای خود نکند، زندگی اش تحت تسلط این ترس قرار خواهد گرفت (میلانی فر، ۱۳۸۶).

 

برای استفاده از این مقیاس به آدرس سایت موسسه آزمون‌یار پویا مراجعه کنید.

www.azmonyar.com

 

                                                                            محمد احسان تقی زاده

عضو هیئت علمی و عضو انجمن روانشناسان آمریکا (APA(

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید . در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

آدرس : تهران، بالاتر از میرداماد، خیابان آفریقا، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14، طبقه 4
تلفن تماس در ساعات اداری:  88193960و 88190733
تلفن تماس در ساعات غیراداری 09120576846 :

برچسب ها : ترس از تاریکی ترس از تاریکی کودکان ترس از تاریکی در نوجوانان لکنت زبان درمان لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان لکنت زبان ترس از تنها خوابیدن درمان ترس از تنهایی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام