آیا لکنت مسری است؟

مدیر تیر ۹۷ ({{ avg }})

آیا لکنت مسری است : اگر منظور از سوال این است که لکنت زبان مثل ویروس سرماخوردگی قابل انتقال است: جواب خیر است؛ اگر منظور این است که تقلید مشاهده‌ای و یادگیری از گفتار فرد دارای لکنت زبان ، درک حالات او و درونی شدن گفتار افراد دارای لکنت زبان و همانند سازی، می‌تواند عامل لکنت باشد: جواب بله است.

در برخی از کتب ترجمه شده آمده است که تقلید عامل لکنت زبان نیست؛ این مسئله با تجارب بنده (دکتر تقی زاده) و کارهای تکنیکی ما هم‌خوانی ندارد.

آیا لکنت مسری است

تقلید با مواردی که ذکر شد میتواند یکی از عوامل لکنت زبان باشد. یادگیری مشاهده‌ای خرافات نیست همانطوریکه توسط پروفسور آلبرت بندورا هم مطرح شد، در خصوص برخی افراد دارای لکنت زبان مصداق دارد.

مقایسه انسان با پرندگان که در برخی کتب آمده است که مثلا هرگز نشنیده‌ایم که یک مرغ مینا یا طوطی یا هرکدام از حیوانات تقلید کننده مشهور از تقلید و همنشینی با فرد دارای لکنت مبتلا به لکنت شود !
این مقایسه‌ها کاملاً غلط است. آدمی گفتار را نه از پرنده یاد می‌گیرد نه از چرنده و نه از حیوانات دیگر بلکه از سایر آدمیان یاد می‌گیرد، مقایسه گفتار انسان با پرندگان و حیوانات کاملا عامیانه و غیرعلمی است.

 

دکتر محمداحسان تقی‌زاده        
عضو هیئت علمی و عضو انجمن روانشناسان آمریکا (APA)

 

مرکز توانمندسازی ذهن، اولین کلینیک درمان قطعی و بدون بازگشت لکنت زبان در جهان

آدرس : تهران، بالاتر از میرداماد، خیابان آفریقا، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، واحد 14، طبقه 4
تلفن تماس در ساعات اداری : 88193960 و 88190733
تلفن تماس در ساعات غیراداری : 09120576846

برچسب ها : درمان تضمینی لکنت زبان لکنت زبان ناگهانی در بزرگسالان درمان قطعی لکنت زبان در کودکان آیا لکنت زبان مسری است درمان قطعی لکنت زبان لکنت زبان درمان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام