مقیاس احساس خودکارآمدی جنسی در روابط جنسی

مدیر اردیبهشت ۹۷ ({{ avg }})

مقدمه

مقیاس احساس خودکارآمدی جنسی در روابط جنسی : آگهی های مختلف و مکرر در زمینه های جنسی و اقتبال یا استقبال این آگهی ها حکایت از آن دارد که ادراک کارآمدی جنسی،موضوع مهمی در زندگی است و همین اهمیت باعث میشود افراد از اینکه مستقیما مشکلات جنسی خود را مطرح کنند ، احساس شرم نموده و مشکلات جنسی خود را در قالب اضطراب ، افسردگی ، اختلالات خواب یا علائم ژینکولوژیک نمایان سازند (گلدر ، مایو و گد س ، 2005) .

آگهی های  مختلق و مکرر در زمینه های جنسی و اقبال یا استقبال این آگهی ها حکایت از آن دارد که ادراک کار آمدی

((روزنهان)) و ((سلیگمن )) (1995) در تقسیم بندی خلاقانه ، پنج لایه زندگی جنسی انسان را معرفی کرده اند که هر لایه پیرامون لایه زیرین خود پردازش می یابد . هویت جنسی در مرکز این لایه ها قرار دارد و لایه های بعدی یعنی سوگیری جنسی ، تمایل جنسی ، نقش جنسی و سرانجام عملکرد جنسی به ترتیب پیرامون آن شکل می گیرند .

مقیاس احساس خودکارآمدی جنسی در روابط جنسی

هویت جنسی ، آگاهی فرد از مرد یا زن بودن او است .سوء گیری جنسیتی ، بیانگر نوع جنسیتی است که فرد مایل است رابطه جنسی خود را با او برقرار کند . تمایل جنسی ، موقعیت ها یا موضوعاتی است که باعث برانگیختگی فرد می شود.

لایه چهارم یعنی نقش جنسی ، به ابراز علنی هویت جنسی یا رفتارهایی مربوط می شود که اگر فرد انجام می دهد تا نشان دهد زن یا مرد است .

اما آخرین لایه ، عملکرد جنسی ، به این موضوع مربوط می شود گه اگر فردی با شخص مناسبی در محیط جنسی مناسبی قرار گیرد ، چگونه به طور شایسته عمل خواهد کرد .

((وزیری)) و ((لطفی کاشانی)) (1387) با نقد این پنج لایه ، اعلام کرده اند که لایه پنجم عملکرد جنسی به عنوان یک باور فراگیر ، به تدریج لایه های زیرین را تحت تاثیر قرار داده و باعث انحراف تغییر یا پایداری محتواهای آن ها می شود .

با در نظر گرفتن اهمیت این متغیر و با دقت نظر به نبود مقیاس های دارای روایی و پایایی بالا برای سنجش این بعد مهم از ابعاد روانی انسان ، پرسشنامه احساس خودکار آمدی جنسی در روابط جنسی طراحی شد و شاخص های روان سنجی آن در زیر گزارش ارائه گردیده است .

برای استفاده از این مقیاس به آدرس سایت موسسه آزمون‌یار پویا مراجعه کنید.

www.azmonyar.com

درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی در مرکز توانمندسازی ذهن دکتر تقی زاده

برچسب ها : دکتر تقی زاده درمان قطعی لکنت زبان درمان قطعی لکنت زبان با متد روانشناسی درمان لکنت زبان توانمند سازی ذهن

فرم ارسال دیدگاه

MindeCenter ارتباط با ما

با کارشناس های ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید

آدرس

تهران خیابان آفریقا، بالاتر از میرداماد، نبش کوچه آناهیتا، ساختمان پزشکان آناهیتا، پلاک 182، طبقه4، واحد 14

پست الکترونیکی

info@mindecenter.com

MindeCenter فرم ارسال پیام