تفاوت ترس و اضطراب چیست؟

مدیر خرداد ۹۷ ({{ avg }})

تفاوت ترس و اضطراب چیست : اضطراب یک علامت هشداردهنده است، خبر از خطری قریب الوقوع می‌دهد و موجود را برای مقابله با تهدید آماده می‌کند. ترس نیز که علامت هشداردهنده مشابهی است که با اضطراب با خصوصیات زیر تفکیک می‌شود:

ترس واکنش به تهدیدی معلوم، خارجی، قطعی و از نظر منشأ همراه با تعارض است. (کاپلان وسادوک، 1990) به وضوح ترس نیز ممکن است به موضوعی ناخودآگاه، سرکوب شده و درونی مربوط باشد که به شیء در دنیای خارج انتقال یافته است.

ترس مرضی است واقعی، که کل زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به صورت یک وسواس در می‌آید و گاهی مانع فعالیت طبیعی فرد می‌شود. ترس عبارت است از واکنش (شیمیایی و فیزیکی) درمقابل یک خطر (دیوید برنر ، به نقل از قرچه داغی، 1371)

تفاوت ترس و اضطراب چیست

تعریف اضطراب: فرهنگ (وبستر) اضطراب را چنین تعریف می‌کند: «حالت مضطرب احساس ترکیبی نیرومند یا مسؤلیتی از عدم یقین بی‌تابی بیم و ترس ریشه‌دار و عمیق درباره‌ی یک اتفاق احتمالی با ناآرامی» همچنین «اضطراب عبارت است از واکنش در مقابل خطری که وجود خارجی ندارد» اضراب مرضی یک احساس دردآور که تظاهرات جسمی به همراه دارد (دیوید برنز، به نقل از قرچه داغی، 1371).

اضطراب عبارت است از احساسی از انتظار «اما نه از روی اطمینان» برای رویدادهای ناخوشایند این احساس، تجربه یک ترس مبهم در غیاب خطر با فصل خارجی است. افرادی که دارای شخصیت مضطرب می‌باشند برای ابتلای به روان‌نژندی استعداد بیشتری دارند.

این افراد معمولا عصبی و مستعد برای نگرانی هستند و بیش از حد محافظه کارند. از نظر سیمای بالینی نیز بیمار، ناراحت و بیم‌ناک است و قادر به تمرکز نبوده و فراموش‌کار می‌باشد و همچنین از بی‌خوابی همراه با رویاهای ناخوشایند و کابوس‌های شبانه شکایت می‌کند .

ترس از یک موقعیت

ولی زمانی که ترس از یک موقعیت را تجربه می‌کنند نشانه‌های جسمانی آن عبارت اند از : تپش قلب، فشارخون، فشار قفسه سینه، ناراحتی شکم، خستگی و تاری دید. بیمار نگاهی نگران دارد که ممکن است با لکنت زبان نیز صحبت کند (نیکخو، 1371).

از نظر پزشکی اضطراب را می‌توان نوعی ناآرامی، هراس و ترس ناخوشایند همراه با احساس قریب‌الوقوع که منبع آن قابل شناخت نیست دانست (وهاب زاده، 1366). اضطراب حالت بیمارگونه‌ی شخصی همراه با احساس بیم و نگرانی و نشانه‌های جسمی حاکی از وجود دستگاه عصبی اتونومیک بیش فعال است (پور افکاری، 1371).

اضطراب یک حالت هیجانی است که از خصوصیات برجسته‌ی آن تولید یک حالت بی‌قرار و دلواپسی است که با اتفاقات زمان و مکان تناسب ندارد (معانی ، 1385)

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید . در این مرکز از تمامی متدهای روانشناسی جهت درمان لکنت زبان استفاده می شود.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

برچسب ها : ترس اضطراب تفاوت ترس و اضطراب فرق بین ترس و اضطراب ترس چیست اضطراب چیست معنی ترس معنی اضطراب لکنت زبان لکنت درمان قطعی لکنت زبان درمان لکنت زبان

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام