آسیب شناسی مشکلات رفتاری و عاطفی نوجوانان

مدیر اردیبهشت ۹۷ ({{ avg }})

آسیب شناسی مشکلات رفتاری و عاطفی نوجوانان : یافته اصلی این تحقیق به پیش‌بینی مشکلات رفتاری دختران نوجوان توسط عوامل خطر خانواده بر می گردد. یافته دیگر پیش بینی آماری رفتار نوع‌دوستانه کودکان توسط عوامل محافظ خانواده است.

حوادث منفی زندگی به طور مثبت با عوامل خطر خانواده و به طور منفی با عوامل محافظ همبسته است. این یافته ها از مفهوم راتر از آسیب‌پذیری و مقاومت به عنوان ابعاد مجزای پاسخ فرد به خطر حمایت می‌کنند.

این نتایج همچنین با یافته های مطالعات قبل در زمینه رابطه معنادار بین حوادث منفی خانواده به عنوان عامل تهدید کننده سلامتی نوجوان کم سن و سال، همسو می باشد.

وضعیت اقتصادی - اجتماعی پایین به عنوان همبسته قوی و پایداری با اختلالات DMS شناسایی شده است. ارتباط وضعیت اقتصادی - اجتماعی پایین با اختلالات رفتار ارتباطی در پسران به خوبی تایید شده است. در حالی که این محققان به چنین یافته هایی در مورد دختران دست نیافتند.

آسیب شناسی مشکلات رفتاری و عاطفی نوجوانان

البته رابطه وضعیت اقتصادی - اجتماعی ضعیف، همیشه محیط خانوادگی پر خطر را ایجاد نمی‌کند. خصوصیات تربیتی والدین هم نقش تعدیل کننده‌ای در تاثیر شرایط اقتصادی - اجتماعی بر سلامت جسمانی و روانی کودکان دارد.

به طور کلی بهبود پذیری به وسیله رابطه گرم با یکی از والدین یا تصویر مثبت از آنها، نظارت موثر بر کودکان و حضور والدین در منزل، وضعیت خوب اقتصادی - اجتماعی و خصایص فردی - که تا حدی ژنتیکی است می‌توانند به عنوان عوامل محافظ عمل کنند.

 علاوه بر وضعیت اجتماعی – اقتصادی، این تحقیق و مطالعه دختران نوجوان تمرکز کرده است. همانطور که قبلا گفتیم، تحقیقات با دختران به وضوح فراموش شده اند. به هر حال امروزه مهم است که تفاوت‌های جنسیتی در تشخیص مشکلات رفتاری کودکان مدّ نظر قرار گیرد.

  1. تاریخچه تحولی ممکن است اثرات متفاوتی بر دختران و پسران داشته باشد.
  2. دختران و پسران در ابتدا اختلال رفتار گسیخته را به‌صورت علائم متفاوتی به روز می دهند. شواهد نشان می دهد که دختران مشکلات عاطفی را حداقل دو برابر بیشتر از پسران در نوجوانی نشان می دهند.یافته های ما به مشکلات رفتاری و عاطفی که به وسیله خطر خانواده پیش‌بینی می‌شود تاکید می کند و چنین می تواند تفسیر شود که این نمونه از دختران نوجوان ممکن است در طبقه زیر آستانه رگسیون باشند، ولی بعدها احتمال دارد که در گروه بحرانی قرار بگیرند.
  3. دختران بیش از پسران در معرض ابتلا به چندین اختلال همزمان می باشند.
  4. توجه به تفاوتهای جنسیتی از نظر انتظارات اجتماعیِ متفاوتی که از دختران و پسران می رود مهم است.
  • یکی این که ابزار نشانه ها در کودک به ادراک افراد معنادار در زندگی کودک بستگی دارد؛ مثلا والدین و معلمان، علائم عاطفی دختران را مشکل مهم محسوب نمی کنند و آنها را به راحتی می پذیرند.
  • دوم اینکه شیوه تربیتی والدین در مورد دختران، گرمتر و کمتر پرخاشگرانه است و نهایتا همسالان نیز موفق به تشخیص اختلالات روانی دختران نمی‌شوند. خانواده های محروم مهارت های روانی – احتماعی و خودتنظیمی را به کودکان خود یاد نمی‌دهند.

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

برچسب ها : درمان قطعی لکنت زبان دکتر تقی زاده درمان لکنت زبان توانمند سازی ذهن درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام