پرسشنامه انعطاف پذیری عاطفی

مدیر اردیبهشت ۹۷ ({{ avg }})

 

پرسشنامه انعطاف پذیری عاطفی : مجموعه ای از مهارتها ، ویژگی ها ،عادات و نگرش ها که موجب ایجاد حداکثر انعطاف می شود را ((انعطاف پذیری عاطفی )) می نامند .

یادگیری ((انعطاف پذیری عاطفی ))در مقابله با استرس می تواند موجب بهبود نگرش و سلامت فرد شود . هیچ کس نیست که در زندگی اش با هیچ مانع و مشکلی روبرو نشده باشد . بیشتر آدم ها در این شرایط حس می کنند که انگار زندگی شان به بن بست رسیده است .

اما این موضوع در زندگی همه ما یک موضوع قابل پیش بینی و انتظار است و درست در همین لحظه هاست که تفاوت بین آدم ها مشخص می شود .

بعضی ها مثل یک کش که حسابی کشیده شده باشد ، سریعا به زندگی عادی برمیگردند و بعضی دیگر کاملا خود را می بازند و درگیر مشکلات حاشیه ای می شوند. فکر می کنید قابلیت بازگشت به حالت عادی در چه افرادی وجود دارد؟

آن هایی که قادرند بعد از رویارویی با مشکل و مانع دوباره با سرعت زیاد به حالت عادی برگشته و به راه حل هایی دیگر دست پیدا کنند ،به نوعی از نظر فکری و روحی انعطاف پذیری خوبی دارند و در شرایطی مثل از دست دادن شغل ، بیماری یا مرگ عزیزان با سرعتی زیاد کنترل زندگی خود را به دست می آورند .

پرسشنامه انعطاف پذیری عاطفی

در مقابل ، افرادی که انعطاف پذیری کمی دارند ممکن است خودشان در مشکل گم شوند ، احساس کنند قربانی هستند ، برای همیشه درگیر آن شوند و حتی به مکانیسم های تطابقی نادرست مثل سوء مصرف مواد مخدر رو بیاورند .

این گروه آدم ها استعداد زیادی برای ابتلا به مشکلات روانی دارند . انعطاف پذیری ضرورتا خود مشکل را برطرف نمی کند اما به فرد این توانایی را می دهد تا مشکلات را پشت سر بگذارد، لذتی را در زندگی (حتی در شرایط سخت ) پیدا کند و عوامل تنش زای بعدی را بهتر تحت کنترل درآورد .

اگر شما فکر می کنید انعطاف پذیری کافی ندارید می توانید با تلاش و کسب مهارت هایی این قابلیت را در خود افزایش دهید . انعطاف پذیری عاطفی و جسمی تا حدی یک موضوع ذاتی است . بعضی افراد در شرایط تغییر و هیجان کمتر ناراحت می شوند . این موضوع حتی در نوزادی هم قابل تشخیص است .

انعطاف پذیری تا حدی هم به بعضی عوامل که تحت کنترل فرد نیستند مرتبط است، مثل سن ، جنس و میزان مواجهه با آسیب . اما انعطاف پذیری در تمام آدمها با تلاش و کوشش قابل دستیابی است .

برای استفاده از این مقیاس به آدرس سایت موسسه آزمون‌یار پویا مراجعه کنید.

www.azmonyar.com

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

برچسب ها : دکتر تقی زاده درمان قطعی لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان لکنت زبان توانمند سازی ذهن

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام