پرسشنامه تاب آوری

مدیر اردیبهشت ۹۷ ({{ avg }})

پرسشنامه تاب آوری : تاب آوری از ضروریات زندگی در دنیای کنونی است و یکی از عوامل تعیین کننده ی پاسخ افراد در مقابل رویدادهای استرس زا به شمار می آید. تاب آوری را فرآیند توانایی یا پیامد سازگاری موفقیت آمیز با شرایط تهدیدکننده تعریف نموده اند و چنین گفته اند که سازگاری مثبت فرد در واکنش به شرایط ناگوار آسیب ها و تهدیدات است (گارمز و ماستر، 1991 ؛ والدد، 2001 ).

البته می توان گفت تاب آوری، توانمندی فرد در برقراری تعادل زیستی  روانی در شرایط خطرناك است (کانر و دیدیسون، 2003 ). تاب آوری فرآیند مقابله سازگاری موفقیت آمیز با شرایط چالش برانگیز و تهدیدکنندگی زندگی (والرا، 2000 ) یا نوعی ترمیم خود یا پیامدهای مثبت هیجانی، عاطفی و شناختی (ماستی، 2001 ؛ به نقل از سامانی و همکاران، 1386 ) در محیط پیرامونی خود است.

پرسشنامه تاب آوری

تاب آوری از سوی ((مارش))1996 ) به عنوان توانایی عبور از دشواری ها و غلبه بر شرایط خطرناك در زندگی تعریف شده است و ((نیومن)) )تاب آوری را به عنوان تطابق با دشواری ها مورد اشاره قرار داده است (مؤمنی، خدامراد، اکبری، مصطفی، آتشی زاده،.( فروزان، 1388

تاب آوری را ((راتر)) ( 1990 ) چنین تعریف کرد که تاب آوری به عنوان تفاوت های فردی در مقابله واکنش به موقعیت های دشوار است. بنابراین یک فرد تاب آور موقعیت ناگوار را به شیوه ی مثبت تری پردازش می کند و خود رابرای رویایی با آن توانمند قلمداد می کند.

افرادی که تاب آوری بالایی دارند در برابر آسیب ها و عوامل استرس زای غیرقابل اجتناب، تجربه مقاومت بیشتری دارند و بیشتر احتمال دارد معنای مثبتی در عوامل استرس زایی که تجربه می کنند، پیدا کنند و به طرز مؤثری با چالش های زندگی شان مواجه شوند، به طور انعطاف پذیری خود را بااسترس های زندگی شان انطباق دهند و حتی در آینده تبدیل به افراد موفق و شاد شوند . این مقیاس با هدف سنجش تاب آوری در افراد مختلف طراحی شده است.

برای استفاده از این مقیاس به آدرس سایت موسسه آزمون‌یار پویا مراجعه کنید.

www.azmonyar.com

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

برچسب ها : درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان قطعی لکنت زبان دکتر تقی زاده درمان لکنت زبان توانمند سازی ذهن

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام