تأثیر طرحواره درمانی بر کاهش افکار خودآیند منفی

مدیر اردیبهشت ۹۷ ({{ avg }})

تأثیر طرحواره درمانی بر کاهش افکار خودآیند منفی و افزایش عزت نفس زنان افسرده

نعیمه طاهری مقدم ۱، محمد احسان تقی زاده۲، علی اصغر کاکو جویباری۲، آنیتا علاقمند۳

۱- آموزش و پرورش استان مرکزی ، n۲۰۱۲_taherimoghadam@outlook.com
۲- دانشگاه پیام نور تهران 
۳- دانشگاه علوم پزشکی اراک

تأثیر طرحواره درمانی بر کاهش افکار خودآیند منفی : هدف از این پژوهش بررسی تأثیر طرحواره درمانی بر کاهش افکار خودآیند منفی و افزایش عزت نفس بیماران زن افسرده مراجعه کننده به مرکز روانپزشکی شهید هاشمی شهر اراک بود.

جامعه ی آماری این پژوهش شامل کلیه­ ی بیماران زن بستری شده در مرکز روانپزشکی بود، که بعد از انتخاب به شیوه­ ی نمونه گیری تصادفی در دسترس از بین آن­ها حدود 38 نفر انتخاب و به­ طور تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند. هر دو گروه، مقیاس افکار خودآیند منفی و عزت نفس کوپر اسمیت را تکمیل کردند.

تأثیر طرحواره درمانی بر کاهش افکار خودآیند منفی

لازم به ذکر است که هر دو گروه در هنگام بررسی، در نوع و میزان مصرف دارو، نسبت به قبل هیچ تغییری نداشتند و از نظر تحصیلات و سن همتا شدند. سپس گروه آزمایش به مدت 8 جلسه (هفته­ای 2 بار و هر بار دو ساعت) در معرض طرحواره درمانی قرارگرفتند و بعد از گذشت یک ماه هر دو گروه مجدداً پرسشنامه­ها را تکمیل کردند.

تعداد نفرات هر گروه به علت افت آزمودنی­ها به 15 نفر رسید. داده­های به­دست آمده از طریق تحلیل کوواریانس و آزمون ناپارامتریک کروسکال والیس مورد بررسی قرار گرفتند.

نتایج به­دست آمده حاکی از تأثیر طرحواره درمانی بر کاهش متغیر باور و افزایش عزت نفس در گروه آزمایش نسبت به گروه کنترل بود، ولی در متغیر فراوانی در افکار خودآیند منفی تغییر چندانی ایجاد نشد.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

برچسب ها : دکتر تقی زاده درمان قطعی لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی طرحواره درمانی عزت نفس افکار خودآیند منفی درمان لکنت زبان توانمند سازی ذهن

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام