راهنمای پرسشنامه انعطاف پذیری شناختی

مدیر اردیبهشت ۹۷ ({{ avg }})

 

مقدمه:

راهنمای پرسشنامه انعطاف پذیری شناختی : درمورد مفهوم انعطاف پذیری شناختی پژوهش های زیادی صورت گرفته است اما در حال حاضر اتفاق نظری در مورد چگونگی تعریف این مفهوم با سنجش آن وجود ندارد.

به طور کلی، توانایی تغییر آمایه های شناختی به منظور سازگاری با محرک های در حال تغییر محیطی، عنصر اصلی در تعاریف عملیاتی انعطاف پذیری شناختی است (دنیس و وندوال، 2010 به نقل از اشاره، 1393).

راهنمای پرسشنامه انعطاف پذیری شناختی

مطابق با نظریه انعطاف پذیری شناختی، سلامت روان یعنی پذیرش  محیط های درونی و بیرونی خود فرد و تعهد به فعالیت هایی که از لحاظ ارزشمندی با ثبات است.

شکلهای مختلف آسیب شناسی روانی نیز بر اساس انعطاف پذیری شناختی به وسیله ی افراط در قوانین رفتاری و عاطفی ناسازگارانه یا به وسیله ی رفتارهایی ارزش محور و حساسیت به احتمالات که مربوط به آینده است، شرح داده میشوند (ماسودا و تالی، 2012).

انعطاف ناپذیری شناختی

انعطاف ناپذیری شناختی به این دلیل که ممکن است فرایند تغییر توجه فرد را از خود و مشکلاتش به فعالیت ها و موضوعات لذت بخش دشوار کند، می تواند باعث افزایش نشخوار فکری در افراد و در نتیجه ایجاد افسردگی شود (دویس، 2000، چون یی، 2012؛ به نقل از نوفرستی و همکاران، 1393).

استن و ایگوچی (2013) معتقدند که انعطاف پذیری شناختی در کوتاه مدت و طولانی مدت تحت تاثیر استرس قرار میگیرند، بنابراین استرس میتواند به واسه ی مکانیزم های نورونی پیرامونی و مرکزی سطوح برانیختگی و تحرک را برای پاسخ های سازگار تنظیم کند.

افرادی که توانایی تفکار انعطاف پذیر دارند، از توجیهات جایگزین استفاده میکنند، چارچوب فکری خود را به صورت مثبتی بازسازی میکنند و موقعیت های چالش انگیز یا رویدادهای استرس زا را میپذیرند و نسبت به افرادی که انعطاف پذیر نیستند، از نظر روانشناختی تاب آوری بیشتری دارند (برتون، 2010 به نقل از شاره 1393).

برای استفاده از این مقیاس به آدرس سایت موسسه آزمون‌یار پویا مراجعه کنید.

www.azmonyar.com

مرکز توانمند سازی ذهن  در زمینه ی خدمت مشــــاوره و روانشــــناختی به عنـــوان ( مرکز درمان لکنت زبان ) تأســــیس گردید .

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

برچسب ها : توانمند سازی ذهن درمان لکنت زبان دکتر تقی زاده درمان قطعی لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام