گروه درمانی چیست؟

مدیر خرداد ۹۷ ({{ avg }})

گروه درمانی چیست : گروه درمانی یک روش رواندرمانی است که درآن افرادی بامشکلات مشابه جلساتی را بطور منظم برگزارمی کنند دراین جلسات درمانگر باهدایت گروه به اهداف درمانی دست پیدا میکند.

گروههای درمانی می توانند رویکردهای متفاوتی برای تغییر اعضای گروه خود داشته باشند. یعنی بعد از پایان درمان هم دیدگاههای شناختی مراجع تغییر کرده،هم نکات زیادی آموخته،و هم روابط او با دیگران بهبود یافته است.

در گروه درمانی عوامل زیادی وجود دارد که می تواند به تغییر مراجع منجر شود. فردی که در گروه شرکت می کند به تدریج متوجه می شود که افراد دیگر نیز مشکلاتی شبیه او دارند و در واقع احساس اینکه "فقط من این قدر مشکل دارم" از بین می رود.

این مساله بخصوص در مورد افرادی که تجارب آسیب زای شدیدی داشته اند بسیار کمک کننده است. ضمنا بسیاری از افراد ممکن است قبلا مشکلاتی شبیه او داشته اند که الان برطرف شده است و این امیدواری او را افزایش می دهد.

فواید گروه درمانی

از طرفی مراجع احساس می کند که همواره افرادی وجود دارند که بتوانند به او کمک کنند و احساس تنهایی او در برابر مشکلات کاهش می یابد ضمن اینکه حس حمایت می تواند به آرامش او منجر شود.افرادی که جدید به گروه اضافه می شوند نیز با شنیدن بهبود و تغییر دیگران به  تغییر خود در آینده امیدوار خواهند شد..

یکی از راههای تغییر افراد بازخوردهایی است که از سایر اعضای گروه می گیرند . به عنوان مثال ممکن است فردی مرتب از اعضا راهکار درخواست کند و بعد تمام راهکارهای پیشنهادی را رد کند. اعضا به او نشان می دهند که چگونه کمکهای دیگران را نمی پذیرد و این کار او چه احساسی در بقیه ایجاد می کند.

تجارب لذت بخش از درمان گروهی

یکی از تجارب لذت بخش برای هر انسانی زمانی است که به همنوع خود کمک می کند.گروهها جایی هستند که این امکان را به افراد می دهند که به گونه ای مرتب در کمک به دیگران سهیم باشند.همین احساس موثربودن در زندگی دیگران می تواند اعتماد به نفس فرد را بسیار افزایش دهد.

نهایتا گروهها محل بسیار خوبی برای یادگیری رفتارهای اجتماعی مناسب هستند.فردی که در کودکی به هر دلیلی نتوانسته است این رفتارها را بیاموزد در گروه به تدریج چگونگی برقرار کردن رابطه را آموزش می بیند بدون آنکه از جانب دیگران به دلیل نداشتن این مهارتها مورد سرزنش قرار گیرد.

برچسب ها : توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده درمان لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان شبیه سازی ذهن درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام